• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Arar bulur yok ederim

  04.06.2009 08:00
  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, barış ortamı adına eylem yapmayacağını iddia eden terörist PKK unsurları ile karşılaştığında askeri birliklerin de sessiz kalması önerilerine tepki gösterdi.
  Arar bulur yok ederim
  Arar bulur yok ederim Arar bulur yok ederim Arar bulur yok ederim

  Washington"da ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen ile görüşmesinden önce Hürriyet"e konuşan Başbuğ, sorulara şu yanıtları verdi:

  Azmimizi kaybetmeyiz

  Bir tarihi fırsattan bahsediliyor. Kürt açılımı da bu çerçevede çok konuşuluyor. TSK bu tartışmanın neresinde?

  Ben tarihi fırsat olarak kimin neyi nasıl gördüğü ile ilgili bir şey söyleyemem ama bizim bundan ne anladığımızı ben burada da açıkça ortaya koydum. Sadece ABD"ye yönelik bir konuşma değildi. Terör örgütünün silahlı teröristlerini himaye ettiği bir dönemde, mesela sadece ekonomik ve sosyo kültürel alanlarda atılan adımlarla terör bitirilir diye düşünmek büyük bir hata olur. Burada, terörü hemen çözemiyoruz diye sabrımızı yitirmemek ve mücadele azmimizi kaybetmememiz gerekir. TSK"nin görevi teröristleri tamamen ortadan kaldırana dek mücadelesine devam etmektir.

  "Teslim ol" derim

  PKK"nın ateşkesinden yola çıkarak, silahların tamamen ve karşılıklı susması gerektiğinden bahsediliyor. Ayrıca, "TSK da operasyonları durdursun" diyenler var. Mesela, TSK birlikleri, PKK unsurları ile karşılaştığında görmemezlikten gelebilir mi?

  Bize bu konuda kimse akıl vermesin. Ne dururum, ne de teröristler gelsin diye beklerim. Aksine, gider, arar bulur ve yok ederim. Bir terörist grupla karşılaştığımızda, ister eylem yapsın, ister yapmasın teslim olmaları istenir. Hep böyle oldu. Bundan sonra da böyle devam edecek. Aksi halde de anında operasyon yapılır. Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde Türk askerinin, vatandaşının canına, ülkenin toprak bütünlüğüne kasteden teröristlere karşı kimse TSK"den barış adına operasyon yapmamasını, sessiz kalmasını veya bir köşeye sinmesini beklemesin. Nerede olursa olsun herhangi bir teröristle karşılaşıldığında en ağır şekilde yanıt verilecektir.

  Murat Karayılan"ın açıklamaları çok konuşuldu. Ne düşünüyorsunuz?

  Umurumda değil. Herhalde, Türkiye"de süreci bir terörist ve açıklamaları belirleyecek değil. Ya da onun açıklamalarını bizim muhatap alacak halimiz yok. Terörizmi bitirmek için biz kendi işimize bakıyoruz.

  O konuşma, görevim

  14 ve 29 Nisan"da yaptığınız açıklamalardan sonra sizi "Dünyada başka bir yerde Genelkurmay Başkanı bu kadar uzun konuşur mu?" diye eleştirenler oldu.

  İsteyen istediği eleştiriyi yapsın. Bana ve kurumuma hakaret unsuru içermedikçe açıkçası çok da umurumda değil. Ben burada yasalar çerçevesinde bana verilen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Daima da birinci önceliğim bu olacak. O konuşmalar, TSK"nin görev alanı içinde kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtlamak, yanlış anlaşılmaları gidermek ve kamuoyunu aydınlatmak amacı ile yapıldı.

  Pakistan"a gitmeyiz

  Mullen"ın konuşmasında Pakistan konusunda Türkiye"nin yardımını istemesi çok ilgi çekti. Bunu asker gönderme ya da benzer konulara çekenler oldu.

  Kesinlikle söz konusu değil. Sadece bizim Pakistan"a yakınlığımızı biliyorlar. Bu ülkenin radikal Taliban"a karşı daha aktif olmasını ve kendileri ile daha çok işbirliği yapması konusunda Pakistan ile olan dostluğumuzu kullanmamızı istiyorlar. O kadar. Ne bir asker göndermemiz, ne de arabuluculuk yapmamız söz konusu.

  K. Irak artık onlara cennet değil

  PKK bitme noktasına geldi mi?

  Bunu söylemek çok iddialı olur. Ama son dönemde çok ağır darbeler aldı. Uluslar arası desteği azaldı. Kuzey Irak"ın artık kendileri için bir cennet olmadığını, silahla bir yere varamayacaklarını, anladılar. Ama bitti demek çok yanlış olur. Ancak, bugün gelinen nokta daha önce benzeri olmayan bir noktadır demek mümkün. O nedenle önemli bir süreç içindeyiz. Devletin ilgili tüm kurumları da bunun farkında ve bir uyum içinde çalışılıyor.

  Barzani"ye mesaj

  Kuzey Irak"ta PKK"ya karşı Barzani ve Talabani kuvvetleri ile ortak bir operasyon olabilir mi? Kuzey Irak petrolünün Türkiye"den akmasına ne diyorsunuz?

  Eğer gerçekten dostlar ve bu örgütün bir an önce kendilerinin selameti için de bitmesini istiyorlarsa öncelikle onların bu operasyonu yapması gerekiyor. Kerkük Yumurtalık boru hattı kapasitesi daha da arttırılmalı. Ayrıca bu hatta paralel bir de gaz hattı kurulabilir.

  HÜrriyet

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim