Kayısı, lezzetli bir ikramdan daha fazlasıdır; Kayısı temel vitamin ve minerallerin güç merkezidir. Yıldız besinlerinden biri, sağlıklı görüşü sürdürmek, bağışıklık sistemini desteklemek ve parlak cildi desteklemek için hayati bir unsur olan A vitaminidir. Sadece bir avuç kayısı ile günlük A vitamini ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılayabilirsiniz. Ek olarak, bu lezzetli meyveler, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve esnek cilt ve güçlü eklemler için kollajen üretimine yardımcı olan bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Vidhi Chawla, "Kayısıdaki yüksek lif içeriği daha iyi sindirime ve bağırsak sağlığına katkıda bulunuyor" diyor.

Kayısıyı günlük beslenmenize dahil ederek kabızlığı önleyebilir, bağırsak hareketlerini düzenleyebilir ve kan şekeri seviyenizi dengeleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir bağırsak, besin emilimini artırdığı ve vücudun enfeksiyon ve hastalıkları savuşturma yeteneğini desteklediği için genel refahın temelidir. 

Sağlıklı bir kiloyu korumaya çalışanlar için kayısı ideal bir seçimdir. Doğal tatlılıkları ve düşük kalorileri, onları şekerli atıştırmalıklara ve tatlılara karşı suçsuz bir alternatif haline getiriyor. 

BESİN BOLLUĞU

Meğer fasulyeleri yanlış ıslatıyormuşuz….İşte doğrusu! Meğer fasulyeleri yanlış ıslatıyormuşuz….İşte doğrusu!

Kayısı, vitamin ve lifin yanı sıra potasyum, magnezyum ve demir gibi bir dizi temel mineral sunar. Potasyum kan basıncını ve kalp sağlığını düzenlemede çok önemli bir rol oynarken, magnezyum kas fonksiyonunu ve kemik yoğunluğunu destekler.

Demir, kan dolaşımı yoluyla uygun oksijen taşınmasını sağlamak ve anemiyi önlemek için gereklidir. 

Kayısıyı günlük beslenmenize dahil etmek, vücudunuzun mineral ihtiyacını doğal yoldan karşılamanızı sağlar.

İster spor tutkunu olun, ister sıradan bir egzersiz yapın, kayısı mükemmel bir antrenman öncesi ve sonrası atıştırmalıktır. 

Kayısıdaki doğal şekerler egzersizden önce hızlı bir enerji artışı sağlar ve potasyum kasların toparlanmasına yardımcı olarak krampları ve egzersiz sonrası ağrıları önler.

Kayısı seçerken mümkün olduğunca taze ve olgun meyveleri tercih edin. Taze kayısı yokluğunda, kuru kayısı besleyici bir ikame görevi görebilir. 

Bununla birlikte, kuru kayısının besin maddelerinde daha yoğun olduğunu, ancak aynı zamanda kalori ve şeker bakımından da daha yüksek olma eğiliminde olduğunu unutmayın, bu nedenle ılımlılık önemlidir.

Son 5 yıllık ortalama dünya kuru kayısı üretimi yaklaşık 188 bin ton olup bunun yaklaşık %57'si Türkiye'de üretilmektedir (INC). Türkiye 108 bin ton üretim ile ilk sırada yer alırken, ülkemizi sırasıyla İran (%14), Özbekistan (%6), Çin (%3) ve Afganistan (%3)'lük pay ile takip etmektedir.

Kayısının faydalarından tam olarak yararlanmak için farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz. İster bir tatlılık patlaması için taze salatalara ekleyin, ister canlandırıcı smoothie'lere karıştırın veya sabah yulaf ezmeniz için nefis bir sos olarak kullanın, kayısılar yemeklerinize çok yönlü ve besleyici bir katkı olabilir. 

Sonuç olarak, kayısı sadece mevsimlik bir lezzet değil, aynı zamanda sağlık ve esenliği geliştirmede değerli bir müttefiktir. Görme ve bağışıklığı desteklemekten sindirime yardımcı olmaya ve sağlıklı cildi geliştirmeye kadar, bu etli meyveler tabağınıza bir dizi sağlık yararı getirir.

Diyetinizde kayısının iyiliğini kucaklayın ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına giden yolculuğunuzda kayısının sağlıklı atıştırmalığınız olmasına izin verin. Unutmayın, günde bir avuç kayısı gerçekten doktoru uzak tutabilir!

C VİTAMİNİ KAYNAĞI

Kayısı, C vitamini içeriği zengindir. C vitamini, zararlı sistemin güçlenmesine ve tahribata karşı koruyucu bir rol oynar.

ANTİOKSİDAN ETKİSİ

Kayısıda bulunan beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarlarını korumaya yardımcı olabilir ve yaşlanmayı geciktirebilir.

GÖZ SAĞLIĞINI DESTEKLER

Kayısı, A vitamini bakımından zengin bir meyvedir. A vitamini, göz birikimleri yardımcı olur ve görme birikimlerini giderir.

SİNDİRİM SAĞLIĞINI DÜZENLER

Kayısı, yaşam kalitesini yükseltir. Kayısı içeriği ile sindirim sisteminin en büyük dostudur. Bağırsakları çalıştırır. Kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Vücutta biriken ödem ve toksinleri kısa sürede atar.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Kayısı, potasyum içeriği ile kalp desteğini desteklemeye yardımcı olabilir. Potasyum, kan basıncı düzenlemeye ve kalp ritmini korumaya yardımcıdır.

KEMİK SAĞLIĞINI DESTEKLER

Kayısı, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller içerir. Bu mineraller kemiğin sağlıklı olmasını sağlar.

CİLT SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Kayısıda bulunan C vitamini, ciltteki kolajen üretimini destekleyebilir ve hücrelerin sağlıklı ve parlak sahiplerine yardımcı olabilir.