8 yaşındaki Elif’in katili kadın terörist çıktı 8 yaşındaki Elif’in katili kadın terörist çıktı
Asgari ücret 2002 yılında 184 TL iken emeklinin maaşı 257 liraydı. 2023'te ise, asgari ücret 8 bin 506 lira olurken en düşük emekli maaşı 3 bin 500 lirada kaldı. Memur ve memur emeklileri normal şartlarda yılbaşında yüzde 8 toplu sözleşme ile son 6 ayın enflasyon farkından oluşan zammı alacak. Bu da yaklaşık yüzde 17-18'lik bir orana karşılık geliyor.

‘SEYYANEN ZAM İSTİYORUZ’

Kanal D Haber'e konuşan Türkiye Emekliler Derneği Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Abdülkadir Ersal emeklinin talebi ile ilgili olarak, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu TÜFE'den değil de seyyanen bir zam verilmesini talep etmekteyiz. Biz, bu 17-18'lik zam oranın üstüne seyyanen zam istiyoruz. En az yüzde 40 civarında bir zam tahmin ediyoruz " dedi.

‘EMEKLİ MAAŞI ÇOK DÜŞÜK KALDI’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de dün akşam katıldığı bir programda emekli maaşlarına ilişkin olarak şunları söylemişti: "En alt düzeyde ücret alan emekliler var. Çok düşük kaldı. Açıklandığı gün fena değildi, enflasyon şartları içinde az kaldı. Bunlar kim? Prim gün sayılarını tamamlamamışlar, daha çok Bağkur'lular. Devlet, 'bu insanlarımıza borçlanma imkanı getirelim' demiş. Prim borçlarını bağladıkları emekli maaşından ödenmiş. Bir sosyal destek bu. Bunların sayısı 500 bin civarında. Bunları da biz, 'nasıl sosyal devlet ücretsiz, gelirsiz kimseyi bırakmaz' diye bir düzenleme yaptıysak, bunlar da yeniden ele alınarak düzenlenecek."