Asgari ücret ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Asgari ücrete zam geliyor. Asgari ücret ile ilgili zam oranları tek tek açıklandı. Sendikaların asgari ücret tahminleri de ortaya çıktı. Bunun yanında asgari ücrete gelecek olan zam birçok kalemi de etkileyecek. Asgari ücrette olası zam oranları da tek tek açıklandı. İşte asgari ücret ile ilgili tüm detaylar...

Asgari ücret ile ilgili flaş gelişme. İkincisi gerçekleşen Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı sona erdi. TİSK ve Türk-İş'ten ilk açıklama geldi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Daha önceki yıllarda olduğu gibi asgari ücret işveren desteği bu yıl masada, talebimizi yeniledik."

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ise şu ifadeleri kullandı: "Rakam konuşulmadı, artık herhalde son toplantıda konuşuruz. Bundan sonraki toplantı son mu olur bilmiyorum ama artık yavaş yavaş rakam konuşulacakatır. Bizim istediğimiz verilerin bir kısmı geldi bir kısmını alacağız.

Son toplantıda inşallah rakam gelir, gelir gelmez de paylaşacağız.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI İÇİN TARİH BELİRLEDİNİZ Mİ?

Şu anda tarih belirleyemedik, sunumların gelmesini bekleyeceğiz, muhtemelen önümüzdeki haftaya sarkar diye düşünüyorum." Konuyla ilgili son bilgileri aktaran CNN Türk Muhabiri Alparslan Çınar şu ifadeleri kullandı: "Toplantı bitti, 7 milyon çalışanı doğrudan, dolaylı olarak da vatandaşların tamamını ilgilendiren 2023 yılının asgari ücretinin ne olacağı sorusu bu toplantıda yanıt bulmadı.

Yaklaşık 2.5 saat boyunca masada pazarlık sürdü, konular görüşüldü. İlk toplantı geçen hafta yapılmıştı, toplantıda bazı veriler istenmişti, Ticaret Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve TÜİK’ten veriler istenmişti. TİSK ve TÜRK-İŞ masada bu konuları hükümet kanadıyla görüştü."

YÜZDE 40-50 ARASI ÖNE ÇIKIYOR

Çalışma Bakanlığı’nın Türkiye genelinde yaptırdığı ankette de ortak asgari ücret beklentisi 7 bin 845 lira olmuştu. Enflasyonun 2023’te yüzde 40 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Zammın da yüzde 40-50 arasında gerçekleşmesi ihtimali öne çıkıyor. Asgari ücretin üçüncü toplantıdan sonra bu ay bitmeden açıklanması bekleniyor. Asgari ücretle ilgili pazarlıklar devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dün şunları söyledi:

DİĞER MAAŞLARI DA YUKARI ÇEKİYOR

“Asgari ücret, diğer ücretle çalışanların da ücretlerinin yukarı tırmanmasını sağlar. İnanıyorum ki bugünkü (dün) toplantıdan belli bir uzlaşma sağlayarak, asgari ücretliyi rahatlatacak bir ücrette anlaşma sağlayacağız. Bu ay içinde yasal olarak imzalamamız lazım. Bu defa da geniş bir uzlaşma ile bunu yapacağımıza inanıyorum. Bu hafta asgari ücretle ilgili önemli bir toplantı yapıyoruz. Toplantı bittikten sonra bir değerlendirme yaparak kamuoyu ile paylaşacağız.”

SENDİKALARIN ASGARİ ÜCRET BEKLENTİLERİ NELER?

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücret zam pazarlığına 7. 785 TL'den başlayacağız ifadelerini kullandı.

DİSK talebini 13.200 TL olarak açıklarken, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “her zaman ifade ediyoruz. Asgari ücret taban ücrettir. Makul olması gerekir. İmkanı ve gücü olan işverenlerimizi, bunun üzerinde ücretler vermeye de teşvik ediyoruz.

Hak-İş asgari ücret beklentisini 10 bin lira olarak duyurdu. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, asgari ücretin aynı zamanda memurların, sözleşmelilerin ve yüksek ücretlilerin maaşlarında da artışa neden olacağını söyledi.

Asgari ücretin değişmesi ile çalışma hayatında birçok parametre yeniden belirlenecek. Bunların başında prime esas kazanç, idari para cezaları, işsizlik sigortasından ödenen en yüksek aylık yer alıyor.

ASGARİ ÜCRET İLE ARTACAK

Asgari ücretin değişmesi ile çalışma hayatında birçok parametre yeniden belirlenecek. Bunların başında prime esas kazanç, idari para cezaları, işsizlik sigortasından ödenen en yüksek aylık yer alıyor.

Asgari ücretin artışı ile birlikte ön görülecek olan refah payının aynı zamanda diğer çalışanlar için de bir mihenk taşı olacağını belirten Karakaş, "Buna göre zam oranlarının belirlenmesinde sendikalar bunu göz önünde bulunduracaklardır" dedi.

65 yaş ve engelli aylığının gelir sınırı ile gündelikçi için ödenen prim de asgari ücrete endeksli. Karakaş, "Bütün sosyal yardımlara baktığımız zaman, asgari ücret kıstas alınarak maaş bağlanmakta veya sosyal yardım yapılmaktadır. İsteğe bağlı sigorta oranları da asgari ücret üzerinde artacaktır." diye konuştu.

ZAM ORANLARINA GÖRE 2023 ASGARİ ÜCRETTE YENİ RAKAMLAR

Geçen yıl net 2 bin 825 lira olan asgari ücret, ocak ayında yüzde 50 artırılarak 4 bin 253 liraya çıkartılmıştı. Temmuz ayındaki yüzde 30 artışla birlikte 2022 yılı için asgari ücret kümülatif olarak yüzde 95 arttı, net ücret 5 bin 500 lira oldu.

Asgari Ücrete % 20 zam yapılması halinde 5.500 TL olan mevcut asgari ücret 6.600 TL olacak

% 30 zam yapılması halinde 5.500 TL olan mevcut asgari ücret 7.150 TL olacak.

% 40 zam yapılması halinde 5.500 TL olan mevcut asgari ücret 7.700 TL olacak.

% 50 zam yapılması halinde 5.500 TL olan asgari ücret 8.250 TL olacak. % 60 zam yapılması halinde ise 5.500 TL olan mevcut asgari ücret 8.800 TL'ye yükselecek.