İNŞAAT işçisi 6 çocuk babası Derviş Aslan (44), paslı bıçakla eli kesilince acil servise başvurdu. Tetanos aşısının olduğunu söylediği için kesik tedavisi yapıldı ve taburcu edildi. Ancak 3-4 gün sonra şiddetli kasılmalar ve şuuru kapalı bir şekilde tekrar acile kaldırıldı. 10 yılda bir yaptırılması gereken tetanos aşısı olmadığı için tetanos mikrobu beynini etkiledi ve ölümcül ensefalit tablosu oluştu. Şiddetli kasılma nöbeti ve solunum sıkıntısı ile Okmeydanı Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırıldı. Yoğun bakım ekibinin müthiş çabasıyla 50 günlük yaşam savaşını kazanan Aslan, doktorlarını bile şaşırttı. Prof. Dr. Namigar Turgut, "Ben meslek hayatımda 33 yılımı doldurdum, 2 tane gebe tetanos vakası gördüm ve bir de bu hasta" dedi.

Haluk Levent İstanbul'daki etkinlik için Adana'ya gitti! Haluk Levent İstanbul'daki etkinlik için Adana'ya gitti!
İstanbul’da inşaat işçiliği yapan 6 çocuk babası 44 yaşındaki Derviş Aslan, paslı bıçakla elini kesti. 5-6 ay önce tetanos aşısı yaptırdığını söylediği için acilde uygulanan kesik tedavisinin ardından taburcu edildi. Boğazında şişme, yüksek ateş üzerine bademcik enfeksiyonu geçirdiğini sansa da 4 gün sonra şiddetli kasılma nöbetleriyle tekrar acil servise kaldırıldı. Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan talihsiz adamın tetanos olduğu ve aşısının da olmadığı anlaşıldı. Aslan’ın beyni tetanos mikrobuyla enfekte oldu, 28 günü uyutularak toplam 45 gün yoğun bakımda tedavi gördü. Bu süreçte hastalığın etkisiyle böbrekleri iflasın eşiğine geldi, diyalize alındı.

Tedavisini gerçekleştiren Anestezi ve Reanimasyon Klinik Şefi Prof. Dr. Namigar Turgut, hastanın kendilerine geldiğinde kemiklerinde kırık oluşturacak şiddette kasılmaları olduğunu, ilk 24 saat içinde kaybedeceklerini düşündüklerini ama haftalar süren başarılı tedavilerle Aslan’ın hiçbir engeli dahi kalmadan hayatını sürdürebileceğini söyledi. Prof. Dr. Turgut, "Hastamız çok şanslıydı, erken müdahale ve doğru tedavi ile hayata döndürüldü. Aşınız yoksa tetanos enfeksiyonunun maalesef öldürücülüğü çok yüksek. Özellikle inşaat işçileri, tarımla uğraşanlar ve gebeler, 10 yılda bir tekrarlanması gereken tetanos aşılarının hatırlatma dozunu mutlaka yaptırmalı" dedi.

'ŞİDDETLİ KASILMALAR KEMİKLERDE KIRIĞA DAHİ YOL AÇABİLİR'