Arı sokması, açık ve kapalı olmak üzere çeşitli ortamlarda gerçekleşebilir. Ayrıca arı sokması gerçekleştiğinde; şişlik, kaşıntı, yanma ve ağrı gibi problemler ortaya çıkabilir. Öte yandan bazı insanlarda arı sokmasına karşı alerjik reaksiyon oluşabilir.

Eğer arı sokması gerçekleştiğinde herhangi bir alerji fark edilirse, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Öte yandan alerjik reaksiyonu olmayanların tercih edebileceği 2 yöntem bulunuyor. Zira söz konusu yöntemler, ağrı ve şişkinlik problemini adeta sona erdirebiliyor.

ARI SOKMASINA KARŞI FAYDALI OLABİLEN 2 YÖNTEM

Sıcak havalarda arılarla daha çok karşılaşılabiliyor. Bu nedenle arı sokması durumu daha fazla ortaya çıkabiliyor. Ayrıca bu sorunla karşılaşanların uygulayabilecekleri 2 pratik yöntem, ağrı ve şişkinlik sorununa karşı faydalı olabiliyor. İşte söz konusu 2 yöntem, diş macunu yöntemi ve buz yöntemi.

Diş Macunu Yöntemi: Şişkinlik ve ağrı sorunu, diş macunu yöntemi ile adeta sona erebiliyor. Zira diş macunu zehri nötralize etme konusunda faydalı olabiliyor. Bu yöntemde ilgili bölgeye az miktarda diş macunu sürülür ve ortalama 15-20 dakika bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanarak temizlenir.

Buz Yöntemi: Arı sokması gerçekleşen bölgeye buz uygulanması, ağrı ve şişkinlik sorununun azaltılmasında faydalı olabiliyor. Bu yöntemde bir bez veya kağıt havluya buz yerleştirilir. Ardından ilgili bölgede ortalama 15-20 dakika tutulur. Ayrıca bu yöntem, ilk gün birkaç saatte bir tekrarlanabilir.

Korkutucu olay: E-sigara kanlı ağız yaralarına yol açtı Korkutucu olay: E-sigara kanlı ağız yaralarına yol açtı

Dikkat: Yukarıdaki yöntemler arı sokmasına karşı faydalı olabilir. Ancak söz konusu yöntemleri; hassas cilde sahip olanların, alerjik reaksiyon ihtimali bulunanların ve farklı bir sağlık rahatsızlığı oluşma riski bulunanların uzman bir doktora danışarak denemeleri gerekir.