• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830

  Aydın halkının yapamadığını Tire köylüleri yaptı. Aydın AKP İl ve İlçe Yöneticilerinin yapamadığını, Tire AKP İlçe Başkanı yaptı

  06.08.2018 08:45
  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Türkiye’nin en kaliteli incirlerinin yetiştiği Başköy, Akyurt, Akçaşehir, Akmescit, Ortaköy, Topalak, Yemişler, Musalar ve Armutlu köylüleri şu sıralar ayakta.

  Ne oldu da bu köylüler ayağa kalktı?

  Bu bölgede jeotermal enerji santrali için ÇED sürecinin başlatıldığını öğrenen köylüler, Başköy’de toplanarak duruma tepki gösterdiler ve hep bir ağızdan “Jeotermale Hayır” dediler. Köydeki toplantıya civar köylerden yüzlerce üretici katılırken, Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, Tire Dağ Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yücel Özen, Tire Çevre Koruma ve Yeşillendirme Derneği Başkanı Süleyman Övül de katıldı.

  Basın bildirisini okuyan Başköylü incir üreticisi Sami Şengün, açıkça Köylerinin bulunduğu alanda jeotermal elektrik santrali kurulmasını istemediklerini ifade etti. Tire köylüleri bağıra bağıra “JEOTERMALE HAYIR” dedi.

   

  tire.jpg

   

  Tire köylülerinin tarlaları üzerinde jeotermal elektrik santrali istemediklerini dile getirmelerinden sonra, AKP Tire İlçe Başkanı Selman İçelli açıklamada bulundu. Açıklamasında “Halkımız jeotermalden çıkacak olan gazların ağaçlara ve çevreye zarar vereceğini düşünüyor. Böyle bir tesisin bu bölgede olmaması gerektiğini savunarak dosyamızı sunduk. Köylümüz ne istiyorsa onu yapacağız."

  Dahası da var.

  AKP Tire İlçe Başkanı Selman İçelli sonra öyle bir şey söyledi ki,  bugüne kadar Aydın’da AKP’de yöneticilik yapan hiçbir yönetici böyle bir şey söylemedi, söyleyemedi!

  AKP Tire İlçe Başkanı Selman İçelli basın açıklamasının devamında halkın istekleri doğrultusunda hareket edeceklerini, vatandaşın "jeotermal enerjisi istemiyoruz, bu bize ve incirimize zarar verecek" demesi halinde ise kendilerinin de jeotermal tesisini yaptırmamak için mücadele vereceklerini sözlerine ekledi.

   

  tire1.jpg

   

  Aydın jeotermal tesislerden doğaya salınan atıklar nedeniyle toprağı, havası ve suyu hızla kirlenirken, kanser ölümleri hızla artarken, Türkiye’nin en kirli illeri arasında dereceye girerken Aydında hiçbir AKP’li yöneticilerden bugüne kadar bir açıklama gelmedi. Fakat Tiredeki AKP İlçe Başkanı çıkıp bunları söyleyebildi.

  Bravo Tire AKP İlçe Başkanına!

  Bravo Tire’nin yürekli köylülerine!

  tire2.jpg

   

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 9248 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim