Baran, “Hemen her sektörde istihdam edilmek üzere ara elemana ihtiyaç var ancak bulamıyoruz.” dedi. Baran, eleman arayan ile iş arayanların karşı karşıya gelemediğini, işçinin vasfı ile işin vasfının birbiriyle örtüşemediğini söyledi.


Baran, çeşitli sektörlerdeki ara eleman sıkıntısının büyüyen bir sorun haline geldiğini bildirdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilerde işsizlik oranının yüzde 10,3 düzeyinde olduğunu kaydeden Baran, “İşverenlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda yetişmiş işgücünü bulabilmesi halinde işsizlik oranı yüzde 5’in altına rahatlıkla inebilir.” ifadesini kullandı.


İşsizlerin iş bulması ve meslek sahibi olması için çalışan İŞKUR’un istihdama aracılık ettiğini hatırlatan Baran, “İŞKUR’da bile açık işlerin sayısı artıyor. Temizlik görevlisi, satış danışmanı, garson, makineci (dikiş) konfeksiyon işçisi, ön muhasebeci, kaynakçı, özel güvenlik görevlisi, ambar/depo görevlisi, turizm ve otelcilik elemanı, paketleme işçisi, şoför-yük taşıma, kasiyer, elektrikçi, aşçı, bulaşıkçı, çağrı merkezi operatörü, reyon görevlisi, forklift operatörü arananlar listesinde yer alıyor.” bilgisini verdi.
Türkiye’de gençlerin hedefinin üniversite okumak olduğunu kaydeden Baran, “Üniversite eğitimi gören gençlerimiz, haklı olarak eğitim aldıkları alanlarda istihdam edilmek istiyor. Hal böyle olunca gazetelerde ara eleman sıkıntısına ilişkin haberler okuyoruz. Hazır giyimden tekstile, sigorta sektöründen sağlık turizmine, mobilya üretiminden sanayi üretimine, turizmden hizmet sektörüne kadar her alanda ara eleman sorunu yaşanıyor.” diye konuştu.

Adeta faciadan dönüldü. İstanbul'dan Ordu'ya AK Parti seçmenlerini taşıyan otobüs TIR'la çarpıştı: Çok sayıda kişi yaralandı Adeta faciadan dönüldü. İstanbul'dan Ordu'ya AK Parti seçmenlerini taşıyan otobüs TIR'la çarpıştı: Çok sayıda kişi yaralandı


'YATIRIM BOŞA ÇIKIYOR'


Türkiye’nin pandemi süreciyle birlikte yeni bir tedarik merkezi olma yolunda ilerlediğini, organize sanayi bölgelerinin tam kapasite faaliyet gösterdiğini, turizmde parlak bir sezon yaşadığını vurgulayan Baran şunları söyledi: