Araba almayı düşünen herkesi ilgilendiren gelişme! ÖTV ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Satışlara 6 ay 6 bin kilometre sınırı getirildi, arabada hem fiyatlarda hem de ÖTV indirimi beklentisi oluştu. Art arda yaşanan gelişmeler devam ederken, sıfır otomobillerde yüzde 80'lik ÖTV dilimine geçti. ÖTV muafiyetli araçlara ise ilgi oldukça arttı. ÖTV’den muaf olmak şartlar tamamen değişti, yeni şartlar ortaya çıktı. Ayrıca düşük ÖTV'den yararlanmak isteyenler için iki model seçeneği var.

Araba almayı düşünen herkesi ilgilendiren gelişme! ÖTV ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Satışlara 6 ay 6 bin kilometre sınırı getirildi, arabada hem fiyatlarda hem de ÖTV indirimi beklentisi oluştu. Art arda yaşanan gelişmeler devam ederken, sıfır otomobillerde yüzde 80'lik ÖTV dilimine geçti. ÖTV muafiyetli araçlara ise ilgi oldukça arttı. ÖTV’den muaf olmak şartlar tamamen değişti, yeni şartlar ortaya çıktı. Ayrıca düşük ÖTV'den yararlanmak isteyenler için iki model seçeneği var. Peki kimler ÖTV’den muaf oluyor? Sıfır arabalara ÖTV indirimi gelir mi? Hangi modeller ÖTV indiriminden yararlanıyor? İşte cevabı..

İndirimli araba almak isteyenleri ilgilendiren son dakika açıklaması! 2018’de tamamen değişti, ÖTV’den muaf oluyor, şartlar tek tek açıklandı. ÖTV muafiyetli araçlara ilginin arttığını belirten sektör temsilcisi Dinçer Kılıç, bazı hususlarda bilgilerin eksik olduğunu söyledi. Şartları açıklayan Kılıç, “ÖTV muafiyetinden yararlanmak için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış sağlık raporunda engel oranının yüzde 90 ve üzeri olması gerekmektedir” dedi.

Öte yandan ikinci el otomobil satışlarına ilişkin 6 ay 6 bin kilometre sınırının getirilmesinin ardından piyasada ÖTV indirimi beklentisi oluştu. Peki ÖTV indirimi gelir mi? Hangi modeller ÖTV indiriminden yararlanıyor? İşte detaylar...

İHA'da yer alan habere göre; ÖTV muafiyetli araçlara ilginin arttığını belirten sektör temsilcisi Dinçer Kılıç, ancak bazı hususlarda bilgilerin eksik olduğunu söyledi.

Engelli bireylerde ÖTV muafiyetinin neye göre belirlendiği konusunda bilgi veren Dinçer Kılıç, “Özellikle 2022 yılında, ÖTV muafiyetli araçlara ilginin oldukça yüksek olduğunu görmekteyiz. Ancak ÖTV muafiyetinin ve gerektirdiği şartların bazı kişiler için tam anlaşılamaması durumuyla karşı karşıyayız.

Özel Tüketim Vergisinin kısaltılmış hali olan ÖTV, pek çok mal ve hizmetin satışında ödenmesi zorunlu tutulan bir harcama vergisidir. Belli başlı bazı ürünlerin satışında Özel Tüketim Vergisinin ödenmesi de zorunlu kılınmıştır. Özel Tüketim Vergisinin ödenmesi noktasında indirim ya da muafiyet gibi çeşitli istisnai durumlar da görülebilir.

ÖTV vergisinden muaf olabilmek için devlet tarafından belirlenen çeşitli koşulların sağlanıyor olması gerekir. 2018’de yürürlüğe giren yeni yasaya göre, ÖTV muafiyetinden yararlanmak için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış sağlık raporunda engel oranının yüzde 90 ve üzeri olması gerekmektedir.

Bu bireylerin araç kullanmasının mümkün olmadığı durumlarda, 3. dereceye kadar yakınları da B sınıfı bir ehliyet sahibi oldukları sürece, engelli bireye ait bu araçları kullanabilmektedirler. Tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 90 ve üzeri engel sahibi bireylerin raporlarında, araç kullanmalarına engel bir durumlarının olmadığının belirtilmesi ve B sınıfı ehliyet sahibi olmaları kaydıyla, kendilerinin de bu araçları kullanmaları mümkündür.

Gıda fiyatlarında 1 yıllık artış yüzde 130 Gıda fiyatlarında 1 yıllık artış yüzde 130

Raporda belirtilen ortopedik engel oranı yüzde 40 ve üzerinde olan engelli bireylerin bu istisnadan faydalanabilmesi için, kişinin engeline özel aksam ile hazırlanmış aracını kendisinin kullanmasına engel bir durumun olmadığı açıkça belirtilmiş olmalıdır. Ancak bu koşulla ÖTV muafiyetinden faydalanarak araç sahibi olabilir ve bu araçları kendileri kullanılabilirler” dedi.

ÖTV indiriminden faydalanmak için kişilerin sahip olması gerekenler ve ÖTV indirimiyle alınan araçların satışı hakkında konuşan Kılıç, “ÖTV indirimi yalnızca engelli bireyin şahsına tanınmış bir haktır. Bu indirimden yararlanmak isteyen kişilerin aracı mutlaka kendi üzerlerine almaları gerekmektedir.

Yüzde 40 ve üzeri ortopedik engel oranına sahip bireylerinse bu istisnadan faydalanabilmesi için, kişinin engeline özel aksam ile hazırlanmış aracını kendisinin kullanmasına engel bir durumun olmadığı Engelli Sağlık Kurulu raporunda açıkça belirtilmiş olmalıdır.

Aynı zamanda, bu bireylerin B sınıfı bir ehliyete sahip olmaları gerekmekte. Engel oranı yüzde 90 ve üzerinde olan malul ve engellilerin yaşıyla ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır. Engellilik derecesi (tüm vücut fonksiyon kaybı oranı) yüzde 90’ın üzerinde olan tüm engelliler tarafından ilk iktisap edilecek, yani ilk satın alınacak araçta ÖTV istisnasından yararlanmak mümkündür.

Tüm binek otomobil modellerinde motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken Özel Tüketim Vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedelin 450 bin 500 TL’nin altında olması gerekmektedir. Özel Tüketim Vergisi muafiyeti ile alınan araçlar, satış işlemleri gerçekleştikten sonra 5 yıl boyunca satışa çıkarılamaz. Buna rağmen eğer aracın satılması isteniyorsa bu durumda satış işlemleri gerçekleştirilmeden önce aracın ÖTV tutarının ödenmesi zorunlu tutulmuştur” şeklinde konuştu.

DÜŞÜK ÖTV’DE SADECE İKİ MODEL KALDI! BU MODELLER HANGİLERİ?

Yılbaşından bu yana otomotiv piyasasında yaşanan hareketlilik, araç fiyatlarında da etkisini gösteriyor. Gelinen noktada, piyasada satılan neredeyse tüm sıfır otomobiller yüzde 80'lik ÖTV dilimine geçti. Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: “Fiat Egea 1.4 benzinli baz model manuel şanzıman ile Hyundai i10 yüzde 70'lik dilimde.

FİYATINA GÖRE ARAÇLAR HANGİ ÖTV DİLİMLERİNE GİRİYOR?

353 bin TL ile 400 bin TL arası araçlar yüzde 70 ki sadece iki model bu baremde, 401 TL ve üstü araçlar yüzde 80'lik dilimde.

YÜZDE 45-50-60 DİLİMİNDE ARAÇ BULMAK İMKANSIZ DENİLİYOR. BU DOĞRU MU?

Maalesef doğru . En düşük araçlar yüzde 70'lik baremden başlıyor.

ÖTV İNDİRİMİ GELİR Mİ? PİYASANIN BEKLENTİSİ NEDİR?

Geçtiğimiz zaman süresince çeşitli sebeplerden ötürü vatandaşlarımızda böyle bir beklenti ortamı oluşmuştu. Ancak geldiğimiz noktada, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar da göz önüne alındığında biz ÖTV indirimi olmayacağı kanaatindeyiz.

ÖTV’DE GÜNCELLEME OLMASI DURUMUNDA BUNUN TÜKETİCİYE YANSIMASI NE OLUR?

Matrah güncellemesi halinde bazı otomobiller daha alt yüzdelik dilimde olacağından fiyatlarda mutlaka yüzde 10-15 oranında gerileme olacaktır.

Ancak bunun yanında sıfır araçtaki tedarik zorluğu ve yaşadığımız global krizlerin etkisiyle her geçen gün artan üretim maliyetleri neticesinde fiyatların tekrar yukarı yönlü ivmeleneceğini düşünüyoruz. Bu sebeple otomobil satın almayı planlayan vatandaşlarımızın bu planlarını ertelememelerini ve otomobil alımlarını gerçekleştirmelerini tavsiye ediyoruz.”

"ÖTV İNDİRİMİNİN GÜNDEME GELMESİ MUHTEMEL"

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram ise konuyla ilgili şunları söyledi: “ÖTV’ye tabi araçlar genel itibarıyla 1. el araçlar olduğu için ve hem enflasyon bazında hem de döviz kurları bazında araç fiyatları arttığı için araç satışına ilişkin talepte kısmi bir azalma mevcut.

Burada sektör temsilcileri ÖTV indirimi için zaman zaman talep düştüğünde günde oluşturmaktadır.

Bununla alakalı 26 Temmuz itibarıyla sayın Cumhurbaşkanının ÖTV oranlarını 3 katına kadar artırma ve 0’a indirme yetkisi bulunmaktadır.

Son gelinen noktada sıfır araç satışlarında bir düşüş olursa ÖTV indiriminin gündeme gelmesi muhtemeldir. Ancak şu anda ÖTV indirimine ilişkin herhangi bir kulis bilgisi bulunmamaktadır.

Ancak ikinci el piyasadaki fiyat belirsizlikleri ve özellikle araç ticareti yapmayan kişilerin araç alım satımını bir ticarete dökmesinden dolayı ve gelir kapsı kabul etmesinden dolayı ikinci el araç piyasasında fahiş fiyat yükselmeleri mevcut.

Bunun için devletimiz 6 ay 6 bin km kuralı getirdi. Bununla beraber ikinci el araç ticaretinde fiyatların oturmaya başladığını görüyoruz. Ancak bu bir durgunluk getirdi bunun kısmi bir durgunluk olduğunu düşünüyoruz.

Vergi mükelleflerinin vergi planlamalarını bu ay itibarıyla yapmasından dolayı vergiyi az ödemek için ticari ve binek araç alımları yapılmaya başlanacaktır.

Bununla beraber de hem sıfır hem ikinci el araç satışları artacaktır. Bu kapsamda şu an itibarıyla ÖTV indirimine gerek yoktur.”