• BIST 106.991
 • Altın 151,567
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Ameliyat olmuş haberi yok

  24.05.2009 07:44
  Bir hastaya 93 kez MR çekme, hastanın aynı gün 2 farklı ilde ameliyat olması gibi usulsüz uygulamalar SGK'nın uyguladığı Medula sistemiyle tarihe karışıyor.
  Ameliyat olmuş haberi yok
  Ameliyat olmuş haberi yok Ameliyat olmuş haberi yok Ameliyat olmuş haberi yok

  Bir hastaya 93 kez MR çekme, hastanın aynı gün 2 farklı ilde ameliyat olması gibi usulsüz uygulamalar SGK'nın uyguladığı Medula sistemiyle tarihe karışıyor. Sistem sayesinde faturalar, tedavi bilgileri ve reçeteler online olarak denetleniyor


  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), nisan ayından itibaren hastane ve eczaneleri on line denetlemeye başladı. Medula (Medulak) sistemiyle ay sonu beklenmeden faturalar anında incelendiği için usulsüzlüklere günlük müdahale imkânı doğdu. Elektronik takibe ilginç örnekler takıldı. Adana'da bir hasta hiç muayene olmadan 100 defa ameliyata alındığı belirlendi. Başka bir hastaya ise aynı gün içinde Yozgat Sorgun ile Tokat Turhal'da 3 kez muayene yapıldığı belirlendi.
  Yetkililer, yaptıkları hesapla vatandaşın 113 kilometre mesafedeki 2 ilçede 3 defa muayene olmasının mesai saatleri içinde mümkün olmadığını tespit etti. Yolsuzluk yapan hastanelerden devlet zararının tahsili için müfettişler görevlendirildi. Medula sistemiyle denetimin daha hızlı ve etkin hale geldiğini dile getiren SGK Destek Hizmetleri Genel Müdürü Recep Karapınar, CİHAN'a önemli açıklamalarda bulundu. Odasındaki ekrandan 10 büyük ildeki hastane ve eczaneleri izleyebildiğini belirten Karapınar, kısa süre içinde bütün Türkiye'yi monitörleyecekleri bilgisini verdi.

  Her gün 180 bin reçete girişinin ekrandan takip edildiğini aktaran Karapınar, uygulamaya alınan yeni medulanın getirdiği yenilikleri anlattı. Hastane ve eczanelerde yapılan hasta işlemlerinin dönem sonu beklemeden işlem sırasında anlık izlenebildiğini ifade eden Karapınar, bazı tetkik ve işlemlerin sayısal ve tarihsel denetiminin yapılmasıyla fazla ve gereksiz tahlillerin önüne geçildiğine işaret etti. Provizyon işlemlerine hastanın tedavi gördüğü branşların eklendiğini vurgulayan Karapınar, “Günlük bazda takip sağlanması ile bir tedavi kurumunda yatarak işlem gören hastanın, aynı zaman diliminde bir başka tedavi kurumunda muayene olmuş gibi gösterilmesinin önüne geçiyoruz.” diye konuştu.

  ANINDA MÜDAHALE

  Medula sistemi ile hastanın kimlik bilgileri ile hangi hastanede, hangi doktora muayene olduğunun fatura bilgileriyle birlikte görülebildiğini aktaran Karapınar, bu sayede SGK'ya gönderilen faturalarda suistimallerin önlendiğine dikkat çekti. Karapınar, kurumsal raporlama sayesinde en çok işlemin yapıldığı alanların tespit edilerek müfettişlerin o işlemlere yoğunlaştığını ve denetimlerin hızlandığını aktardı.


  Bir hastaya 93 kez MR çekilmiş

  Medulaya takılan ilginç örnekler 'bu kadar da olmaz dedirtecek' cinsten. Bir hastaya bir yılda 93 defa MR ve tomografi çekilmiş. Hekimler bir yılda bu kadar MR ve tomografi çekilen kişi sağlam olsa bile hasta olacağını söylüyor. Bir hasta 1 yılda 2 bin 500 defa hastaneye gidip tedavi olmuş. Bir gün içinde hem Tokat hem Yozgat'ta muayeneden geçmiş. Adana'da bir hasta hiç muayene olmadan 100'den fazla ameliyat geçirmiş.


  Binlerce tedavi gördü

  Rize'de Resul Doğan isimli kişi 22 kez ameliyat olup binlerce kez tedavi gördügünü Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) kendisine gelen mektupla öğrendi.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim