Asgari ücretle ilgili son dakika açıklaması! Enflasyon oranlarındaki artış sonrası yeni yıl için zam beklentisi oluştu. Milyonlarca vatandaş asgari ücrete yapılacak zammı şimdiden beklemeye başladı. Temmuz ayında yapılan yılın 2'inci zammının yaklaşık yüzde 30'luk bir artış ile asgari ücret 5 bin 500 TL'yi görmüştü. Uzmanlardan Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisine göre yeni asgari ücret ile ilgili tahminler geldi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya canlı yayında 'Esas formül aralık ayı enflasyon rakamlarıdır' diyerek yeni asgari ücretin 7 bin ile 7 bin 500 lira arasında olabileceğini duyurdu. İşte asgari ücret ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Asgari ücret ile emekli ve memur maaş zammı şimdiden merak konusu oldu, konuyla ilgili uzmanlarda tahminler gelmeye başladı. Yüksek enflasyon nedeniyle ortaya çıkan hayat pahalılığına karşı hükümetin art arda aldığı tedbirler vatandaşa rahat bir nefes aldırıyor. Kiralarda ve gıda fiyatlarında denetimi artıran hükümet, son olarak Temmuz ayında asgari ücrete ikinci bir zam yaparak yüzde 30'luk bir artış ile vatandaşın rahat bir nefes almasını sağlamıştı. Yeni yıl yaklaştıkça gözler şimdiden yeni asgari zammı için aralık ayına çevrildi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, CNN Türk canlı yayınında asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kaya, "Pek çok formül var ama gerçekleşecek olan esas formül aralık ayı enflasyon rakamlarıdır. Dolayısıyla yaklaşık olarak baktığımızda 2022'nin ikinci 6 aylık döneminde enflasyonun hala bir önceki 6 aylık döneme ilişkin farkını koruduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde hükümetten farklı adımlar gelirse enflasyonun aşağı gelmesi söz konusu olabilecek" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE ZAM VAR MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaş zamlarına ilişkin değerlendirmelerini yorumlayan Özgür Kaya, "Gerek asgari ücretliler olsun gerekse memur ve memur emeklileri ile ilgili olsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada farklı bir senaryonun ortaya çıkabileceği enflasyonun üzerinde bir zamla daha rahatlatıcı bir uygulamanın devreye gireceği ortaya çıkmış durumdadır.

Enflasyon rakamı 16-17 seviyelerinde gerçekleşmiş olsa da yapılacak olan zammın bu rakamın üzerinde olacağını, sayın Cumhurbaşkanının kasım-aralık ayında toplanacak olan asgari ücret tespit komisyonunun vereceği karar üzerinde ilave bir zammın uygulanacağını öngörebiliriz" dedi.

"3 FORMÜL OLARAK DEĞERLENDİRMEK MÜMKÜN"

Uzman isim asgari ücret için 3 formülün gündeme gelebileceğini ifade ederek olabilecek rakamı da açıkladı. "Masada birincisi toplu sözleşme şartları, ikincisi enflasyon rakamları, üçüncüsü Sayın Cumhurbaşkanının vereceği karar doğrultusunda artışlarla birlikte hangi noktaya geleceğini göreceğiz. 3 tane formül olarak değerlendirmek mümkündür" değerlendirmesinde bulunan Kaya şunları söyledi:

"Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada açlık sınırının 6 bin 680 TL civarında olduğu öngörüldü. Yani 7 bin ile 7 bin 500 lira arasında olma ihtimali çok yüksektir. Şu an 5 bin 500 lira olan asgari ücrette yüzde 10-20 seviyelerinde artış meydana geldiğinde 7 bin lira seviyelerine ulaşacak. Enflasyon rakamlarının üzerinde ilave bir artışla açlık sınırının üzerine çıkarılması söz konusu olacak. Yani 7 bin lira ile 7 bin 500 lira arasına oturmuş olacak."