Caninin mesajı: Beni haberlerde göreceksin Caninin mesajı: Beni haberlerde göreceksin
Asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmesi geldi. Asgari ücret ile ilgili kritik tarih açıklandı. Oranlara göre yeni olası asgari ücretler tek tek hesaplandı. Asgari ücrette ilk toplantı ise 7 Aralık’ta gerçekleşti. Önümüzdeki hafta çarşamba günü ise çok kritik! Peki asgari ücret zammına ilişkin hükümet ne diyor? İşçi ve işverenlerin beklentisi neler? İşte detaylar...

Asgari ücret ile ilgili son dakika açıklaması. 7 milyona yakın çalışan asgari ücrete yapılacak zammı bekliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı 7 Aralık’ta gerçekleşti. İkinci toplantı 14 Aralık’ta (çarşamba) yapılacak. Asgari ücret 5 bin 500 lira, yeni rakam ise pazarlığın sonunda netleşecek. Ancak şimdiden bazı mesajlar verilmeye başlandı. Peki kim ne talep ediyor?

BAKAN BİLGİN: RAKAM TELAFFUZ ETMEM YAKIŞI KALMAZ

Hükümet cephesinden ‘Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ açıklaması geldi. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, ‘Komisyon çalışmaları sürerken rakam telaffuz etmem yakışı kalmaz’ açıklamasını yaptı.

Ardından Bakanlığı yaptığı anketin sonuçlarına dikkat çekti. Ortalama kamuoyu beklentisi çok yüksek. 8 bin lira üzerine çıktı. İşverenlerin beklentisi 7 bin lira civarına çıktı. Asgari ücret dışında ücret alanlar için rakam 7 bin 7 bin 500 lira çıktı diye konuştu.

TÜRK İŞ: 7 BİN 785 LİRANIN ÜZERİNİ KONUŞURUZ

İşçi kesimi de rakam telaffuz etmedi. TÜRK İŞ kendi yaptığı rapora dikkat çekiyor. O raporda açlık sınırı 7 bin 785 lira çıkmıştı.

TÜRK İŞ bu bir pazarlık rakamı değil açlık sınırı. Biz bu rakamın altını değil üzerini konuşuruz açıklamasını yaptı.

TÜRK İŞ Başkanı Ergün Atalay önce işveren ve hükümet taleplerini söylesin ardından biz açıklayacağız dedi.

İŞVERENLERİN BEKLENTİSİ NE?

İşveren kısmını TİSK temsil ediyor. TİSK henüz bir rakam telaffuz etmedi. Ama biz elimizi taşın altına koyacağız dengeli bir ücret olması gerekiyor açıklamasını yaptı.

TÜRK-İŞ BAŞKANI ATALAY: MASADA ASGARİ ÜCRETLİ DE OLSUN

Öte yandan Türkiye Yol-İş Sendikası'nın 12'nci Olağan Genel Kurulu, Ankara'da gerçekleştirildi. Programa, sendika yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay da katıldı.

Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile ilgili düzenlemenin değişmesi gerektiğini belirterek, "12 Eylül'ün getirdiği bir sistem var. Diyor ki; 'Asgari Ücret Tespit Komisyonu 15 kişiden oluşacak. 5 hükümet yetkilisi, 5 işveren, 5 işçi.' Bu sistem 41 senedir devam ediyor. O masada asgari ücretli de olsun.

Biz 4 dönemdir asgari ücretle ilgili bir fiyat açıklamıyoruz. Diyoruz ki; ‘Önce işveren açıklasın, hükümet açıklasın, ondan sonra biz açıklayacağız.’ Çünkü TÜRK-İŞ, ağzından bir rakam çıktığı zaman onun bir milim altına inmez" diye konuştu.

'TEKLİFİMİZ YOK, BİZ AÇLIK SINIRINI ANLATIYORUZ’

TÜRK-İŞ'in 36 senedir açlık sınırı araştırmasını açıkladığını aktaran Atalay, "Uzmanlarımızın ifade ettiği rakama göre açlık sınırı 7 bin 785 lira, yoksulluk sınırı ise 10 bin 170 lira. TÜRK-İŞ, açlık sınırı olan 7 bin 785 liranın üstünü konuşacak.

Bizim şu an asgari ücret ile ilgili bir teklifimiz yok, biz açlık sınırını anlatıyoruz. 8 olur, 9 olur, 10 olur. Bir getirin önümüze bakalım, o zaman konuşacağız. İnşallah herkesin oturduğu bir sonraki tespit komisyonu masasında asgari ücretli de oturur.

Ben asgari ücretliyi, evladım gibi torunum gibi kardeşim gibi ve ailem gibi görüyorum. Ben Zonguldaklı maden işçisiyim, Sur'da çalışan belediye işçiyim, Isparta'daki enerji işçisiyim, demir yollarının çırak okulu işçisiyim. Dün de öyle gördüm, bugün de öyle görmeye devam edeceğim. Ben TÜRK-İŞ Başkanıyım. Yarın ne siyaset yapacağım ne de iş adamı olacağım" açıklamasında bulundu.

Asgari ücrete yüzde 25 zam gelirse yeni tutar ne olur?

Asgari ücrete yüzde %25 zam gelirse maaşlar 6.875 TL

Asgari ücrete yüzde 30 zam gelirse yeni tutar ne olur?

Asgari ücrete yüzde % 30 zam gelirse maaşlar 7.150 TL

Asgari ücrete yüzde 35 zam gelirse yeni tutar ne olur?

Asgari ücrete yüzde % 35 zam gelirse maaşlar 7.425 TL