• BIST 108.434
 • Altın 151,491
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3309

  Altungün'den Güvercinli Park'ta basın toplantısı

  30.07.2011 17:28
  Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kuşadası’nda görev yapan ulusal, bölgesel ve yerel basın kuruluşlarının temsilcileri ile kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.
  Altungünden Güvercinli Parkta basın toplantısı
  Altungün'den Güvercinli Park'ta basın toplantısı Altungün'den Güvercinli Park'ta basın toplantısı Altungün'den Güvercinli Park'ta basın toplantısı

   

  Projelendirilerek yeniden yapılan Güvercinli Park içerisinde açılan belediye çay bahçesinde gerçekleştirilen basın toplantısına medya mensupları büyük ilgi gösterdi.
   
  Belediye Başkan Yardımcıları Adem Testici, Mehmet Bademci, Meclis Üyeleri Ahmet Kireç ve Murat Saraç’ın da katıldığı basın toplantısının açılışında konuşan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, yeni yapılan Güvercinli parkın ve yeni sahil çay bahçesini toplantı için özel olarak seçtiklerini belirterek, Kuşadası Belediyesi’nin artık yatırım dönemine girdiğini ve yeni dönem için bir başlangıç oluşturan parkın önemli bir örnek olduğunu söyledi. Eğrisiyle, doğrusuyla icraatlarını değerlendiren Başkan Altungün’ün konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
   
  SEYYAR VE ÇÖP SORUNU ÇÖZÜLECEK
  Basın mensuplarının tüm sorularını yanıtlayan Başkan Altungün, ilk olarak Kuşadası’nda büyük şikâyet konusu olan seyyar satıcılar ve çöp toplama konusunda bilgi verdi. Seyyar satıcılar ile çöp toplama sorununun Kuşadası’nın en önemli sorunu haline geldiğini vurgulayan Başkan Altungün, “Bu konuda kantarın topuzunu kaçırdığımızın farkındayız. Seyyar satıcı ve işgaliye konusunda kendimizi savunmakta güçlük çekiyoruz. Ama önümüzdeki yıl bu olumsuzluklar ortadan kalkacak. Bu kadar çok seyyar satıcı olmayacak. Önümüzdeki günlerde Kuşadası’ndaki tüm esnaflarla bölge bölge toplantılar yapacağız. Onların da önerileri doğrultusunda 2012 yılına en az kayıpla gireceğimize inanıyorum. Maalesef zabıtamız yetersiz. Özellikle yaz aylarında büyük zorluk yaşıyoruz.” dedi.
   
  Bu yıl en çok şikâyet aldıkları konulardan birinin de çöp konusu olduğunu söyleyen Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, “Geçen hafta evden minibüs ile gelerek şehir içinde indim. Çarşıda yürüyerek içinde bulunduğumuz parka kadar geldim. Çöp sorununu gözlerimle gördüm. Halkımız şikâyetlerinde haklı. Çöp firması biz seçimi kazandığımızda belediye ile çalışan firmadır. Bu firma ile sözleşmemiz üç ay sonra bitiyor. Yeni çöp ihalesi yapmayacağız. Belediye olarak çöpümüzü kendimiz toplayacağız. Ne kadar araç ve ne kadar personel gerektiği konusunda tespit çalışmalarımız sürüyor. Çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Sözleşmemiz biter bitmez, belediye olarak kendi çöpümüzü kendimiz toplamaya başlayacağız ve bir daha böyle bir sorun yaşanmasına izni vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.
   
  BÜYÜK PROJELER ÜÇ AY İÇİNDE AÇIKLANACAK
  Kuşadası’nın ihtiyacı olan yatırımları yapmak ve hazırladıkları büyük projeleri açıklamak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini anlatan Başkan Altungün, en geç üç ay içerisinde büyük projeleri açıklayacaklarını ifade etti. Kuşadası’nın fiziksel yapısını ve sosyal hayatını köklü şekilde değiştirecek projeleri hayata geçireceklerini kaydeden Başkan Altungün şunları söyledi: “Projelerimizi tanıtırken, başlangıç ve bitiş sürelerini de vereceğiz. Büyük projelerimizin yanında, özellikle orta ve dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik sosyal projelerimiz de olacak. Örneğin ailelerin çocuklarıyla birlikte zaman geçirebileceği, yüzebileceği, kitap okuyabileceği bir kreş açacağız. Ayrıca belediye yanındaki Yunus Emre Parkını yeniden düzenleyerek, yaşlılarımıza yönelik sosyal tesis haline getireceğiz. Gazibeğendi ile ilgili hukuksal sorunları çözmek üzereyiz. Piknik alanı ve kafeteryasıyla Gazibeğendi bölgesine harika bir tesis kazandıracağız”
   
  KAPALI PAZAR YERİNİN TEMELİ YILBAŞINA KADAR ATILACAK
  Kuşadası’na kazandıracakları önemli projeler konusunda örnekler veren Belediye Başkanı Altungün, Kapalı Pazar yeri yapımıyla ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğini açıkladı. İtfaiye ile kademenin bulunduğu 13 dönümlük alanın yanında Emniyet Müdürlüğüne ait 5 dönümlük bir arazi bulunduğunu belirten Altungün, “Emniyet Müdürlüğünden yeni bir hizmet binası yapma karşılığında 5 dönümlük araziyi istedik. En büyük engel olarak karşımıza, Kadir Turgut isimli vatandaşın belediyeye açtığı dava sonunda belediye mülküne konulan haciz çıktı. Görüşmeler sonunda vatandaş iki ay önce jest yaparak söz konusu haczin kaldırılmasına onay verdi” dedi.
  Kapalı Pazar yeri için hazırlanan alanda yapılacak emniyet müdürlüğü binasının projesinin tamamlandığını anlatan Altungün, Aydem’e ait küçük bir alanla ilgili sorun kaldığını kaydederek, bürokratik sıkıntıların çoğunu çözdüklerini ve yıl sonuna kadar kazmayı vuracaklarını ifade etti.
   
