CNN TÜRK deprem danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy şu açıklamalarda bulundu: İç Anadolu çok masum bir yer değil. 5.3'ün olması bunu hesaplıyor. Burada büyük bir deprem olacaktır demek bu veriler ışığı altında zor. Biz sadece bölgelerin deprem potansiyelini söyleyebiliyoruz. Kabaca hangi periyotlarda ve nerelerde deprem olabileceğini söylüyoruz. Bilim insanın çıkıp 'Bundan sonra yıkıcı deprem olmayacaktır' demesini beklemek hayal.

Karot aldırmada endişelere son verecek yöntem! ‘Binaya hiçbir zarar vermiyor’ deyip detaylarını anlattı Karot aldırmada endişelere son verecek yöntem! ‘Binaya hiçbir zarar vermiyor’ deyip detaylarını anlattı

SON YAŞANAN DEPREMLER BAŞKA DEPREMLERİ TETİKLER Mİ?

Tetikleyebilir. Deprem olan bölgelerde bir rahatlama olur ve uzun yıllar deprem olmaz. Hatay, Maraş, Elbistan kısımları uzun süre bir daha deprem oluşturmayacaktır. Buraya komşu alanlarda yeni deprem potansiyelleri ortaya çıkıyor. Adana'ya doğru olan faylar ya da İskenderun Körfezi'ndeki fay zonu. Malatya'ya doğru olan kısımlarda, Palu civarında. Yedisu fayında. Bizim bir an önce hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor.

DEPREM FIRTINASI DEVAM EDİYOR

Deprem fırtınası devam ediyor. Bu diğer söylediğimiz yerlerde de önümüzdeki zaman içerisinde depremler olabilir. Türkiye'nin her yerleşim alanı depremden etkilenebilir. Altından fay geçmesi gerekmiyor. Zeminin de ne kadar etkili olabileceğini gösterdi.

KONYA'DA OBRUK OLUŞMASI

Bu deprem tetikleyici faktör. Bölgenin zaten 5-10 tane obruk oluşturma kapasitesi var. Bu obrukları görmeye devam edeceğiz. Yeraltı suyu konusunda önlemler alınmazsa bunlar sık sık yaşanacak.

6.4'LÜK DEPREM

Ben bu depremi Maraş - Hatay olarak adlıyorum. Kırıkhan'a kadar fayın kırıldığını görebiliyoruz. Bu fay Hatay'ı baştan başa kesmemişti. Bir yere kadar gelmişti, ondan sonra bitmişti. Bu kadar büyük depremin komşu alanlarında yüksek gerilim olduğu öngörülerinde bulunmuştum. Deprem kaldığı yerden devam etti. 6.4'lük deprem ilk depremle beraber olsaydı belki 8 büyüklüğündeki depremden söz ediyor olabilirdik. Bu kadar yıkımın üstüne biraz daha fazla yıkım olabilirdi.