Altın yatırımcıların ters köşe etti! Aylar sonra dip fiyatı gördü Dünyada görülmemiş bir ekonomik kriz yaşanmaya devam ediyor. Özellikle Türkiye giderek değersizleşen Türk Lirası yüzünden oldukça güçlük çekiyor. Döviz üzerinden iş yapan büyük işletmeler el mahkum ürünlerinde son birkaç yılda yüzde 200'ün üzerinde zam yapmak mecburiyetinde kaldı. Bunun yanı sıra altın fiyatları da görülmemiş yeni rakamlara ulaştı.

Türkiye’nin CDS’i son 20 ayın en düşüğünde Türkiye’nin CDS’i son 20 ayın en düşüğünde

Bir süredir 2000 doların üzerinde seyreden ons altın, 14 Mayıs seçimlerinin ardından ilk kez bu seviyenin altına düştü. Bu durum tüm dünya ekonomistlerini hayrete düşürdü. Altın fiyatlarında büyük bir yükseliş trendi beklenirken, aksine altın giderek düşmeye başladı. Bu yükseliş beklentisi ile tüm varını yoğunu altına yatırmıştı ancak, ellerindekini de kaybetmenin korkusuna giren binlerce insan uzmanlardan gelen açıklamalara odak kesilmiş durumda.

altin1.png

BİRDEN YÜKSELDİ

Geçtiğimiz dönemlerde Sanal Para piyasasında oldukça büyük rakamlar kaybeden binlerce yatırımcı, bir daha bu durumu göze alamayarak çareyi en güvenli liman adreslerinden biri olan altında bulmuştu. Binlerce kişinin bir anda altına yönelmesi; altın fiyatlarının beklenmedik bir şekilde yükselişine sebep oldu. Fiyatlar ons altın ile paralel olarak yükselişini sürdürürken ons altın ilk kez 14 Mayıs Genel seçimlerinin ardından $2.000 seviyesinin altına kadar geriledi.

altin4-001.png

ALTIN FİYATLARI DÜŞÜŞTE

Piyasa ve ekonomi uzmanları, son birkaç aydır altın fiyatlarında büyük bir yükseliş bekleniyordu ancak, uzmanlar bazı dönemlerde fiyatların bir miktar aşağı çekileceği ile ilgili açıklamalarda bulunarak bu düşüş aralıklarının iyi bir alım fırsatı olduğundan söz ediyordu. Çok uzun zaman sonra ons altın fiyatları yeniden 2.000 doların altını gördü. Dünyaca ünlü ekonomistler bile bu kadar düşüşün olabileceğini ön görememişti, ancak bu düşüşün korkulacak bir düşüş olmadığına dair açıklamalar geldi. Altın yatırımcılarının içlerine rahat tutması gerektiğini vurgulayan ekonomistler çok uzun süre kalmadan fiyatların yeniden yükseliş trendi içine gireceğine dikkat çekiyor.