Asfalt karıştırma tesisleri veya sıcak karışım tesisleri olarak da adlandırılan asfalt tesisleri, yol kaplaması için asfalt karışımı üretmek üzere agregaları ve bitümü birleştirebilen ekipmanlardır. Bazı durumlarda karıştırma işlemine mineral dolgu maddeleri ve katkı maddeleri eklenmesi gerekebilir. Asfalt karışımı, otoyolların, belediye yollarının, otoparkların, havaalanı otoyolunun vb. kaplanması için yaygın olarak uygulanabilmektedir.

Asfalt plentleri ile ilgili çeşitli sınıflandırma standartları olsa da, harman karışımı, tambur karışımı, mobil ve geri dönüşüm gibi bazı temsili tipler yaygın olarak bilinmekte ve kabul edilmektedir. Asfalt plentlerinin sınıflandırılması Asfalt Plenti Türleri makalesinde ayrıntılı olarak özetlenmiştir.

Asfalt harmanlama tesisi, nihai karışımı parti parti üreten ve partiler arasında aralıklı duraklamalarla karakterize edilen bir ekipman setidir. Agregaların, bitümün ve diğer katkıların dozajlanması için doğru tartım sistemi sayesinde, ürünleri yüksek kalitededir. Mikser nedeniyle iki karıştırma partisi arasında bir zaman aralığı vardır, bu nedenle kesintisiz veya kesintili tip olarak da bilinmektedir.

Asfalt harmanlama tesislerinde, çift kollu ve kürekli mikser, karıştırma kalitesinin sürekli plentlerle kıyaslandığında kuşkusuz daha iyi olduğu anlamına gelir, bunun nedeni ise zorlanmış olmasıdır.

Asfalt Karıştırma Plenti Nasıl Çalışır?
 

Sıvı bitüm ve soğuk agregaları ölçmek için akış ölçerler ve kalibre edilmiş besleme bantları kullanılır ve bunların kurutucu/karıştırıcıya orantılı olarak girmesini sağlamaya yardımcı olur.

Soğuk agregalar daha sonra ilk yarısının nemi gidermeye ayrıldığı kurutucu/karıştırıcıya taşınır.Doğru oranda sıvı bitüm enjekte edilir ve elde edilen malzeme kurutma tamburunun diğer yarısına iyice karıştırılır. Nihai asfalt karışımı bekleyen kamyona veya özel siloya boşaltılarak depolanır.

Bakan Dönmez tarih verdi: Avrupa'ya doğal gaz göndereceğiz Bakan Dönmez tarih verdi: Avrupa'ya doğal gaz göndereceğiz

Siz de ihtiyacınıza en uygun Asfalt plenti modellerine Machineryline ile bulabilir ve satın alabilirsiniz. Machineryline ayrıca size satıcı ve alıcılarla doğrudan iletişim seçeneği de sunar. Böylece araçlarla ilgili tüm sorularınızı doğrudan satıcılara yönlendirebilir, merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz.
 

Detaylı bilgi için Machineryline Türkiye sitesine göz atmayı unutmayın!