• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Ankara'ya çıkartma

  25.05.2009 15:11
  Didim Ticaret Odası yönetimi 2 günlük Ankara programı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na Didim’in sorunlarını anlattı.
  Ankaraya çıkartma
  Ankara'ya çıkartma Ankara'ya çıkartma Ankara'ya çıkartma


  21-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Anakara ziyaretlerine katılan Didim Ticaret Odası Başkanı Ufuk Döver, Meclis Başkanı Ümit Soneren ve beraberlerinde Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Şencan, Meclis Üyesi Ergun Korkmaz, Hikmet Atilla ve İl Genel Meclis Üyesi Abdurrahim Öztürk; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeleri Genel Müdürü Ayla Mahmutoğulları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turan ve Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Atilla Koç, Ali Uzunırmak, Recep Taner, Fatih Atay ile görüşmeler yaptılar.
  Milletvekilleri ile yapılan görüşmede Didim'deki Turizm Kenti alanları içerisinde bulunan mera vasıflı arazilerin ot bedelinin ödenmesi konusu ele alındı bu konuyla ilgili olarak milletvekilleri bu bedellerin ödenmesi konusunda Bakanlıklar arası mahsuplaşma yoluyla çalışmalar yürütüp sorunun çözümü için yardımcı olmaları konusunda çalışacaklarını belirttiler. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile yapılan görüşmede Didim Ticaret Odası ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın birlikte organize edeceği “Turizm Yatırım Zirvesi Toplantısı”nın gerçekleştirilmesi ve bu zirveye hem Bakanlık hem de Müsteşarlık, Yatırım Daire Başkanlığı, Tanıtım İşleri Genel Müdürlüğü ve diğer ilgili Kurum ve Kuruluşların en üst seviyede temsil edilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Bu zirve toplantısının zaman geçirilmeden biran önce yapılması için çalışmalara başlanılması kararı alındı. Ardından Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan ile Didim"in tanıtım sorunuyla ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.
  Müsteşar Yardımcısı Özaslan, tanıtım konusunda Didim'e maddi manevi tüm desteklerini sunacaklarını belirtti. Bakanlık kapsamında oluşturulan Destinasyon Kentleri içerisinde yer alan fakat Bakanlığın internet sitesinde tanıtımı yapılmayan Didim'le ilgili eksikliğin biran önce giderileceği sözü verildi. Bundan sonraki süreçte daha sıkı bir işbirliği içerisinde olunması temennilerinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeleri Genel Müdürü Ayla Mahmutoğulları ile yapılan görüşmede ise; Didim'de turizm gelişme alanı ilan edilen 3 bin hektar civarındaki 7 bölgenin turizm yatırımcılarının ilgisini çekmek için çok büyük bir fırsat olduğunu, Bakanlığın bu 7 bölge alanlarının küçültülerek tekrar planlama yapılması gerektiği konusunda yerinde incelemek üzere iki şehir planlamacısının gönderilebileceği ifade edildi. Didim'de turizm gelişme alanları içerisinde özel mülkiyet alanı olup da imara açılmayan alanların planlanmasıyla ilgili çalışmaların da bir an önce yapılmaya başlanması ve bu konuyla ilgili teknik eksikliklerin giderilmesi gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.
  DİDİM"E GOLF SAHALARI MÜJDESİ
  Bakanlıktan gelecek olan teknik heyetin ilgili kurumlarla toplantı yaparak konunun çözüme kavuşturulması konusunda çalışmalara başlanması gerektiği vurgulandı. Kısa süre içerisinde iki büyük yatırımcının golf sahaları için Didim"e gelip uygun yer bakacağı müjdesi de verildi.
  Didim Ticaret Odası heyeti daha sonra Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turan ile görüştü. Görüşmede; Didim'in en önemli sorunlarından olan çevre yolları konusu ele alındı, bu bağlamda Bodrum sapağından 23 km.lik Didim'e kadar olan bağlantı yolunun karayolları ağına alınması ile ilgili görüşmeler yapıldı. Didim'e giriş yollarının kötü olduğunu, Turizm Kenti ilan edilen Didim'e bu yolların yakışmadığını, tüm giriş ve çıkış yollarının yeniden ele alınması gerektiği, bu yolların karayolları ağına bağlanmasının ilçemize büyük faydalar teşkil edeceği belirtildi. Genel Müdür Mehmet Cahit Turan da kurum olarak bu sorunların çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
  “TOBB BAŞKANI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YAPILACAK TURİZM YATIRIM ZİRVESİNE DAVET EDİLDİ”
  Heyet son olarak, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu"nu makamında ziyaret etti. Ziyaret esnasında Didim Ticaret Odası'nın Kültür Merkezi'nin yapım çalışmalarından bahsedildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bu merkezin en kısa zamanda Didim'e kazandırılması gereğini ifade etti ve önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek Turizm Yatırım Zirvesi'ne katılımları için yapılan nazik davete teşekkür ederek, bu önemli toplantıya iştirak edeceğini ve en kısa sürede bitirilmesi planlanan Kültür Merkezi'nin de açılışında bulunacağını ifade etti...
  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ülke sorunlarıyla ilgili görüşünü ise; "Kriz varsa çözümü de var" sloganları olduğunu, bu kriz durumundan endişe edilmemesi gerektiğini söyledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim