• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Artık tat vermiyor

  12.08.2009 10:42
  Büyük menderes Deltası’nın en önemli yerleşim birimleri ve üretim merkezi arasında yer alan Aydın’ın Nazilli İlçesi’ndeki asırlık Perşembe pazarı hem tüketici hem de üreticiyi mutlu etmez oldu.
  Artık tat vermiyor
  Artık tat vermiyor Artık tat vermiyor Artık tat vermiyor

  Bir zamanlar yüzlerce köyün ve binlerce insanın buluşma noktası haline gelen Nazilli"nin Perşembe pazarı ekonomik kriz ve plansız üretim nedeniyle cazibesini kaybetti. Her geçen gün dünü aradıklarını belirten pazar esnafının en yaşlı sakinlerinden Sabiha Dirik “Yarım asrı aşkın sürerdir bu pazarda tezgah açarım. Bu yıl gibi durgun bir yıl yaşamadık” dedi.
  Nazilli pazarının Osmanlı"dan Türkiye Cumhuriyeti"ne miras kaldığını ve Cumhuriyet döneminden bu güne yunan işgali ve ihtilal dönemlerinin dışında asırlardır devam ettiğini belirten Sabiha Dirik, genç kızlığından bu yana devam ettiği pazarcılığın kendisi ile birlikte yaşlandığını ve ölmek üzere olduğunu söyledi. İlçeye bağlı Arslanlı Mahallesi"nde doğup büyüdüğünü kaydeden Sabiha Dirik “Şu anda 70 yaşındayım. 15-16 yaşından bu yana bu pazarlarda tezgah açarım. Eskiden adı kıtlık olan kurak ve parasızlık dolu birçok yıl yaşadık. Ancak teknoloji gelişip üretim kolaylaştıkça, insanların alım gücü azaldı. Şu anda adına ekonomik kriz denilen para kıtlığından dolayı millet pazara çıkamaz oldu. Pazara çıksalar bile alım gücü yok. Ekonomik kriz tüketiciyi, plansız üretim üreticiyi perişan etti. Şimdi yiyecek içecek var para yok. Ürünün hak ettiği değere satmak istesen alan olmuyor, ucuza verince de üretici zarar ediyor. Bu işin dengesini bir kuramadılar” diyerek pazarların tadının kalmadığını söyledi.


   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim