Amazon'un Coventry ikmal merkezindeki GMB sendika işçilerinin % 98'i "tarihi" grev lehine oy kullandı ve bu yılın başlarında 25 Ocak için bir grev tarihi ilan etti. Fabrikadaki 1.000 işçiden 300'ü sendikalı ve eyleme katılması bekleniyor.

Amazon, Engadget'e yaptığı açıklamada, grevin boyutunun "İngiltere çalışanlarının yalnızca %1’i" olduğunu söyledi. 2018'den bu yana ücretlerin %29 arttığını ve enflasyonla mücadele eden işçilere yardım etmek için bir kereye mahsus 500 sterlin ödeme yaptığını da sözlerine ekledi. "Çalışanlara ayrıca özel sağlık sigortası, hayat sigortası, sübvansiyonlu yemekler ve çalışan indirimi dahil olmak üzere binlerce daha değerli kapsamlı faydalar sunuluyor."

Bununla birlikte, BBC'nin görüştüğü iki çalışan, Amazon'un geçen Ağustos ayında saatte 10,50 ila 11,45 sterlin arasında küçük bir ücret artışı teklifinin, şirketin karı ve yüksek enflasyon göz önünde bulundurulduğunda çok düşük kaldığını söyledi. Darren Westwood BBC'ye verdiği demeçte, "Bu insanlar, Amazon'un hisselerinin tavan yaptığı salgın boyunca iki yıl çalıştılar, karların hayal bile edilemez hale geldiğini gördüler."

Ayrıca Amazon'un depo robotlarına "daha iyi davranıldığını" söyleyerek şirketin çalışma kültürünü de kınadılar. Westwood, çalışanların sürekli izlendiğini ve birkaç dakika süren herhangi bir boşta kalma süresi için sorgulandığını söyledi. Ayrıca bazı çalışanların iki yakalarını bir araya getirebilmek için haftada 60 saat çalıştığını da kaydetti.

2022 yılının nisan ayında, Amazon'un Staten Island deposundaki işçiler, ABD'de bir sendikaya katılan ilk departman olmak için oy kullandı ve Amazon'un temyiz başvurusu geçen hafta reddedildi. Şirket geçtiğimiz günlerde, çoğunluğu perakende ve işe alım bölümlerinden olmak üzere 18.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Amazon, özellikle bir kasırgada bir deponun çökmesinden sonra, sık sık kötü çalışma koşullarıyla suçlandı ve ayrıca sendika karşıtı faaliyetleri nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.