Kosova'nın kuzeyinde dün akşam silah sesleri duyuldu. Polis tarafından yapılan açıklamada, çok sayıda yolu trafiğe kapatan gruplardan bazı kişilerin Brnjak sınır geçiş noktasına giden polis memurlarına ateş açtıkları belirtildi. Açıklamada polisin savunma amacıyla karşı ateş açtığı ve bunun üzerine saldırganların bilinmeyen yönlere kaçtıkları kaydedildi. Polis, çok sayıda noktada silah sesleri duyulduğunu belirtirken, olaylarda yaralanan polis bulunup bulunmadığı ise açıklanmadı.

Kosovalı Sırp haber kaynakları ise, Kosova polisinin, zırhlı araçlardan Sırpların yaşadığı köylerde dakikalarca ateş açtıkları iddiasına yer verdi. Kosova’daki en büyük etnik Sırp partisi olan Sırp Listesi’nin Başkanı Goran Rakiç, yaşananların Kosova Başbakanı Albin Kurti'nin Sırplarla nihai hesaplaşma başlatma kararı aldığını gösterdiğini ileri sürdü. Sırp medyasına açıklama yapan Rakiç, Kurti'nin Sırpları Kosova'dan çıkarmak istediğini iddia etti.

GERGİNLİK NASIL BAŞLADI?

Kosova’nın kuzeyindeki son gerginlik, başkent Priştine’nin ülkenin kuzeyinde Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki polis mevcudiyetini artırma kararı sonrasında başlamıştı. Kosova yönetimi bu kararı, ülkenin kuzeyinde Sırp olmayan vatandaşların kendilerini güvende hissetmediklerine yönelik beyanlar ve Sırp kökenli polislerin Priştine’yi protesto amacıyla toplu olarak istifalarından doğan boşluğu doldurmak amacıyla almıştı.

Karar, Kosova'nın ülkenin kuzeyine polis konuşlandırma hakkı olmadığını savunan Sırbistan’ın sert tepkisine ve Kosova’ya “güvenlik gücü” gönderme yönündeki tehditlere neden olmuştu. (İHA)

PLAKA KRİZİ

Kosova yönetimi, Sırbistan’ın Kosova vatandaşlarına yönelik uygulamalarına karşılık olarak mütekabiliyet esasları çerçevesinde Sırbistan plakalı araçların trafiğe çıkışını yasaklama kararı almış ve 1 Kasım tarihi itibarıyla bu araçların sürücülerini ikaz etmeye başlamıştı. Kosova, tartışmalı plaka sahiplerinin 21 Kasım’dan itibaren 21 Ocak 2023’e kadar 150 euro para cezasına çarptırılacağını, 21 Ocak-21 Nisan 2023 tarihleri arasında test plakalarının verileceğini, plakaları değişmeyen araçların 21 Nisan 2023’den itibaren trafiğe çıkışının tamamen yasaklanacağını açıklamıştı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, 21 Kasım’da yaptığı açıklamada Sırbistan plakalı araçlara para ceza uygulamasını 48 saat daha ertelediğini duyurmuştu.

Kosovalı yetkililerin açıklamalarına göre, Sırbistan ve Kosova liderleri, pazartesi günü Brüksel’de mevcut şartlar üzerinde uzlaşma sağlamış fakat AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in anlaşmaya Sırp Belediyeler Birliği kurulması şartını da dahil etmesi müzakerelerin başarısızlığa uğramasına neden olmuştu.