• BIST 110.531
 • Altın 155,229
 • Dolar 3,8327
 • Euro 4,5208

  Artan aile cinayetlerine farklı bir bakış

  15.10.2011 13:24
  Son dönemde hunharca işlenen aile cinayetleri haberlerine sıkça rastlıyoruz.
  Artan aile cinayetlerine farklı bir bakış
  Artan aile cinayetlerine farklı bir bakış Artan aile cinayetlerine farklı bir bakış Artan aile cinayetlerine farklı bir bakış

   

  Konuya genelde güncel çözümler üretildiğini, problemin köküne tam olarak inilmediğini belirten Din Sosyolojisi Uzmanı Taha F. Ünal, artan cinayetlere alakasız gibi görünen ancak asıl çözüm olabilecek farklı bir noktaya değindi.
   
  "İnsan milyarlarca hücrelerden müteşekkildir. Hücreler hatta tek bir hücrenin sağlıklı olması insan vücudunun da sağlıklı olmasını netice verir. Toplumu bir insan vücudu, aileyi de bu vücudun bir hücresi gibi düşünürsek sağlıklı ailelerden müteşekkil bir toplum sağlıklı olacak, aile sağlığını kaybetmiş bir toplum ise sağlıklı olamayacaktır. Günümüzdeki problemlerin asıl kaynağı aile sağlığının kaybedilmiş olmasıdır" diyerek sorunun kaynağını vurgulayan Ünal, çözüm için neler yapılabileceğini şöyle sıralıyor:
   
  "Ailenin sağlam temeller üzerine oturmasının birici şartı insana saygı duymaktır. Evet insan hemcinsleriyle bir çok konuda ortak düşünebilir, onların düşünce ve fikirlerini kendine daha yakın görebilir ancak karşı cins yaratılışı itibariyle zaten tamamen farklı yaratılmıştır. Bir çok konuda eşiyle aynı düşünceleri paylaşmayabilir. Zannımca ailedeki temel çatışmalar burada başlamaktadır. Eşler birbirlerinin düşüncelerine saygı duymayınca, bu düşünceleri, kendi fikrinin dışındaki fikirleri bir zenginlik olarak addetmeyince ailede çatışmalar başlamaktadır. Ailelerde illaki bir son sözü söyleyen birisi olması gerekmektedir. Bu da genelde yaratılışı icabı erkek olmaktadır. Ancak erkeğin buradaki idareciliği çok mühimdir. Eğer buradaki idarecilik kaba güçle eşine istediği herşeyi yaptırmak, adeta onu iradesizleştirmek olarak anlaşılırsa; bu ne İslamla ne insanlıkla bağdaşır. 
   
  Bağdaşmaz çünkü insanlık tarihi boyunca zorla, cebren yaptırılan işlerin, kurulan sistemlerin ömrü çok kısa olurken, insan unsurunu ihmal etmeyen, insanı merkeze alarak, kafa ve kalpleri ikna ederek kurulan sistemler ise çok uzun ömürlü olmuşlardır. Günümüz idarecilik anlayışı ise emir veren, kendisine hizmet edilmesini bekleyen, idareciliği adeta bir saltanat olarak gören anlayıştan ziyade “kavmin efendisi onlara hizmet edendir” şeklindedir. Herhalde günümüz aile reisleri evdeki uygulamalarında bu düsturu kendilerine rehber edinseler problemin büyük bir bölümü halledilmiş olacaktır. Bu noktada çocukları evli olan anne-babaların da mükellefiyetleri büyüktür." 
   
  Anne-babaların “erzel-i ömür” durumu hariç evlatlarından her zaman önde olduğunu ifade eden Ünal, anne-babaların evlatları için bir pusula olması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: Anne-baba’nın yaklaşımlarının doğru olması evlatları evlendikten sonra bir kat daha önem arz etmektedir. Artık çocukları bir yetişkin olmuş ve kendine ait bir dünya kurmuştur. Bu noktada anne-babalara düşen çocuklarının kendi duygu ve düşüncelerini yansıttığı bu özel dünyalarına saygı duymaktır. Anne-babalar genelde bu noktada imtihanı kaybetmektedirler. Hala çocuğunun evlendiğini kabullenemeyen, ona evdeki durumu gibi davranan, gelinine veya damadına kucak açıp bağrına basamayan, onları ötekileştiren anne-baba tutumları evlilikleri dinamitlemektedir. Oysa evlatlar evlilikle yeni tanışmış zaten bir sürü problemle uğraşmaktadırlar. Buna bir de yanlış anne-baba tutumları eklenince darmadağın dimağlar, virane evler, daha yaşarken yetim ve öksüz kalan bir nesil ortaya çıkmaktadır. Anne-babanın bu noktadaki vebali çok büyüktür. Oysa onlar kendilerine yakışanı yapıp beklentiye hiç girmeseler, fedakarlıklarını aynen devam ettirebilseler zaten evlatları onların -teşbihte hata olmasın- kulu kölesi olacaktır. Evet anne-babalar ötekileştirici değil kucaklayıp bağrına basıcıdır, bencil değil fedakardır, yuva bozan değil bozulmaya yüz tutan yuvayı kurtarandır. Kısaca evlatları ve torunlarının her zaman sığınabileceği güvenli bir limandır." 
   
  Ünal bu önemli tespitlerini bir duayla noktalıyor: "Allah'tan millet olarak tekrar şahlanmaya kalktığımız şu tarihi dönemeçte aile müessesemizi korumasını diliyor, bütün yuvaların bir Cennet köşesi olmasını temenni ediyorum."
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim