• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Arınç 'affedilmez hatası'nı açıkladı!

  15.12.2011 07:31
  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kars gezisinde İnsanlık Anıtı'na 'ucube' diyerek başlattığı tartışmada Kültür ve Turizm Bakanı için 'Allah Allah bizi o duruma düşürmesin' diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın korktuğu başına geldi.
  Arınç affedilmez hatasını açıkladı!
  Arınç 'affedilmez hatası'nı açıkladı! Arınç 'affedilmez hatası'nı açıkladı! Arınç 'affedilmez hatası'nı açıkladı!

  Ertuğrul Günay, 'Başbakan heykele değil gecekondulara ucube dedi' diyerek savunma yapmış, Erdoğan bunun üzerine heykele 'ucube dediğini açıklamıştı. Arınç konu hakkında yaptığı değerlendirmede "Bakan arkadaşımız kendisi açısından doğru olduğunu düşündüğü bir şey yaptı ama, Allah bizi o duruma düşürmesin" diye konuşmuştu. Ancak benzer bir olay Arınç'ın başına geldi. Sporda Şiddet Yasası'nın Cumhurbaşkanı Gül'ün veto etmesinden sonra 'Bu yasayı TBMM'ye getirmeye kimse cesaret edemez' diyen Arınç, yasanın aynen kabul edilmesinden sonra ilk kez konuştu. CNN Türk canlı yayınında Hande Fırat'ın sorularını yahıtlayan Arınç , Arınç şike yasası ile ilgili olarak sarf ettiği "Bir daha TBMM'ye getirmeye cesaret edemezler" sözlerinin affedilemez bir hata olduğunu söyledi. Arınç'ın konuşması özetle şöyle:

  ŞİKE YASASI

  Arınç'ın açıklamalrı şöyle: "Buna şike yasası deniyor ama sporda şiddet yasasıdır. İlk çıktığında hangi maddesinde ne var detaylı bakmadım.Kanunun ne zaman uygulanacağı akla geldi bazı isimleri televizyona çıkıp demeçler verdi, gözaltılar oldu, tutuklamalar olduBen 3 Ekim’de bu konuda ilk konuşmayı yapan kişiyim. Bana bir gazeteci ‘Kanunun değiştirilmesi düşünülüyor. Ne diyorsunuz?’ diyorlar.‘Şahsen etik bulmam’ diyorum Daha sonra Başbakanımız da ‘Bu kanun yeni çıktı, bu da nerden çıktı’ dercesine beyanda bulunuyor. Daha sonra bana yine soruldu. ‘Bu kanun çıktığında alkışlıyorlardı. Ben değişmesini etik bulmam’ diyorum. 3 Aralık’ta bana Cumhurbaşkanı’nın veto ettiği soruldu. Olumlu bulduğumu söylüyorum, tekrar Meclis’e gelmesine cesaret edilmeyeceğini söylüyorum. Cumhurbaşkanı’nın gerekçesi orantısızlık. Meclis caydırıcılık prensibini yeniden gözden geçirip göndermeliydi. Ama siyasi irade aynen geri gönderdi. Ben hala endişelerimi muhafaza ediyorum
  O zaman alkışlarla kabul edilen kanun şimdi tu kaka ediliyorsa şimdi caydırıcı unsurları göze almamız lazım.

  VEKİLLER NEDEN CESARET ETTİ?

  Sonuna kadar arkasındayız diyen CHP’nin 10’da biri oy kullanmış. 10’da 9’u oy kullanmamış. MHP’nin 52 vekilinin 12-13 kişi oy kullanmış.
  Ak Parti’nin Grup Başkanvekillerinin sözüne uygun hareket etmişler neredeyse 240 vekil oy kullanmış. Ak Parti içinde bu vardır. Bu bizim zenginliğimizdir. Genel Başkanımız Erdoğan’dır. Onun yardımcıları, genel sekreterleri vardır. Bu partiye ait bir konu. Ak Parti’nin Grubu’nun da başıdır. Parti ilk kuruulduğunda Erdoğan vekil olmadığı için Grubun Başkanı bendim. Tasarı olarak Bakanlar Kurulu’nda görüşülseydi ben düşüncemi ifade ederdim. Çoğunluk ne derse ona da uyardım. Grup Başkanvekili imza atmışsa Başbakan’ı ve grubu temsilen imza atmış demektir. AK Partili vekiller Grup Başkanvekilinin imzasına sadık kalırlar. Fikirlerini söylerler ama grup kararına uyarlar.

  TEK BİR YANLIŞIM VAR

  Tek bir yanlışım var. O da büyük bir yanlış. Kendimi affedemiyorum o konuda. Benim bu kanunu bir daha getirmeye cesaret edemezler lafım affedilemez bir hata. Ben Meclis’i Anayasa Mahkemesi ve Sezer’e karşı savundum. Ben cumhurbaşkanının geri gönderme gerekçesini sevinçle karşıladım. Sandım ki vekiller de ‘bunun kapağını bir daha açmayalım’ derler diye düşündüm. Benim şunu bilmem gerekirdi ki her sebeple bir yasama düzenlemesi yapılabilir. Yasama yetkisini kullanırken Meclis bunu dengeleyecek. Benim sevinçle ‘Bir daha Meclis’ten geçmez’ dememeliydim. Neler gördüm, bu Meclis’ten bir daha gelir ve geçeri aklıma getirseydim de o cümleyi kullanmasaydım. O süreçte Başbakan’la bu konuyu hiç konuşmadım.

  ÇATLAK İDDİASI

  Bu iddiaların hiçbir ciddi değil, yıpratmak istiyorlar. Biz üç dönemdir tek başımıza iktidar oluyoruz. Bu birilerini çok ürkütüyor. Ekonomi, dış politikadaki itibarımız güçlü olduğu için bu partiyi eritmeliyiz diye düşünüyorlar.

  SİNEK ISIRIĞI KADAR BASİT BİR OLAY

  Bu meseleden dolayı biz birbirimize düşer miyiz? Bu sinek ısırığı kadar basit bir olay. Ak Parti kolay kurulmadı. Biz neler gördük. Ben düşüncelerimi ifade ederim. Bundan partimin zarar görmesini istemem.

  “MHP VE CHP SÖZÜNÜN ARKASINDA DURMADI”

  Biz 30 yıl siyaset yaptık birlikte. Ben partime ve genel başkanıma zarar verecek hiçbir sözü söylemedim. Bakanlar birbirlerinin yerine oy kullanabiliyor. Arkadaşım benim adıma oy kullanmamış. Ona da teşekkür ediyorum. Sonuçta Ak Parti’nin oylarıyla bu kanun kabul edildi. MHP ve CHP sözünün arkasında durmadı.

  “MHP VE CHP’NİN BAŞKANLARININ AYAĞINA TOP DEĞMEDİ”

  Sporda birileri tahliye ediliyor ama neden içerde vekiller var diye konuşulur. Bu kanun emsal gösterilecektir. MHP ve CHP’nin bu kanuna destek vermesinin nedeni ne olabilir? Bunlar spor seviyorlar desen ben 2 genel başkanı hiç maç seyrederken görmedim, ayaklarına top değmedi. Cezalar fazla diyorlarsa neden 31 Mart’ta bunları dile getirmediler o zaman? MHP ve CHP’liler düşüncemiz bu kanunla ilgilidir derlerse kamuoyu da memnun olur, ben de memnun olurum. Uzun tutukluluk süreleri zaten uzun süredir gündemde.

  BİAT ETMEDİM AÇIKLAMASI

  Bugüne kadar milli selameti görmüş adamım. Hamdolsun ki Ak Parti’yi kurmuşuz. Bizi suçlayanlar dini argüman kullandılar, bunlar da biat kültürü vardır dediler. Biz de dedik ki hayır böyle bir şey yoktur. Bursa’da bir kongrede konuşma yapıyorum. Arkadaşımız Başbakan Erdoğan’ı sevdiğini anlatırken ‘Ben Erdoğan’a biat ettim’ dedi. Sıra bana geldi. ‘Bir cümlesi yanlış anlaşılabilir dedim. Biat dini bir kavramdır. Aslında sen ‘Ben Tayyip Bey’i çok seviyorum. O ne çizgiyi gösterirse orada görev yapacağım’ demek istiyorsun dedim. Evet dedi. Bizim tüzüğümüzde biat yok dedim.’ Ben yıllarca Erbakan’la çalıştım. Ben o zaman Erbakan’a da biat etmemiştim. Tayyip Bey’i severim ama biat ayrı bir şey. Ona da biat etmedim. Bu lafın takdir görmesi lazım aslında. Başbakan’ı hedef alarak hastalık zamanında bunu söylemiş bir densiz değilim ben.

  TAYYİP BEY’İN YOKLUĞUNA ALIŞAMADIK

  Ak Parti içinde beni hedef alarak Başbakanımızla aramızda bir çekişme olduğunu söylemek doğru değil. Kimse bundan ümitlenmesin Ben Tayyip Bey’in yokluğuna bile alışamadık. O kadar iç içeyiz. Onu o kadar dinamik görmeye alışkınız ki hasta olduğunda gözyaşı dökmüş adamız. Osmangazi Kongresi o tarihte olmasa ve o arkadaş o sözü söylemese bu konuşulur muydu? Başbakan’ımız hangi anlamda söylediğimi çok iyi bilir. Bahçeli bu anlamda Ak Parti’de bir gerileme olacağını düşünüyorsa düşünmesin. Ülkeyi düşünsün Bahçeli. Ak Parti’de kaos olur diye beklemesin.

  MEDVEDEV – PUTİN ÖRNEĞİ

  2014’ü göreceğiz eğer 7 yılda yapılacaksa. Son bir yıl içinde uygulanmaz diye bir madde vardır anayasada. Daha önce uygulanır diyenler de bilmeli. Putin-Medvedev örneğini vererek Erdoğan-Gül örneğine gitmek hoş değil.


  SİYASETİ BIRAKTIĞINDA NE YAPACAK?

  Siyasetten koymak mümkün değil. Tüzük gereği yeniden aday olmayacağım. Üçüncü dönemin sonunda Allahaısmarladık demekten memnun olacağım. Çocuğa ve torunlara döneceğim."
  radikal 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim