• BIST 106.872
 • Altın 151,903
 • Dolar 3,6611
 • Euro 4,3075

  Avcılar'da esrarengiz araç

  14.02.2009 12:30
  Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, evinin yakınında bulunan ve üzerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yazılı esrarengiz araca baskın yaptı.
  Avcılarda esrarengiz araç
  Avcılar'da esrarengiz araç Avcılar'da esrarengiz araç Avcılar'da esrarengiz araç

  Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, evinin bir sokak üstünde yaklaşık 15 günden bu yana, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yazılı resmi plakalı bazı araçların düzenli olarak park halinde olduğunu görünce şüphelenerek harekete geçti.
  Değirmenci, dün akşam saat 21.30 sıralarında Avcılar Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleriyle birlikte, aracın bulunduğu sokağa giderek baskın yaptı. Araç içerisinde bulunan iki kişiye kimliklerini soran Başkan Değirmenci ve araçtakiler arasında ilginç diyaloglar yaşandı.
  Araca Baskın yapan Avcılar Belediye Başkanı ve zabıtalar, sessizce sokak arasına gitmek isteyen bir kişiyi yakalayarak araca getirdiler. Bu sırada Avcılar Belediye Başkanı Değirmenci, araçtaki kişinin elindeki cep telefonuna el koydu.
  Aracın kapısını açtıran Değirmenci, daha sonra kapıları kapattırarak polis çağrılmasını istedi. Bu sırada yakaladıkları kişiye dönen Başkan Değirmenci, "10 gündür ne arıyorsunuz burada" diye soru sordu. Araçtaki kişi ise, "Bize verilen emir bu başkanım"diyerek cevap verdi.
  Araçtaki kişi, "Size verilen emir ne? Ne emri bu?" diye soran Değirmenci'ye çok çarpıcı bir cevap verdi. Başkan'ın soru sormasını izleyen esrarengiz kişi," konuşamayacağımı biliyorsunuz başkanım"dedi.
  Bunun üzerine sinirlenen Değirmenci, "Konuşacaksın tabi ne demek yani. Şu anda burada bu kadar aile var. Burada 15 gündür bekliyorsunuz. Hergün benim evime gelip gidiyorlar. Siz bu kadar insanın yaşamını taciz etme hakkına sahipmisiniz? Kim talimat verdi size kardeşim. O'nu anlatırmısın bize" dedi.
  Araçtaki kişi ise, "Bilemiyorum başkanım, yukarıdan" diye cevap verdi. Başkan ise, "yukarısı kim? Kim yukarısı? Kadir Topbaş mı veriyor bu talimatı? Zabıta mı veriyor? Kim veriyor kardeşim söyle bakalım? Başbakan mı veriyor?. Ne bekliyorsunuz? Neyi bekliyorsunuz burada?"diye sordu.
  Zabıtalara hemen polise haber verilmesi talimatını veren Başkan Değirmenci, araçtaki kişiye, ısrarla kim tarafından gönderildiklerini sordu. Sorulardan bir hayli rahatsız olduğu görülen kişi ise, cevap vermemekte ısrar etti.
  Başkan Değirmenci ise,"Yazık günah değil mi 15 gündür burada evimizi gözetliyorsunuz. 15 gündür yapıyorsunuz bu işi. Bir derdiniz varsa gelin anlatayım. Seni buraya gönderen adama da söyleyeyim. Kim gönderiyor, talimatı veren kim?" diye sordu.

  Değirmenci, araçta bulunan kişilerden birinin de internet kafede olduğu haberini alınca, onun da buraya getirilmesi talimatı verdi. Bu sırada habercilerin, "Neden konuşmuyorsunuz?" sorusuna ise, araçtaki kişi, "Memur olduğumuzu biliyorsunuz efendim. Devlet memuru değilim" dedi.
  Zabıtaların, "Size özellikle Belediye Başkanı'nı takip edin mi?" dediler sorusuna ise, "Belediye Başkanı denmedi ki bize kaçak yapılaşma olduğu..." dedi.
  Bu sırada internet kafe'de bulunan diğer kişide gelerek araca binmek istedi. Zabıtalar tarafından araca binmesine izin verilmeyen kişi, "Ne bekliyorsunuz?" sorusuna, "Bana böyle emir geldi bekliyorum. Ne emir geldi bilmiyorum" dedi.
  Sorulara sürekli kaçak cevaplar veren iki kişi, Başkan'ın kimliklerini görmek istemesi üzerine, kameralardan uzakta kimliklerini gösterdiler. Gösterilen kimliklerin, bir taşeron güvenlik şirketine ait kimlik kartları olduğu öğrenildi.

  Mahalle sakinlerinin ve kendisinin 15 günden bu yana tedirgin olduğunu belirten Değirmenci, "Sizi her kim burada görevlendirdiyse, bana onun ismini verin. Bende onunla görüşeyim. Resmi araçta bulunuyorsunuz. Kıyafetleriniz ise sivil. Zabıta'da değilsiniz. Sizi kim görevlendirdi. Sizi Kadir Topbaş'mı görevlendirdi? Eğer öyleyse söyleyin, arayıp ona sorayım" dedi.

  Araçta bulunun kişiler, habercilerin, "Burada neden bulunuyorsunuz?" sorularılarına baskının yapıldığı ilk anda cevap vermediler. Araçtakilerden birinin telefon görüşmesi yaptıktan sonra, sokak başında bulunan bir binanın kaçak olduğunu ve bu nedenle burada beklediklerini söyledi. Bunun üzerine belediye başkanı, "Siz istanbuldaki bütün kaçak binaları bu şekilde bekliyormusunuz" dedi.
  Esrarengiz kişiler, Belediye Başkanı tarafından polis gelene kadar bekletildi. Araçlarına binmek isteyen iki kişi, zabıta memurları tarafından engellendi.

  Daha sonra olay yerine gelen polis ekipleri Belediye Başkanı'nın tüm ısrarlarına rağmen aracın resmi plakalı olduğunu ve savcıdan talimat gelmediği sürece arama yapamayacaklarını belirtti. Değirmenci'nin ısrarlarına rağmen esrarengiz iki kişi, kendi araçlarına polis nezaretinde bindirilerek Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü Firuzköy Şehit Ilgaz Aykutlu Polis Merkezine getirildi.
  Olayı duyan çok sayıda belediye personeli ve vatandaş polis merkezi önüne akın etti. Belediye Başkanı Değirmenci, esrarengiz iki kişiden şikayetçi olmak üzere ifade vermek için polis merkezine geldi.
  *bu arada esrarengiz aracın arkasında metal bir cihaz kutusu olduğu dikkat çekti.

  "KAÇAK YAPI İLE İLGİLİ BÜTÜN İŞLEMLERİ BİZ AVCILAR BELEDİYESİ OLARAK YAPTIK"
  Avcılar'da ortaya çıkan esrarengiz araçla ilgili Avcılar Emniyet müdürlüğüne gelerek bilgi alan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Belediye başkanımız konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmak için buraya geldi. Biz de yanında bulunduk şeklinde açıklama yaparak Soysal, " Avcılar Belediye başkanımızın evi ne çok yakın bir mesaffede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait bir aracın 20-25 gündür beklediğini öğrendik. Belediye başkanımız konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmak için buraya geldi. Biz de yanında bulunduk. Büyükşehir Beledilesi tarafından kaçak olduğu ve mühürlenen bir yapıyı takip etmek amacıyla aracın burada bulunduğunu söylüyor. Demek ki beledilenin çok fazla personeli var. Ben buradan kendilerine boğazdaki kaçak yapıları ve Kadir Topbaş'ın medyada gündeme gelen yeri de dahil olmak üzere kaçak yapıları da gözetlemesini tavsiye ediyorum" dedi.

  "YATAK ODALARIZIN DAHİ KOLAYCA DİNLENİP İZLENEBİLECEĞİNİ GÖRÜYORUZ"
  Gazeticilerin dinlenme konusundaki iddiaları düşüncesine ise Soysal " son günlerde yatak odalarızın dahi kolayca dinlenip izlenebileceğini görüyoruz. Gecenin bu saatinde buraya gelmemizin nedinlerinden biri de budur. Belediye'ye ait zabıta aracında beldiye personeli olmayan şahısların olması çok düşündürücü. Araçta yapılan aramaların ardından konu netleşcektir" şeklinde konuştu.

  DEĞİRMENCİ: "KAÇAK YAPI İLE İLGİLİ BÜTÜN İŞLEMLERİ BİZ AVCILAR BELEDİYESİ OLARAK YAPTIK"
  Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü Firuzköy Şehit Ilgaz Aykutlu Polis Merkezi çıkışı yaptığı açıklamada: "Evime yaklaşık 50 m mesafede değişik araçlarla bekleyen araçların durduğunu gördüm. Bu vatadaşlar tarafından da bize söylendi. Bu akşam belediyemize ait zabıta ekipleriyle şahısların bulunduğu yere gittik ve polise başvurduk. Büyükşehir Belediyesinin beklediğini iddia ettiği kaçak yapı ile ilgili bütün işlemleri biz Avcılar belediyesi olarak yaptık" dedi.

  "EVİMİN ÇEVRESİNDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE AİT ARACIN BULUNMASININ ÇOK MANİDAR"
  Herhangi bir dinlemeye tabi tutuldunuz mu? şeklindeki soruya ise Değirmenci: "Mahalle sakinlerine bize bu şekilde beyanları oldu; ancak ben bu resmi plakalı adaçta böyle bir düzeneğin bulnduğunu düşünmüyorum. Ancak kaçak bir yapının bahane edilerek evimin çevresinde İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait aracın bulunmasının çok manidar buluyorum . Araç içerisindeki şahıslar devlet memuru değildir. Taşaron bir şirkette güvenlik elemanları olarak gözükmektedir. Bu nedenle hiç bir şekilde zabıta görevi üstlenemezler şeklinde" konuştu.

  TEKNİK TAKİP ALETİNE RASTLANILMADI
  Savcının talimatıyila karakol bahçesinde ve olay yeri inceleme ekipleri tarfından yapılan incilemede herhangi bir teknik takip aletine rastlanılmadı. Aracın arka kısmında bulunan çelik kasadan ise Belediye hizmetlerinde kullanılan branda ve çadır ve çeşitli tamir malzameleri gibi aletler çıktı.

  Bu arada araç içinde bulanan kişilerinde alkollü olduğu öğrenildi.

  İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONU İLE İLGİLİ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
  Yapılan açıklamada şöyle denildi:

  "Avcılar Firuzköy'de kaçak bir inşaatı durduran ve devamını engelleyen Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri bir grubun taciz ve saldırısına maruz kaldı. Başlarında Avcılar Belediye Başkanı'nın da bulunduğu kalabalık grup iki zabıtanın telefonlarına da el koydu.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri Avcılar Firuzköy'de kaçak inşa edilen bir bina ile ilgili İmar Müdürlüğü yapı tatil zaptı düzenlemesi üzerine mühürlendi. Kaçak inşaatın durdurulması ve yapılan bölümleri yıkılması için Avcılar Belediye Başkanlığına iki defa yazılı bildirim yapıldı.

  Ancak Avcılar Belediye Başkanlığı tarafından hiçbir işlem yapılmadı. Daha sonra yapılan kontrollerde mühür fekki yapıldığı ve kaçak inşaatın devam ettiği görüldü.

  Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı kaçak inşaatı sık sık denetledi. Bu süre zarfında inşaat çalışmalarına gece yarısından sonra devam edildiği görüldü. Konu İmar Müdürlüğü ve Zabıta Daire Başkanlığı tarafından tespit edilerek hem hukuki yollara başvurmak hem de Encümenden yıkım kararı çıkartmak için girişimlerde bulundu. Bu süre zarfında devan eden kaçak inşaatın durdurulması için Büyükşehir Belediye Zabıta ekipleri sıkı takibe aldı. Ancak Zabıta ekipler sık sık taciz edildi.

  Dün akşam Başlarında Avcılar Belediye Başkanının da bulunduğu kalabalık bir gurup Büyükşehir Belediye Zabıtası personelini taciz ederek cep telefonlarına el koydu. Daha sonra Belediye Başkanı Avcılar Emniyet Müdürlüğü'ne giderek "Beni bölgemde takip ediyorlarö diyerek şikayetci oldu. Büyükşehir Belediyesi zabıtası ekibi polis tarafından ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

  Avcılar Belediyesi daha öncede İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını engellemeye kalkışmış görev yapan personeline saldırmış ve olay çıkartmıştı."

  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim