• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Aydın çok şanslı bir il

  08.07.2008 13:20
  Aydın İl Sağlık Müdürü Dr Mehmet Çobanoğlu yaptığı açıklama ile organik tarım ürünlerinin insan ve çevre sağlığı açısından önemine dikkat çekerek Aydın’ın bu konuda şanslı İllerden biri olduğunu söyledi. Kuşadası’na bağlı Kirazlı Köyünün ekolojik tarımda
  Aydın çok şanslı bir il
  Aydın çok şanslı bir il Aydın çok şanslı bir il Aydın çok şanslı bir il

  Aydın İl Sağlık Müdürü Dr Mehmet Çobanoğlu yaptığı açıklama ile organik tarım ürünlerinin insan ve çevre sağlığı açısından önemine dikkat çekerek Aydın"ın bu konuda şanslı İllerden biri olduğunu söyledi. Kuşadası"na bağlı Kirazlı Köyünün ekolojik tarımda önemli gelişmeler sağladığını belirten Dr. Mehmet Çobanoğlu “ Üretilen uluslar arası sertifikalı ürünler her hafta Pazar günleri Kirazlı da kurulan ekolojik pazar da satışa sunuluyor. Büyük ilgi gören Kirazlı Köyü ekolojik pazarı satışa sunduğu ürün portföyünü de her geçen gün büyütüyor. Sağlıklı ve lezzetli gıdalarla beslenmek isteyen vatandaşlarımız da Kirazlı Köyü pazarına yoğun ilgi gösteriyor” dedi.
  Sağlıklı yaşamak ve hastalıklardan korunmanın en önemli yollarından birisinin ekolojik ürünlerden geçtiğinin altını çizen Dr Mehmet Çobanoğlu “ Ekolojik yada diğer bir deyişle organik tarım , kimyasal girdi kullanmadan , üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı bir tarım biçimidir. Amaç toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden bitki , hayvan ve insen sağlığını korumaktır” ifadelerini kullandı.
  Günümüzde market ve pazarlara gidildiğinde gıda ve tarım ürünlerinin çoğunda gıda katkı maddesi bulunduğunu söyleyen Dr Mehmet Çobanoğlu “ Tek çaremiz ürünlerin etiketlerine bakıp kimyasal madde içermeyenleri tercih etmek. Bu da ekolojik ürünleri anlamına geliyor. Ekolojik olmayan tarımda oluşan toksit metaller toprağa , suya ve besinlerimize karışarak sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ediyor. Uzmanların yaptığı araştırmalarda bu etkilerin uykusuzluk , yorgunluk , baş ağrısı , egzama , hafıza kaybı , konsantrasyon eksikliği , depresyon , bağışıklık sisteminde zayıflık , oto immün hastalıklar ve yüksek tansiyon olarak karşımıza çıktığı belirlenmiş durumda. Bir önemli noktada konvansiyonel tarımda kullanan kimyasal maddelerin çoğunun kansorojen etkiye sahip olması. Yapılan araştırmalar tütün üretiminde yararlanılan tarım ilaçlarının akciğer kanseri oranını dünya genelinde yüzde 2 , Türkiye genelinde de yüzde 5 arttırdığı şeklinde , bunlar ciddiye alınması gereken oranlardır” diye konuştu
  Bir ürünün ekolojik olarak adlandırılabilmesi için bağımsız kontrol kuruluşu tarafından sertifikalandırılmış olmasının önemine dikkat çeken Çobanoğlu, şöyle konuştu: “ Alışveriş yaparken ürünlerin üzerinde bu etiketleri aramalıyız. Ayrıca denetim firmasının organik ürün satan şirkete vermiş olduğu sertifikanın bir kopyasını satış noktasında görülür bir şekilde asması zorunluluğu var. Vatandaşlar etiket üzerindeki Tarım Bakanlığının logosunun olup olmadığına da dikkat etmeli. Ekolojik ürünler diğer ürünlerden ayrı bir reyonda tüketiciye sunulmaktadır. Bir önemli nokta da organik ürünlerin kapalı ambalajlarda satılıp satılmadığına dikkat etmek”
  Organik Tarım ürünlerinin insan ve çevre sağlığına önemli yararları olduğunu vurgulayan Dr. Mehmet Çobanoğlu, şu kaydetti: “Ekolojik tarım çevre kirliliği ve toprağın canlı tabakasının zarar görmesini önemli derecede azaltıyor. Kalp , kanser ve alerji gibi hastalıklara karşı organik tarım ürünlerinin koruyucu etkisi var. Yaşlanmayı yavaşlatırken , hücre yapısının sağlığı üzerinde de önemli faydaları bulunuyor. Organik tarım ürünleri insan vücudundaki toksinlerin boşaltılmasına yardımcı olurken , kanı temizleyici etkisi de bulunmaktadır”

  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim