Stres, sağlıksız beslenme, yanlış bakım uygulamaları, genetik faktörler ya da dış etkenler gibi bir çok sebep sivilce oluşmasına sebep oluyor.

Tüm bunlara dikkat ettiğinizi düşündüğünüz ve cildinize iyi baktığınız halde yine de sivilce sorunuyla karşılaşıyorsanız bir yerde yanlış bir şey yapıyorsunuz demektir.

Düzensiz uyku ve uyku öncesi yaptığını bir çok alışkanlık sivilceleri oluşmasını tetikleyebiliyor.

Cilt kendini gece saatlerinde daha hızlı yeniler. Ancak, bazı hatalar cildinize tamamen zarar verebilir ve sabahları sivilceli bir ciltle uyanabilirsiniz.

YASTIK KILIFINI DEĞİŞTİRMEMEK

 Kullanılmış kıyafetleri yıkamak nasıl ev işlerinizin bir parçasıysa, düzenli olarak yıkamak ve yastık kılıflarını değiştirmek de son derece gereklidir.

Yastık kılıfları düzenli olarak temizlenmediğinde üzerinde birçok bakteriyi barındırabilir.

Genellikle yüzümüzü yastık kılıfına koyarız ve kılıfta bulunan bakteriler cilde geçerek sivilcelere neden olur. Sivilce sorunuyla karşılaşmak istemiyorsanız yastık kılıflarınızı haftada 1 kez değiştirdiğinize emin olun.

MAKYAJLI UYUMAK

Makyaj yapmayı çok seviyor ve her gün düzeni olarak makyaj yapıyorsanız akşam eve geldiğinizde bu makyajı temizlemeniz gerekir.

Ancak günün yorgunluğundan dolayı bir çok kişi makyajını temizlemeden uyumayı tercih ediyor.

Ancak makyajla uyumak cilde aşırı derecede zarar verebilir. Makyaj kalıntıları gece boyunca gözenekleri tıkar ve sivilcelere neden olur.

Bu nedenle, ne kadar yorgun olursanız olun, makyajınızı temizlemek için hafif bir makyaj temizleyici kullanın ve temiz bir ciltle uyuyun.

YÜZ ÜSTÜ UYUMAK

Kulağa biraz tuhaf gelebilir ama yüzüstü uyumak sivilceye neden olabilir. Böyle bir pozisyonda uyuduğunuzda, cildiniz yastık kılıfıyla doğrudan temas halindedir ve tüm gece cildiniz ile yastık kılıfı arasında sürtünme meydana gelir ve cildiniz terler.

Bu sebeple gözenekleriniz tıkanır ve sivilceler oluşur. Bu nedenle, sivilcelerden kaçınmak istiyorsanız yüzüstü uyumamaya dikkat edin.

SAÇLARA BAKIM YAĞI SÜRÜP UYUMAK

Doğal saç bakım yağları saç köklerini besler ve güçlendirir. Ancak bu yağları saçlarınıza sürüp uykuya daldığınızda cildinize zarar verirsiniz.

Yağ gece boyunca sızdığından ve fazla sebum ciltte sivilcelere neden olduğundan, yağlı cilde sahip kişiler saç yağı ile uyumamalıdır.

Saçınızı beslemek istiyorsanız, sıcak yağ masajı yapın ve şampuanlamadan önce iki saat bekletin.

CİLDİ DOĞRU TEMİZLEMEMEK

Zeytinburnu'nda doğalgaz borusu patladı Zeytinburnu'nda doğalgaz borusu patladı

Makyaj yapmasanız bile cildiniz gün boyunca çok fazla kir biriktirir. Nemlendiriciniz, güneş kreminiz ve kirlilik gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilceye neden olabilir.

Bu nedenle, gece uyumadan önce bir yüz yıkama ürünü kullanmak çok önemlidir.

Ayrıca, cildinize yüz temizleme suyu uygulamadan önce daima ellerinizi yıkamanız gerekir. Çift temizleme yöntemleri sivilceleri önlemede çok faydalıdır.

KİRLİ HAVLU İLE YÜZÜ KURULAMAK

Cildiniz için doğru temizleyiciyi kullanmak ve cildinizi düzenli temizlemek önemlidir. Ancak cildinizde kirli bir havlu veya bez kullanırsanız sivilcelerin artmasına sebep olursunuz.

Havlular veya keseler, bakteriler için bir üreme alanı olduklarından sivilceleri önlemek için düzenli olarak yıkanmalı ve değiştirilmelidir. 2-3 havluyu elinizin altında bulundurun ve sivilcesiz bir cilt için uyumadan önce dönüşümlü olarak kullanın.

Not: Tüm bu kurallara dikkat etmenize rağmen hala sivilce sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka bir uzaman danışın.

DHA