• BIST 96.154
 • Altın 276,553
 • Dolar 5,7187
 • Euro 6,3364

  AVM'lerde yeni dönem başlıyor

  31.07.2018 10:45
  Alışveriş merkezlerinde kiralarını ödemekte zorlanan markalar, dükkan sahiplerine cirolarından pay vermeye başladı.
  AVM'lerde yeni dönem başlıyor
  AVM'lerde yeni dönem başlıyor AVM'lerde yeni dönem başlıyor AVM'lerde yeni dönem başlıyor

  Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, son dönemde kiracılarla AVM yatırımcılarının bir araya gelerek bu konuda toplantılar yaptıklarını, AVM'lerin perakendecilere yardımcı olduğunu söyledi.

  Dövizin çok yükseldiği ve işlerin iyi gitmediği bu dönemde AVM'lerin perakendecilerden kira yerine cirodan pay aldığını belirten Belgü şunları ifade etti:

  “Biz gelinen noktada alınan kiranın ciro ile oranını takip ediyoruz. Ciro içinde kiranın payı perakendecinin yaşayabilmesine imkan sağlamayacak bir seviyeye çıkarsa, farklı modellerde perakendeciye destek oluyoruz. Bazı AVM'ler bu uygulamaya geçti. Tamamen ticari bir karar. İyi iş yapan ve iyi yerde olan AVM'ler sabit kiralarını almaya devam ediyor."

  Dünya gazetesinden İrem Çetingöz'ün haberine göre, perakendecilerin sıkıntı yaşadığı noktada AVM'lerin cirodan yüzde 5 ila 7 pay alma uygulamasını hayata geçirdiğini söyleyen Belgü, ziyaretçi sayılarında ve cirolarında sorun olan her markaya bu desteğin verildiğini kaydetti. Belgü, bu sayede AVM'lerin boşalmasının önüne geçildiğini ve sektörde çarkların dönmeye devam edebildiğini aktardı.

  "MECBURİYET SONRASI ORTAYA ÇIKTI"

  Silk&Cashmere CEO'su Ayşen Zamanpur, 'cirodan kira payı' modelinin bir mecburiyet sonrası ortaya çıktığını vurguladı. Bu konuda yıllardır markaların AVM'ler ile konuştuğunu belirten Zamanpur, markaların hep cirosuna göre kirayı ödemek istediklerini fakat AVM yatırımcılarının bunu kabul etmediğini anlattı.

  Şu an ise gerek ekonomik daralma, döviz kurundaki anormal artış ve dengesizlik, gerek birçok markanın zorluğa düşmesi, gerek yabancı markaların Türkiye'de operasyonlarını kapatmaya yönelmelerinin AVM'lerin durumu biraz daha net kabul etmelerine neden olduğunu vurgulayan Zamanpur, e-ticaretin de ciddi şekilde artışının perakendede mağazaların kapanmasına yansıdığını ifade etti.

  'PARAKENDECİLER ÖNGÖRÜLEMEYEN GİDER KARŞAMASI İÇİNDE'  İstinye Park AVM Genel Müdürü Uğur Berk, elde ettiği ciro ile kirasını ödemekte zorlanan markaların bu modele geçiş yaptıklarını söyledi. Bu durumun genel anlamda yatırımcıların profiline göre değişkenlik gösterdiğini belirten Berk, markaların kapanmaması adına belli yerlerde bu modelin uygulanmaya başladığını kaydetti. Berk, şöyle devam etti: “Perakendede personel, kira ve mal maliyeti olmak üzere üç ana gider var. Mal maliyeti vergilerle, kiralar da euro ve doların ciddi yükselmesiyle artıyor. Personel gideri de asgari ücrete bakıldığında geçen yıla göre bu yıl yüksek seyrediyor. Perakendeciler ciddi öngörülemeyen gider karmaşası içinde kaldı.”

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim