Aydan Durak/ Posta.com.tr| Tüm dünyada 50'den fazla ülkede saptanan Kovid-19 Omicron ailesinin son mutant virüsü "Eris" varyantı İngiltere ve Fransa'dan sonra diğer Avrupa ülkelerinde de yayılmaya başladı. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Yıldız, Koronavirüs'ün "Eris" varyantı hakkında merak edilenleri Posta.com.tr okurları için anlattı.

Eris varyantının Omikron varyantından türeyen yeni bir Kovid-19 varyant virüsü olduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Yıldız "Bu virüs Kovid-19 varyantının yeni bir türü. Dünyada hızla yayılmaya başlayan bu virüs, 19 Temmuz 2023 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından takibe alınmaya başlandı" dedi.

BELİRTİLERİ KORONAVİRÜSLE AYNI

Yeni varyantta en sık rastlanan şikayetlere değinen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Yıldız, Kovid-19 salgınında görülen şikayetlere benzer belirtilere rastlandığını vurguladı.

TÜRKİYE'DE HENÜZ ERİS VARYANTI YOK

Türkiye'de henüz Eris varyantı ile bağlantılı bir vakaya rastlamadıklarını dile getiren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Yıldız, özellikle Avrupa'ya dikkat çekti.

YENİ VARYANTLAR TÜREYEBİLİR

Eris varyantının ilk kez Şubat ayında oraya çıktığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Yıldız, Eris varyantı ilk kez bu yıl Şubat ayında saptandı. O tarihten sonra da yeni mutantlar türemeye devam etti. Son varyantlar BA.2.86, GK.3.1, HV.1 Temmuz ayında ortaya çıktı" dedi.

DÜNYAYA HIZLI YAYILABİLİR

Yeni varyantın bulaşıcılık oranının yüksek olduğunun altını çizen Yıldız, "Eris varyantı görülen ülkelerde her 4-5 yeni Kovid-19 hastasından biri (yaklaşık %20-25) Eris varyantı nedeniyle hastalanmıştır ve hastane yatışları da görülmüştür. Önümüzdeki aylar içerisinde varyantın hızla yaygınlaşması ve tüm dünyada görülmesi bekleniyor" dedi.