Bir grup Apple çalışanı, ofiste çalışmaya geri dönmelerini talep eden bir çağrıya karşı geri adım atmıyor.

Financial Times, Apple Together çalışan grubu tarafından dağıtılan ve uzaktan çalışma konusunda daha fazla esneklik talep eden bir dilekçenin haberini yaptı. Bu dilekçe işçilerin 5 Eylül 2022'den itibaren haftada en az üç gün şirketin Santa Clara Valley ofislerinde çalışmaya geri dönmelerini talep eden bir duyuruya yanıt içeriyor.

Bu ofise dönüş çağrısı Apple'ın COVID-19'un evde çalışmayı benimsemeye zorlamasının ardından statükoya geri dönme girişimlerinin sonuncusu. Tim Cook, Apple'ın işi ve başarısı için temel olarak yüz yüze işbirliğinin önemli doğasını her zaman vurguluyor. Ancak Apple Together, şirketin gizlilik kültürünün şans eseri ilham alma anlarını imkansız hale getirdiğini ve çalışanların daha esnek bir düzenlemeyle daha mutlu ve daha üretken olduğunu söylüyor.

Yeni bir çalışma modelinin duyurusu, geri bildirimden sonra zaten bir değişikliğe uğradı:  orijinal plan, pazartesi, salı ve perşembe günleri ofis çalışmasını zorunlu kılmaktı. Bu salı ve perşembe günleri devam ederken üçüncü günün hem çalışan hem de yöneticisi tarafından belirlenmesi şeklinde esnetildi. Ancak bu dayatmayla Apple'ın makine öğrenimi başkanı Ian Goodfellow'un daha esnek çalışma arayışı içinde (Google'a gitmek için) şirketten ayrıldığı görüldü.

Apple Together, daha önce gizlilik kültürüyle tanınan bir şirkette güçlü bir ses haline geldi. Bu yılın başlarında yayınlanan ifşaatlar, şirketin cinsel saldırı da dahil olmak üzere suistimal olaylarını bildiren kadınlara misilleme yaptığını söylüyor. Ashley Gjøvik, Sunnyvale'deki bir ofiste güvenli olmayan çalışma koşulları hakkında bilgi vermeye çalıştıktan sonra kovuldu. Şirket ayrıca, ABD'nin çeşitli yerlerindeki perakende çalışanlarının bir sendika kurmayı tartışmaya başlamasının ardından sendikayı çökertmekle suçlanıyor.