• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Ankara'da tarihi imza

  06.08.2009 16:53
  Türkiye ile Rusya arasında başta enerji olmak üzere birçok alanda toplam 20 işbirliği protokolü imzalandı.
  Ankarada tarihi imza
  Ankara'da tarihi imza Ankara'da tarihi imza Ankara'da tarihi imza

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi Ankara'da yaptığı üçlü görüşme sonrasında imzalar atıldı.

  Türkiye'yi 2004 yılında, 500 yıllık diplomatik ilişki tarihinde resmen ziyaret eden ilk Rus lideri olan Putin, son 5 yıl içinde Başbakan Erdoğan ile yaptığı 9'uncu görüşmede, ikili işbirliği, bölgesel ve uluslararası konuları ayrıntılarıyla ele aldı. Görüşmeler de Berlusconi de yer aldı.

  Protokollerin en önemli ayağını enerji alanındaki anlaşmaları kapsıyor.

  İmzalanan protokollerden biri Rusya'nın Nabucco projesine alternatif olarak ortaya koyduğu Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı projesiyle ilgili.

  Rusya siyasi çekişme yaşadığı Ukrayna'yı by-pass etmek için, boru hattını Türkiye karasularından geçirmek istiyor. Bu amaçla Karadeniz'de fizibilite araştırması yapmak üzere bir protokol imzalandı. Güney Akım projesini, Rusya, İtalya'nın Eni şirketiyle birlikte yürütüyor. Bu nedenle protokolde İtalya Başbakanı Berlusconi'nin de imzası yer alıyor.

  Enerji alanındaki ikinci protokol Çalık grubuna ait Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı'na Rusya'nın petrol vermesine ilişkin. Şu ana kadar Rusya petrol vermediği için proje hayata geçemiyordu. Bu boru hattı, boğazlardaki tankerlerle petrol geçiş trafiğini hafifleteceği için önemli.

  Üçüncü protokol barışçıl nükleer enerjide işbirliği amaçlı. Akkuyu'daki nükleer santral ihalesine Rus-Türk ortaklığı teklif vermişti. Ancak bu şirketin teklifi, elektrik üretim maliyetini çok yüksek hesapladığı için sorun yaratmıştı. İhale şartnamesine göre, devlet santrali kuracak şirketten 15 yıl elektrik alımını garanti ediyor. Üretim maliyeti yüksek olunca, tüketiciye de son derece yüksek rakamlar yansıyor.

  İmza töreninde konuşan Başbakan Erdoğan şunları söyledi: "Putin ve Berlusconi'yi ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin geldiği nokta çok memnuniyet verici. Türkiye, Rusya'nın beşinci ticari ortağı konumunda, iki ülke arasındaki ticaret hacmi 40 milyar dolara ulaştı. Siyasi, askeri, ekonomik alanda gelişme kaydettik. Görüşmelerdeki bir diğer önemli konu enerji. Bu alandaki işbirliğinin stratejik niteliği nedeniyle özel bir yeri ve önemi bulunuyor. Bu işbirliğinin gelecekteki projelerle daha da ileriye götürülmesini öngörüyoruz. Üç ayrı başlık altında çalışmaları planladık. İmzalanan gaz protokolü Rusya'dan doğalgaz alımına imkan tanıyan ve 2011'de son bulacak doğalgaz alım sözleşmesinin süresinin uzatılmasını öngörüyor. Ayrıca Güney Akım için Rusya'nın istediği izin de Türkiye tarafından verildi. Türk enerji şirketleri Ruslarla 8 belge imzaladı. Putin'in ülkemizi ziyareti çerçevesinde 20 belge imzalandı.

  Hükümetlerarası işbirliği liderlerle yürütülecek. Bu kapsamda her yıl bir kere liderler buluşacak. Planlanan konularda ne yaptık, ne yapıyoruz, ne yapacağız, bu çalışmaları devam ettirme fırsatını bulacağız. Türkiye'de bir Türk-Rus koleji ve üniversitesi teklifim oldu. Buna Putin de olumlu yaklaştı. Berlusconi de işbirliklerinde önemli rol oynadı. Samsun-Ceyhan projesine Rusya'nın katılımını çok önemsiyordum ve bugün bu anlaşmanın da yapılması bizleri ayrıca mutlu etti. Samsun-Ceyhan Boru Hattı'nda Rusya, İtalya ve Türkiye birlikte olacak."

  Törende Putin de açıklama yaptı. Putin'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle: "Enerji alanındaki işbirlğinin daha derinleştirilmesinin gereğini vurguladık. Bugün gördük ki Güney Akım'ın bölgenin enerji güvenliği açısından büyük önemi var. İtalya için de bugün önemli bir gün. Bu projenin çok gerçekçi ve çok cazip buluyor ve desteklemeye karar veriyoruz. Nükleer enerjiye gelince Türk-Rus ortaklığının ihaleyi kazanması çok önemli. Nükleer santral projesi önemli, bu konuda Erdoğan ile mutabakata vardık, çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Putin, Güney Akım projesine ilişkin soruya "Bugünkü belge 1986'daki sözleşmeyi uzatmak istiyor. Bu konuda anlaştık. Mevcut doğalgaz hattı Mavi Akım'daki gazın güneye doğru ihraç edilmesi konusunda da anlaştık. Böylece Türkiye bu bölgede önemli bir transit devleti haline geldi. Güney Akım'ın da geçeceğini göz önünde bulundurursak Türkiye önemli transit ülke haline gelir. Elektrik enerjisi satabiliriz. Genel olarak görüştüklerimiz bunlar" yanıtını verdi.

  Erdoğan da "Türkiye Güney Akım'a desteğini verdi. Mavi Akım'da devam ediyoruz, Samsun-Ceyhan'da mutabıkız. En önemli şey enerjide üç ana unsur var. Bunlar tedarik, transit ve tüketim olayıdır. Rusya güçlü bir tedarikçi, Türkiye transit bir ülke ve tüketici ülke olma özelliği var. Aynı zamanda tüketimde lojistik merkez olma özelliğini bu atılan adamlarla kazanmaktadır. Bunu da bölgedeki iki ülke olarak bu adımları atıyoruz."
  Vatan

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim