Şu sıralar Türkiye gündeminin en önemli başlıklarından birisi de asgari ücret zamları. Malum, kısa bir süre önce asgari ücrete gelecek olan zam ile ilgili ilk bilgiler gelmeye başlamıştı. Aralık ayı içerisinde gerçekleşecek olan toplantılarla zam oranı da netlik kazanacak.

Bilindiği üzere 2023 seçim yılı. Dolayısıyla 2023 asgari ücret zammının normalin çok daha üzerinde olması bekleniyor. Şimdiye kadar konu ile ilgili pek çok rakam telaffuz edildi. Genele baktığımızda 7 bin TL altında bir rakamın konuşulmadığını görüyoruz.

Lakin sızdırılan son bilgilere göre asgari ücret zammı tahmin edilenin de ötesinde olacak. Kulislerde gezinen son rakam ise tam 10 bin TL! Evet yanlış okumadınız 10 bin TL!

Valilikten açıklama! Okullar Pazartesi günü tatil edildi! Valilikten açıklama! Okullar Pazartesi günü tatil edildi!

Hali hazırda asgari ücret net olarak 5500 TL seviyelerinde. Dolayısıyla bu tutara neredeyse yüzde yüze yakın bir zam gelmesi ön görülüyor. Nitekim bu rakam iktidara yakın olan TV kanallarında da manşetlere taşınmaya başladı. Yani asgari ücretin 10 bin TL’ye yükseltilmesi sandığınız kadar imkansız bir olay değil.

Elbette asgari ücretin 10 bin TL’ye yükselmesi, ister istemez ürün ve hizmet fiyatlarını arttıracaktır. Fakat bu noktada önemli olan unsur insanların alım gücü diyebiliriz. Bakalım yeni yılda alım gücündeki oranlama nasıl olacak? Bekleyip göreceğiz.