Asgari ücret ile çalışan milyonlarca kişi zam oranları ile ilgili yapılan açıklamaları yakından takip ediyor. Asgari ücrete bu yıl bir kez zam yapılması gündemde. Zam oranları ile ilgili farklı görüşler bulunuyor. İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete olası net asgari ücreti açıkladı. İşte asgari ücret zammı ile ilgili yeni gelişmelerin ayrıntıları...

Geçtiğimiz yıllarda asgari ücret sene başında ve bir kere olarak belirlenirken, 2022’de ilk defa ocak ve temmuz ayları olmak üzere iki defa belirlendi. Bu kapsamda 2022’nin başında yüzde 50, temmuz ayında ise yüzde 30 zam yapıldı.

Toplamda yüzde 80 oranında artış yapılmış gibi gözükse de bir önceki yılın asgari ücret tutarıyla karşılaştırıldığında artış oranı yüzde 94’ü geçti.

Ayrıca 2022 yılında asgari ücret vergi dışı bırakıldı. Böylece asgari ücrete kadar olan kazançlar vergiden muaf tutuldu. 2022’nin temmuz-aralık döneminde de çalışan sayısı ve sektör ayrımı olmadan tüm işverenlere günlük 3.33 lira, aylık 100 lira asgari ücret desteği verildi.

Bu yıl da asgari ücrete yine iki kez zam yapıldı. Sene başında yüzde 54.66 zam yapılan asgari ücrete, temmuzda yüzde 34.04’lük bir artış daha yapıldı. Böylece bu yıl toplamda yüzde 88.70 oranında zam yapılmış oldu. 2022’nin başında 4.253 lira olan net asgari ücret, sene ortasında 5.500 liraya; 2023’ün başında 8.506 liraya, temmuz ayında da 11.402 liraya yükseltildi.

Milyonlarca asgari ücretli bu yıl maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına 11 Aralık‘ta başlanıyor. İşçilerimizin onayını alacak, işverenlerimizi yormayacak ve istihdama zarar vermeyecek bir asgari ücret seviyesi hedefiyle bu süreç yönetilecek." ifadelerini kullandı.

Peki asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Bu yıl tek zam mı uygulanacak? İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete gazetevatan.com'a asgari ücret zammı ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ete şu ifadeleri kullandı:

NET ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret düzenlemesi ile birçok ürün ve hizmetin fiyatı değişeceğinden hepimiz için önemli bir düzenleme olacak. Benim tahminim net 17.000 lira civarında bir asgari ücretin kararlaştırılacağı yönünde.

YÜZDE 48 ZAM

Asgari ücret sonrası 3/01/2024 tarihinde TUIK verileri ile Aralık 2023 TÜFE açıklaması yapılacaktır. Sonrasında ise emekli aylıklarına yapılacak enflasyon farkı ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 40 civarında bir artış olmasını bekliyorum. Devlet memuru emeklilerinin ise sözleşme farkı ile birlikte yüzde 48 civarında bir emekli aylığı artışını alacaklarını düşünüyorum.

Ülkemizde emekli aylığı alanların yaklaşık 9 milyonu en düşük aylık olan 7500 lira aylık alıyor. Onların da tüm emeklilere yapılan aynı zammı alacaklarını fakat Mart 2024 tarihinde seçim öncesi en düşük aylıklara SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yeni bir düzenleme ile ek zam verileceğini düşünüyorum.