  RANTÇILARA TAVİZ YOK
  Belediyeyi rant kapısı olmaktan çıkarıp, vatandaşa hizmet kapısı yapmak için gece gündüz çalıştıklarının altını çizen Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, bu iddiayı sonuna kadar devam ettireceklerini söyledi. Zaman zaman rant istekleriyle karşılaştıklarını anlatan Altungün, “Bu bizim dönemimiz, hep beraber zengin olalım düşüncesi en fazla zorlandığım konu. Ama bu konuda hiç kimseye taviz veremeyiz. Belediyeyi kullanarak zengin olma dönemi Kuşadası’nda kapanmıştır” dedi.
   
  KUŞADASI’NIN TRAFİK MASTIR PLANI HAZIRLANIYOR
  Bu yıl Kuşadası’nın çok kalabalık olduğuna, bu nedenle trafik sorununun su yüzüne çıktığına dikkati çeken Başkan Altungün, ilçenin trafik mastır planının hazırladıklarını açıkladı. Bodrum’un trafik planını hazırlayan İstanbul Üniversitesinden bir grup bilim insanının çalışmaya başladığını anlatan Altungün, “Bugüne kadar çoktan yapılması gereken bir çalışmaydı. Kuşadası çok yoğun bir sezon yaşıyor. Trafik akışında sık sık tıkanma yaşanıyor. Ancak çalışmalar yılbaşına kadar tamamlanacak ve önümüzdeki yıldan itibaren Kuşadası’nda trafik sorunu yaşanmayacak” dedi.
   
  BELEDİYE KURUMSALLAŞACAK
  Kuşadası Belediyesini kurumsallaştırmak istediklerini kaydeden Başkan Altungün, geçmişten gelen alışkanlıkları değiştirmenin kolay olmadığını belirterek, “Yeni sistemin oturması zaman alıyor” dedi.
  Geçmiş iki dönemde iktidar partilerinin iktidarda bulunduğunun altını çizen Altungün şunları söyledi: “Buna karşın bizim dönemimizde derin deşarj hattı 800 metreden 1200 metreye çıkarıldı, yol, kaldırım ve peyzaj çalışmaları başladı, 12 sokakta sağlıklaştırma projesi, arıtma sistemi ihalesi, iki yeni terfi istasyonunun yapımı tamamlandı. Belediyede sistemin zaman içerisinde oturtacağız ve Kuşadası’nın ihtiyacı olan hizmetleri hayata geçireceğiz.”
   
  ALTUNGÜN: “ELEŞTİRİLERİN SINIRI OLMALI”
  Eleştirilere her zaman açık olduklarını, ancak bazı basın mensuplarının eleştiri sınırlarını aşıp, tetikçilik yaptığını vurgulayan Belediye Başkanı Esat Altungün, liman konusunda pazarlık yaptı diyenlerin önce savcılığa suç duyurusunda bulunması gerektiğini söyledi. Basının sürekli alkışlamasını beklemediğini, bunun da tarzı olmadığını dile getiren Altungün, “Ama eleştirinin de bir sınırı olmalı. Herhangi bir yoldaki bir çukurun fotoğrafını çekip, bunu haber diye basmak gazetecilik mi?” diye sordu.
   
  ALTUNGÜN: “AMCAM FAHRİ BEY, HER VATANDAŞ GİBİ YASAL HAKKINI KULLANDI “
  Özellikle Kadınlar Denizindeki amcası Fahri Altungün’e ait inşaatla ilgili bazı basın mensuplarının muhalefet değil tetikçilik yaptığını anlatan Altungün, “Amcam Fahri Altungün, söz konusu arsayı Engin Berberoğlu döneminde yapılan ihale ile belediyeden satın aldı. Buranın imarı 6 kat ticari tesis idi. Daha sonra bu arsanın yanında bulunan diğer bir arsa da Emlak Bankası tarafından ihaleye çıkarıldı ve amcam satın aldı. Bu arsanın imarı ise 5 kat turistik tesis idi. Amcam Fahri Altungün, Fuat Akdoğan döneminde belediyeye müracaat etmiş ve iki arsa birleştirilerek bütünleştirilen arsanın imarı 5 kat turistik tesise çevrilmiş. Bizim dönemimizde ise zaten otelci olan amcam, yatırımcı olarak daha kârlı bir iş yapmak amacıyla ticari tesis imarı istedi. Biz 5 kat imar hakkını 4 kata indirdik. Mevcut bir kat hakkını budadık. Projesini getirdi, imara aykırı bir şey olmadığı için de inşaat ruhsatını verdik. İnşaat başladığından beri savcılık, kaymakamlık, valilik ve içişleri bakanlığı dahil şikâyet edilmediğimiz yer kalmadı. Fahri Altungün işi gereğinden fazla abartıldı. Resmen amcasına kıyak yapıyor diye yaygara koparıldı. Yasal hakkı dışında kendisine bir santimetrekare fazla imar vermedik. İnşaat tamamlandığında, bu çevrelerin haksız yere bağırdıkları anlaşılacaktır” dedi.
   
  Kahvaltılı basın toplantısının sona ermesinin ardından Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün ve meclis üyeleri, Güvercinli parkta gazetecilerle toplu fotoğraf çektirdi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim