• BIST 95.953
 • Altın 239,145
 • Dolar 5,8388
 • Euro 6,5745

  Aydın Hal Binası, Sn. Aydın Valisi ve Mustafa Savaş

  11.02.2019 08:50
  Ahmet Gözen / İstanbul'dan Mektuplar

  Ahmet Gözen / İstanbul'dan Mektuplar

  Bu hafta Yazacağım konular,

  Birincisi,

  İncirliova Acarlar’a yapılmak istenen hal binası.

   

  İkincisi,

  Adnan Menderes Üniversitesi’ni ziyaret eden Sayın Mustafa Savaş’ın açıklamaları. 

   

  Üçüncüsü:

  Sayın Özlem Çerçioğlu’nun Söke’de elektrik maliyetlerine ilişkin yaptığı konuşma.

   

  Değerli Okuyucularım şu an ISPANAK, PIRASA, DOMATES, PATLICAN fiyatları üzerinden mahalli idareler seçimlerinde kıyamet kopmaktadır.

  Ispanak 10 TL, patlıcan 15 TL üreticinin tarlada ürettiği fiyat ile şehirlerdeki sebze fiyatları HAL BİNALARINA UĞRADIKTAN SONRA müthiş fiyat farkı oluşmaktadır.

  Hâlbuki üretilen bu sebze ve fiyatlar şehirlerde hazırlanacak uluslararası hal binalarında toptan ve perakende satılsa ve buralardan belediye ve devletin tanzim mağazalarına gitse konu anında çözülecek bu kadar fahiş fiyat oluşmayacak.

    

  ÖRNEK

  Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin devralıp geliştirdiği

  EGE ET,

  Üreticinin ürettiği et, Ege Et vasıtasıyla şehirlerdeki mağazalarda gayet uygun fiyata halka sunulmaktadır. Fakir halk et gibi aklın gelişmesinde ana besin kaynağına ulaşmaktadır.

  SEBZE VE MEYVE,

  Yine Aydın Büyükşehir Belediyesi, çeşitli sebeplerle üreticinin elinde kalan sebze ve meyveyi alarak hem üreticiye destek oluyor hem de çeşitli şekillerde halkın sebze ve meyve tüketmesini sağlıyordu.

  HALK EKMEK

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, halkın sağlıklı sağlık bilgisi li ucuz ekmek yemesi için Aydın ilinin çeşitli yerlerinde ekmek satış yerleri açtı.

  SÜT

  Yine halkın temel tüketim maddelerinden olan süt, yoğurt. Tereyağını batmak durumunda olan ÖR-KOOP mali destek ile kurtarmış Ege ET Mağazalarında uygun fiyatlara Aydın halkına sunmuştur.

   

  SAYIN MUSTAFA SAVAŞ,

  İse halkın karşısında Sayın Özlem Çerçioğlu’nun tüm bu yaptıklarını eleştiri yağmuruna tutuyor ve diyor ki BİZ ESNAFLA REKABET ETMİYECEGİZ.

  Ancak, Beraat Albayrak Maliye Bakanı olarak biz üreticiden tüketici direk intikal edecek tanzim mağazaları açacağız diyor.

   

  Sayın Mustafa Savaş, hem kendi partisine hem de halka karşı tüccarın yanında olup HALKIN EZİLMESİNİ İSTEYEN POLİTİKACI DURUMUNDA KALIYOR.

   

   

  Birincisi;

  Sn. Özlem Çerçioğlu’nun İncirliova Acarlar’a yapılmasını istediği HAL BİNASI, AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ ve Aydın Valisi Sn. Yavuz Selim Köşger’in zımmı engellemeleri Aydın Milli Eğitim eski Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nun FİİLİ ENGELEMELERİ sebebiyle YAPILAMAMIŞTIR.

  Bugün devletin üreticiden direk almak istediği ürünlerin mutlaka alınacağı yerler hal binalarıdır. Maalesef Aydın ilinde uluslararası soğuk hava depolarıyla oluşmuş perakende ve toptan hal binası yoktur.

   

  İŞTE BUNUN İÇİN,

  2016 yılından beri SEBZENİN BAŞKENTİ İNCİRLOVA ACARLAR KÖYÜ’nde Aydın Büyükşehir Belediyesi Sayın Özlem Çerçioğlu’nun büyük gayretleri ile yapılacak ULUSLARARASI HAL KOMPLEKSİ için ile sayısız yazılar yazdım.

  2016 yılında AK PARTİ AYDIN MİLLETVEKİLİ SN. MEHMET ERDEM kardeşimizin de bu dönemde çok büyük gayretlerini gördüm konuyla ilgili Ankara MADO’da yaptığımız toplantıda telefon konferans ile Sn. Mustafa Savaş’ın olurlarını aldık. Sn. Abdurrahman Öz ise yanılmıyorsan siz karar verdiyseniz ben de katılıyorum demişti.

  Ancak konu sn. Mehmet Erdem Bey ile Tarım Bakanlığı ziyaretimizde KONU tıkanır gibi olmuş. Ancak Aydın İl TARIM MÜDÜRÜ SN. FUAT AKTAŞ TARAFINDAN 1/100.000 planlarda alanın HAL KOMPLEKSİ OLARAK bulunması sonucu Aydın Valisi Sn. Erol Ayyıldız’ın KAMU YARARI KARARI ile olumlu noktaya girmiş bunda Mehmet Erdem beyin katkısı olmuştur.

  Bu maksatla, Aydın çiftçisinin ürettiği malın dünya pazarlarına tarla dan dan geldiği gibi veya temizlenerek, depolanarak, ambalajlanarak,-40 derecede dondurularak Türkiye iç pazarına ve dünya pazarlarına sunulması maksadıyla,

   

  Efeler İlçesi Kardeşköy Mahallesi sınırları içinde M119B4-1A paftasında yer alan 80.600.- M2 yüz ölçümü bulunan 695 parsel üzerinde toptancı hali kurulması hususunda Aydın Büyükşehir Belediyesinin 12.03.2015 tarihli 114 sayılı AK Partili, CHP’li, MHP’li Meclis üyelerinin tümünün kararıyla alkışlanacak karar alınıyor.

   

  Bu karar üzerine Aydın Valiliği, 2 yıl bekleyen konuyu benim 24.01.2016 yılında yazdığım yazı üzerine,

  Ak Parti Milletvekili Aydın çiftçisinin büyük yararına olan bu Konuyu Ak Parti Milletvekilleri Sn. Abdurrahman Öz ve Sn. Ak Parti Milletvekili Mustafa Savaş ile gerekli onayı aldıktan sonra.

  Tarım Bakanlığında benim de içinde bulunduğum toplantılar ile takip etmeye başlıyor.

  Aynı gece Ak Parti Milletvekili Kardeşim Mehmet Erdem, beni arayarak “Ahmet Ağabey Hal İşi hal oldu, Sn. Özlem Çerçioğlu’nu Sn. Ak Parti Tarım Bakanı Milletvekilliği döneminde Sn. Özlem Çerçioğlu nun arkadaşı olduğunu ifade etti. Ağabey Sn. Özlem Hn. Söyle Tarım Bakanına bir teşekkür telefonu etsin” dedi.

  Ben de büyük sevinçle Sn. Özlem Çerçioğlu’na hemen telefon ederek müjdeyi verdim.

  Bunun üzerine Sayın Özlem Çerçioğlu “Tamam ağabey, ben Sn. Mehdi Eker Tarım Bakanına telefon ederim” dedi.

   

  Yukarıdaki satırlar 24.03.2018 tarihli köşe yazımdan alıntıdır. Konunun buraya gelinceye kadar Mimar Sinanda adliye binası yapılmasıyla ilgili Sayın Mehmet Erdem’in Sayın Özlem Çerçioğlu’ndan plan değişikliği talepleri de yerine getirilmiştir.

   

  KONU AYDIN VALİSİ SAYIN YAVUZ SELİM KÖŞGER’DE TIKANDI…

  Konuyla ilgili olarak o dönemde AK PARTİ İl BAŞKANI ESKİ MİLLETVEKİLİ SAYIN AHMET ERTÜRK ziyarete gittiğimde HAL BİNASI KONUSUNU AÇTIM. Hemen Ahmet Bey, Valiye gidelim dedi ve Sayın Yavuz Selim Köşgere heyet olarak gittik.

   

  Vali Bey’e konuyu anlatınca, “Bu arazi Milli Eğitiminmiş. Milli Eğitim vermiyor. Özlem Hanım, bize Mimar Sinandaki Aydınspor arazisini versin, biz de hal binası yerini verelim” demez mi?

  Sayın Valim yapmayın etmeyin dedik olmadı. Kendisine otogarın arkasında 250 dönüm  eğitim alanı olarak Özlem Çerçioğlu plan değişikleri yaptı. Serçeköyde araziler var dedik olmadı.

  Hâlbuki Aydın Valimiz bu konuyu çok kolay hal edebilirdi ama işin perde arkasında o dönemin Aydın Ak Parti Milletvekilleri olduğunu öğrendik. Bir de Sayın Vali, inisiyatif almadı. Futbol tabiriyle topu adeta taca attı.

   

  SONUÇ…

  Konuyu o denemde Sayın Mustafa Savaş ve Mehmet Erdem’e defalarca söyledim.

   

  Ama siyasi sebeplerle de Aydın üreticisi böyle bir hal yerine sahip olamadı.

      

  Bütün meselenin Sayın Özlem Çerçioğlu, hal binası yaptı dedirtmemek olduğu görüşündeyim.

   

  PEKİ ŞİMDİ…

  Cumhurbaşkanımız Sn. Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak ne diyor? Biz illerde tanzim mağazaları açacağız derken bu malları nerden alacaklar tabii illerdeki hallerden.

  AYDIN İLİNİN SEBZENİN BAŞKENTİ İNCİRLOVA ACARLAR’DA BÖYLE BİR HAL OLSAYDI iyi olmaz mıydı?

  Şimdi ki Aydın Valisi, milletvekili Sn. Mustafa Savaş Cumhurbaşkanımıza efendim biz Aydın’da Hal Yaptırdık Deyip övünselerdi olmaz mıydı?

  Sayın Mustafa Savaş, şimdi halkın karşısına çıkıp burada benim emeğim var ben ön ayak oldum deyip oy isteseydi olmaz mıydı?

   

   

  İkincisi;

  Adnan Menderes Üniversitesinde Sayın Mustafa Savaş konuşması…

  Bu konu uzun… Önümüzdeki hafta detaylı yazacağım hem de belgeleriyle.

   

  Üçüncüsü:

  Sayın Özlem Çerçioğlu’nun “Suyu Kardeşim Biz Bisiklet Pompasıyla mı çıkarıyoruz Bu işi Elektrikle yapıyoruz. Devlet Bize Elektriği Bedavaya versin Bizde Suyu halka bedavaya verelim” sözüdür.

   

  Sayın Cumhurbaşkanımız Aydın’da atıklardan para almayacağız dedi. Vallahi çok sevindim. Bu parayı Büyükşehir almıyor, ilçe belediyeler alıyor. Bunu değiştirmek istiyorsan, Sayın Cumhurbaşkanım hemen bir kanun hazırla bundan sonra çöp parası almıyoruz, kanun da çıkardım deyin olsun bitsin. Ancak kazın ayağı oyle değil onu da söyleyeyim.

   

  Sayın Özlem Çerçioğlu doğru söylüyor. Su derin kuyudan elektrikle çıkıyor apartmanlara elektrikle basılıyor.  

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

  Bu yazı toplam 3673 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim