• BIST 106.239
 • Altın 160,790
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  ASTO'dan zam açıklaması

  25.04.2008 16:00
  Aydın Sivil Toplum Platformu Dönem Başkanı Veli Tiryaki, gıda ürünlerinde fiyatın bir yılda ikiye katlanmasının başlıca nedeninin piyasanın zamanında düzenlenememesi olduğunu iddia etti.
  ASTOdan zam açıklaması
  ASTO'dan zam açıklaması ASTO'dan zam açıklaması ASTO'dan zam açıklaması

  Türkiye"deki çeltik ve buğday üretim rekoltelerinin belli olduğuna işaret eden Tiryaki, ürün ithalatında geç kalındığı için fiyatların aşırı yükseldiğini belirtti.
  Pirinç fiyatları dünyada hızla yükselirken Türkiye"de durumun başlarda normal seyrettiğinin altını çizen ASTO Dönem Başkanı Veli Tiryaki, Toprak Mahsulleri Ofisi"nin (TMO) yetersiz alım yapması ve stokla piyasaya müdahale edememesi üzerine fiyatların birden yükseldiğini savundu. Stokta ürün yokken piyasanın dengelenemeyeceğini ileri süren Tiryaki, “Bu politika ile Ramazandan evvel büyük bir patlama daha olacak. Acil önlem alınmalıdır. Dünyadaki artışın sebebi kuraklık, Türkiye"deki artışın sebebi ise piyasanın denetlenememesi ortaya çıkan fırsatçılık. Dünyada baş gösteren küresel ısınma sonucu ortaya çıkan kuraklık ile çeltik üretiminin çoğunu karşılayan ülkelerde yaşanan sel baskınları nedeniyle üretimde ciddi azalmalar oldu. Ancak ülkemiz kuraklıktan çok fazla etkilenmedi.
  Bu yıl pirinç ve buğdayda yaşanan dalgalanmaların diğer tarım ürünlerinde de yaşanmaması için, acil olarak tarım politikalarımız gözden geçirilmeli ve Türkiye gerçekleri göz önüne alınarak yeniden ele alınmalıdır. Bu gibi durumlarda TMO dengeleyici ve düzenleyici bir rol oynaması gerekmektedir” dedi.
  Türkiye"de geçen yıl 400 bin tonun üzerinde çeltik üretimi yapıldığına değinen Veli Tiryaki, şuan oluşan çeltik açığının sadece 100 bin ton civarında olduğunu kaydetti. Türkiye açısından önemli olan buğday üretiminin ise yaklaşık 18 milyon ton olduğunu beyan eden Tiryaki, “Ülkemiz insanının özellikle yoksul kesimin ana besin kaynağı buğdaydan yapılan ekmektir. Maalesef ekmeğin içinde unun oranı yüzde 21 olmasına rağmen, rant peşinde olan fırıncılar hala ekmeğe zam yapmaya çalışıyor. Burada da en büyük görev yerel yönetimlere düşüyor. Fiyatları dengeleyici bir halk ekmek fabrikasının oluşturulması halinde fırıncılar bu kadar rahat hareket edemeyecekler. Türkiye pirinç ve buğday üretimini artırmak için üreticinin desteklemesi gerekiyor. Yerli üretimimizi artırmak için bütün batılı ülkeler gibi tarım desteklenmeliyiz” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim