• BIST 93.883
 • Altın 280,893
 • Dolar 5,8799
 • Euro 6,4972

  Antalya'da gökten turist yağdı

  17.09.2019 13:36
  Antalya, bu yıl 1 Ocak-15 Eylül 2019 tarihlerinde kente gelen yabancı turist sayısında yüzde 17 artış gösterdi. POYD Başkanı Ülkay Atmaca, Antalya'da güzel bir turizm sezonu geçirdiklerini söyledi.
  Antalya'da gökten turist yağdı
  Antalya'da gökten turist yağdı Antalya'da gökten turist yağdı Antalya'da gökten turist yağdı


  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün Antalya Havalimanı verilerine göre, 1 Ocak-15 Eylül 2019 tarihlerinde kente gelen yabancı turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17’lik artış yaşandı. Böylece, günlük ve aylık bazda gelen turist sayısında tüm zamanların rekorları kırılmış oldu. En çok turist gelen ülkeler bakımından Rusya ilk, Almanya ikinci, Ukrayna ise üçüncü sırada yer aldı.

  Eylül ayının ortalarına gelinmesine rağmen kentteki otellerdeki doluluk devam ediyor. Özellikle Avrupa pazarındaki hareketlenme, kentte turizmi yılın 12 ayına yaymayı hedefleyen turizmcileri sevindirdi.

  ‘RUSLARDAN CİDDİ TALEP VAR’

  Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Antalya’da güzel bir turizm sezonu geçirdiklerini söyledi.

  Antalya’nın turist potansiyelinin her pazarda büyüdüğüne dikkati çeken Atmaca, bu yıl kente Rusya’dan gelen yabancı turist sayısının 4 milyonu aştığını, bunu Avrupa pazarının izlediğini ifade etti.

  Eylül ve ekim aylarında özellikle Rus turist bakımından otellerde doluluk yaşandığına dikkati çeken Atmaca, “Eylül ve ekim için Ruslardan ciddi talep var. Rus misafir sayısı daha da artacak. Avrupa pazarı da hareketlendi. Orta Doğu gayet hareketli, çok iyi bir sezon yaşıyoruz. Antalya’da turizmde yüzde 17’lik artış yaşandı. Eylül de çok iyi geçiyor. Eylül sonuna kadar hemen hemen her yer dolu. İnşallah 16 milyon turist hedefimize ulaşacağız.” dedi.

  ‘GÜZEL BİR SEZON GEÇİRİYORUZ’

  Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da Türkiye’nin turizm açısından dünyada önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çekti. Yaz döneminde güzel bir büyüme ivmesi yakaladıklarına işaret eden Yağcı, kış sezonunda da bu büyümeyi devam ettirmek istediklerini ifade etti.

  Kış turizmi için hazırlıklara şimdiden başladıklarını bildiren Yağcı, “Turizmdeki hedeflerimiz doğrultusunda büyüme trendinin devam etmesi önemli. Güzel bir sezon geçiriyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

   
   
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim