Asgari ücrete haciz konulur mu?, Asgari ücretten az olan maaşa haciz konulur mu? Kredi kullananların çok sorduğu sorulardır. TKBB'nin ocakta aldığı karara göre, aylık geliri asgari ücret veya daha az olanların maaşı haczedilemiyor.

Asgari ücret, bu yılın başında yüzde 50.50 zam ile net 2 bin 825 liradan 4 bin 250 liraya çıkarılmıştı. Ancak ortaya çıkan konjonktür nedeniyle 1 Temmuz itibarıyla yüzde 29.3’lük ek zamla bu tutar 5 bin 500 lira olarak belirlendi.

Asgari ücretle geçinen vatandaşlar bazı durumlarda banka borçlarını da ödemekte zorlanıyor. Sonrasında icra takibi ve haciz söz konusu olabiliyor. Sonrasında dert katlanarak devam ediyor. Sosyal destek alan kişiler de benzer sorunlarla karşılaşabiliyor.

Tüm bu gelir grubuna nefes aldırmak için Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), ocak ayında yeni mesleki tanzim kararını kamuoyu ile paylaşmıştı. Diğer bankalar için de örnek alınması gereken karara göre; Katılım Bankaları Birliği’ne üye bankalar, kendi alacakları için geçerli olmak üzere; aylık geliri asgari ücret veya altında olan borçluların hesaplarına yatan ücret ve maaşı haczedemiyor. Bu kişilerin hesaplarına yatan sosyal yardımlar da haczedilemiyor ve borçların tahsilatında kullanılamıyor.

HANGİ BANKALAR UYGULUYOR?

Emlak Katılım Bankası Albaraka Türk Katılım Bankası Kuveyt Türk Katılım Bankası Türkiye Finans Katılım Bankası Vakıf Katılım Bankası Ziraat Katılım Bankası.

Bensu Soral'dan dolandırıcılara karşı uyarı! Bensu Soral'dan dolandırıcılara karşı uyarı!