Posta.com.tr | Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Katar'dan rüşvet aldığı belirlenen Avrupa Parlamentosu üyeleri hakkında yapılan soruşturma devam ediyor.

AB yetkilileri büyüyen skandalı kontrol altına almaya çalışırken meclisteki milletvekilleri 625'e karşı bir oyla Yunan sosyalist Avrupa Parlamentosu Üyesi Eva Kaili'yi başkan yardımcılığı görevinden çıkardı.

Eva Kaili'nin avukatı müvekkilinin masum olduğunu ve "Katar'la rüşvet olayıyla ilgisi olmadığını" söyledi. Katar hükümeti ise davayla ilgili herhangi bir bağlantısı olduğunu reddetti.

Rüşvet skandalının ardından tutuklanan Kaili'nin Brüksel ve çevresindeki ev ve ofisine polis baskın düzenledi. Baskında en az 1,5 milyon euro (1,6 milyon dolar) nakit ele geçirildi.

Eski bir sunucu olan 44 yaşındaki Kaili, Brüksel'deki hapishanede tutuluyor. Rüşvet iddialarıyla ilgili yargılanan Kaili ve diğer üç sanığın tutuksuz yargılanıp yargılanamayacağı bir sonraki mahkemede belli olacak. Tutuklananlar arasında aktif görev yapan tek parlamento üyesinin Kaili olduğu belirtildi.

TORBALAR DOLUSU PARA

Belçikalı adli bir kaynak, İtalyan eski milletvekili olan bir şüphelinin evinde 600.000 euro bulunduğunu, Kaili'nin evinde 150 bin euro ve babasının otel odasında 750 bin euro bulunduğunu açıkladı. Belçika'nın paranın bir kısmının Kaili'nin evinde bulunması nedeniyle Kaili'nin suçüstü yakalandığı sonucuna vardığı belirtildi.

AFP'ye konuşan kaynak, Katar'ın ülkenin imajını parlatmak için Avrupalı politikacılara para ödediğini açıkladı.

Kaili'nin avukatı Michalis Dimitrakopoulos müvekkilinin evinden çıkan para konusunda "haberinin olmadığını ve masum olduğunu" söyledi.