• BIST 103.912
 • Altın 161,822
 • Dolar 3,9206
 • Euro 4,6064

  Ankara'yı sarsan skandal!

  03.12.2008 09:25
  CHP Genel Merkezi'nin dinlenme iddiası Ankara'yı sarsmaya devam ediyor.
  Ankarayı sarsan skandal!
  Ankara'yı sarsan skandal! Ankara'yı sarsan skandal! Ankara'yı sarsan skandal!

  Bu sabah CHP'li grup başkanlarının basın toplantısı yaparak olayı Watergate skandalına benzetmelerinin ardından CHP Genel Başkanı Baykal'ın konu üzerine sert açıklamalar yaptı.

  Baykal'ın "AKP'den tık yok sözleri" üzerine İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'tan da aynı sertlikte cevaplar geldi.

  Beşir Atalay, Ankara Valiliği'ne olayın araştırılması için talimat verdiğini bildirirken, Fırat açıklamasında CHP'nin derin devletle ilişkisi olduğunu ima etti.

  Fırat, CHP Genel Sekreteri Önder Sav"ın odasının dinlenmesiyle ilgili olarak CHP"nin elinde kesin deliller olduğunun anlaşıldığını belirterek buna rağmen Savcılığa başvurmamalarının dikkat çekici olduğunu ifade etti. Fırat, dinleme, yeri ve zamanı kesinken bu konuda CHP"nin suç duyurusunda bulunmamasını eleştirdi. Sav ile Merkez Valisi Ali Serindağ"ın görüşmesini 1940"lardaki CHP vali ilişkilerini hatırlattığını ima eden Fırat, CHP"nin ortaya attığı iddiaların bu görüşmeyi halkın gözünden saklanması amacını taşıyıp taşımadığını sordu.

  Bütün bu açıklamaların ardından Ankara Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Vahdet Polatkan, CHP Genel Sekreteri Önder Sav"ın dinlenildiği iddialarına ilişkin re"sen inceleme başlattı. Memur Suçlarını Soruşturma Bürosu"nda görev yapan savcı Polatkan, soruşturma sonrası dava açabilecek. Başsavcılık, daha önce de Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt"ün dinlendiğinden şüphelendiğini açıklaması üzerine de re"sen soruşturma başlatmıştı.  BAYKAL: GÜVENLİK GÜÇLERİ TARAFINDAN DİNLENİYORUZ

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Ana muhalefet partisinin genel merkezinde, Genel Sekreter"in odasının devletin güvenlik güçleri tarafından dinlendiğini ve derhal bir dinci gazeteye servis yapıldığını" ileri sürerek, "Teknolojik olanaklar devlet içinde yerleşmiş belli çetelerin aracılığıyla bir kısım vatandaşlara karşı sistematik olarak kullanılmaktır" dedi.

  Baykal, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde basın toplantısı düzenledi. Türkiye siyasal yaşamında bugüne kadar hiç örneği görülmemiş bir olayın yaşandığını kaydeden Baykal, "Ana muhalefet partisinin genel merkezinde, Genel Sekreter"in odası devletin güvenlik güçleri tarafından dinlendi ve derhal bir dinci gazeteye servis yapıldı" dedi.


  "HESABI İKTİDARDAN SORULUR"

  İddialar karşısında şu ana kadar hiçbir resmi tepkinin ortaya çıkmadığını da ifade eden Baykal, "Sanki dünyanın en olağan tablosu yaşanmıştır. Bu olay karşısında hiçbir rahatsızlık, tedirginlik, ilgi, özür, soruşturma, araştırma, konunun üzerine gidileceğine ilişkin topluma güven veren bir yaklaşım söz konusu olmamıştır" dedi. Bunun kabul edilemez bir tablo olduğunu vurgulayan Baykal, şöyle devam etti: "Dünyanın herhangi bir demokrasisinde böyle bir olay yaşansa iktidarın, sorumlu bakanın, başbakanın derhal yerinden ayrılması kaçınılmaz olur. Bunun hesabı derhal iktidardan sorulur. Devlet, elindeki teknolojik imkanları bu milletin parasıyla sağlamıştır.

  BAŞBAKAN HAKKINDA GENSORU

  Baykal, gazetecilerin soruları üzerine konuyu TBMM gündemine de taşıyacaklarını söyledi. TBMM genel kurulunda grup sözcülerinin yapacakları konuşmalarla konuyu gündeme getirmelerinin ötesinde gensoru önergesi de vereceklerini belirten Baykal, "Bu konuda gensoru verilmezse başka hangi konuda verilir. Bizim görevimiz "bu olmaz" diye feryat etmektir, bunun siyasi reaksiyonunu ortaya koymaktır. Bunu bir gensoruyla TBMM"ye zabıtlara, tutanaklara, tarihe taşıyacağız. Türkiye"de neler oluyor herkesin duymasını sağlayacağız" dedi. Bir soru üzerine, Baykal, gensoru önergesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında vereceklerini ifade etti.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim