Apple, iPhone 14 serisi ile akıllı telefon pazarındaki yolculuğuna tam hız devam ederken, aynı zamanda iPhone 15 için de hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yılın son çeyreğinde sahneye çıkması beklenen yeni seride önemli değişiklikler bekleniyor. Son raporlara göre, iPhone 15 serisi, 2024 yılının sonuna kadar Avrupa Birliği'nde satılan ürünler için bir gereklilik olan USB-C bağlantı noktasına geçiş yapacak. Ancak, şirket sadece bazı USB-C aksesuarlarını destekleyerek Birliğin verdiği kararı tam olarak uygulamaktan kaçınacak.

Huawei’in Yeni Katlanabilir Akıllı Telefon Modeli Huawei’in Yeni Katlanabilir Akıllı Telefon Modeli

Yakında gelecek olan iPhone 15'in, Apple'ın 2012'den bu yana kullandığı geleneksel Lightning bağlantı noktasından önemli bir ayrım olarak USB-C bağlantı noktasına sahip olacağına dair söylentiler dolaşıyor. Ancak, USB-C'ye geçiş yapmalarına rağmen, aksesuar üreticilerinin, yeni iPhone ile tam uyumluluk için Apple'dan MFi sertifikası almaları gerekecek gibi görünüyor.

"MFi", üreticilerin aksesuarlarının Apple cihazlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için geçmeleri gereken bir sertifikasyon programıdır. Bu program yıllardır mevcut ve kullanıcıların yüksek kaliteli birçok aksesuardan seçim yapabilmelerini sağlamak için geliştirildi.

Son raporlara göre, yalnızca MFi sertifikalı aksesuarlar, iPhone 15'teki USB-C bağlantı noktasına tam erişime sahip olacak. Bu, sertifikasyon sürecinden geçmemiş aksesuarların veri transferi ve şarj hızları açısından sınırlı olacağı anlamına gelir. Bu, bazı kullanıcılar için hayal kırıklığı yaratacaktır ancak şimdilik oyunu Apple’ın kurallarına göre oynamaktan başka çarenin olmadığını da belirtelim.