Belçika polisi, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Katar’ın, ‘ekonomik ve siyasi kararları etkilemek için bazı Avrupa Parlamentosu çalışanlarına yüklü miktarda rüşvet verdiği’ gerekçesiyle sabah 16 ayrı noktaya baskın yaptı. Ortadoğu ile ilişkilerden sorumlu Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili (44) de baskında suçüstü yakalandı. Tutuklanan bir kişinin Kaili’nin ortağı olduğu belirlendi. Kaili, Yunan Sosyalist Partisi PASOK üyeliğinden derhal atıldı.

ADRESTE 500 BİN EURO

Belçika medyasına göre gözaltına alınan kişilerden ikisi ise Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grubu eski üyesi Pier Antonio Panzeri ile İtalyan sendika lideri Luca Visentini’ydi. Operasyonda ele geçirilen 500 bin Euro nakit paranın eski parlamenter Panzeri’nin evinde bulunduğu öğrenildi. Basına göre Katar, Avrupa Parlamentosu’nda stratejik konuma sahip kişilere, ‘önemli miktarda para ve pahalı hediyeler’ sunarak, parlamento kararlarını etkilemeye çalışıyordu.

Eva Kaili, Avrupa Parlamentosu’nun 14 başkan yardımcısından biriydi.

Pier Antonio Panzeri, insan hakları ihlallerine karşı mücadele veren Fight Impunity sivil toplum kuruluşunun başkanıydı.

Luca Visentini, Kasım’da 200 milyon üyeli Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) başkanlığına seçilmişti.