• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830

  Aydın halkı haykırıyor: “JEOTERMAL İSTEMİYORUZ!”

  05.11.2018 08:30
  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Geçtiğimiz hafta Aydın gündemi çok yoğun geçti.

  31.Ekim.2018 Çarşamba günü Dereağzı Köyünde ÇED sürecine halkın katılımı toplantısı gerçekleştirdi. 1500-2000 kişinin katıldığı, yoğun ilginin olduğu bir toplantı gerçekleştirildi.

  Halkın, özelliklede kadınların yoğun katılımı, heyecanı toplantıya damgasını vurdu. Gerginlik öğleye doğru başladı. Güriş şirket yetkililerinin, saat 11.00 de toplantının yapılacağı düğün salonuna malzeme getirilmesi sırasında kadınlar ve halk salona sokmadı. Jandarma ve polis sorumluluk bölgesi olmamasına rağmen polisler bölgede görevlendirildi. Fakat, halkın ve görevlilerin sağduyusu ile toplantıda sorun yaşanmadı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve şirket yetkililerinin jandarma koridorunda saat 14:00 de salona girdi. Toplantının açılmasından halkın protestoları nedeniyle şirket yetkilileri sunum yapamadı. Halk adına, halkın avukatı olarak, halkın neden Kızılcaköy’de jeotermal santral yapılmaması gerektiğine ilişkin görüşlerini açıkladık. Bu açıklamadan sonra halkın yoğun protestosu nedeniyle toplantı sona erdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve şirket yetkilileri geldikleri gibi jandarma koridorunda toplantı salonunu terketti.

  Toplantıya basının yoğun ilgisi vardı.

  Aydınpost toplantıyı naklen canlı olarak verdi.

   

  Bu toplantı ulusal medyada, yazılı ve görsel basında büyük ilgi gördü.

  Fox TV’de ana haberde;

   

  Kanal D ve CNNTÜRK ana haberde yer aldı.

   

   

  3 Kasım 2018 Cumartesi günü, Efeler Belediye Meclisi Jeotermal Komisyonu tarafından düzenlenen, AKP ve Vatan Partisi dışında bütün siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının, çevre derneklerinin, sendikaların ve derneklerin katılımı ile büyük bir yürüyüş ve miting düzenlendi. Saat 13:00’de kalabalık ABB binası önünde toplanmaya başladı. Halkın heyecanı ve coşkusu Aydın’ı sardı.

  Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt ve Avukatlar cüppeleriyle yürüyüşe ve mitinge katıldılar.

  jeotermal---aydin-barosu.jpgjeotermal---1.jpgjeotermal---2.jpg

  Yürüyüş ve mitinge Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, CHP İl Başkanı Ali Cankır, CHP Aydın eski Milletvekili Fatih Atay, İyi Parti İl Başkanı Betül Akçanal, Büyük Birlik Partisi Aydın İl Başkanı Abdülbaki Bozdemir, Demokrat Parti İl Başkanı Serhat Emanet katıldı. Yürüyüşün ardından kent meydanında toplanan topluluk, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı söyledi. Düzenleme Komitesi Başkanı İsmail Türkbay’ın açılış konuşmasının ardında Kızılcaköylü Gülten Şimşek, basın açıklamasını okudu.

  Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu ve ekibinden bu yürüyüş ve mitinge katılan olmadı.

  jeotermal---3.jpg

  jeotermal---4.jpg

  “Jeotermale Hayır” yürüyüş ve mitingi basın açıklamasının okunmasının ardından sakin bir şekilde dağıldı. Fakat köylüler, biz efe torunuyuz zeybek oynamadan olmaz dediler.

  jeotermal---5.jpg

   

  Aydınpost yürüyüş ve mitingi canlı olarak yayınladı.

   

  3 Kasım 2018 akşamında Ulusal Kanal ana haber bülteninde “Jeotermale Hayır” yürüyüş ve mitingi ile ilgili açıklamalar geniş yer tuttu.

   

   

  Kızılcaköy ve Aydın’da jeotermal santral yapılması, Aydın’ın toprağına, havasına ve suyuna, tarımına ve insan sağlığına yapılan bir haksızlıktır.

  Anayasa’nın 56.maddesi;

  Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.

  Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.

  Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler.

  Devlet, bu görevini kamu ve özel kesimlerdeki sağlık ve sosyal kurumlarından yararlanarak, onları denetleyerek yerine getirir.” hükmünü içermektedir.

  Aydın halkı, Kızılcaköy halkı Anayasa’nın 56.maddesi uyarınca güvence altında bulunan sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını savunuyor ve talep ediyor.

  AKP iktidarı, Aydın halkının bu haykırış ve çığlığını duymalıdır. Aksi halde Aydın’ın toprağının, havasının ve suyunun zehirlenmesinden, bu nedenle ölen her insandan ve her canlıdan sorumlu olacaktır.

  jeotermal---6.jpg

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 2607 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim