Çekya’da resmi olmayan sonuçlara göre yeni Devlet Başkanı Petr Pavel oldu Çekya’da resmi olmayan sonuçlara göre yeni Devlet Başkanı Petr Pavel oldu
Ayrımcılık, torpil ve ırkçılıkla suçlandığı için son iki yıldır televizyonda bile yayınlanmayan Altın Küre Ödülleri, yaptığı reformların ardından ekranlara döndü. 80’incisi düzenlenen törene büyük ödüller ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’i kazanan Steven Spielberg filmi ‘The Fabelmans’ ile yarıştığı sekiz daldan üçünü kazanan ‘The Banshees of Inisherin’ filmleri damga vurdu.

Hollywood Yabancı Basın Birliği (HPFA) tarafından sinema ve televizyonun en iyilerine verilen Altın Küre Ödülleri, iki yıl aranın ardından ekranlara döndü. ABD Los Angeles’taki Beverly Hilton Hotel’de düzenlenen tören NBC kanalında yayınlandı. Bu yıl 80’inci kez düzenlenen tören, ‘Oscar’ın habercisi’ olarak görüldüğü parlak günlere dönmek için büyük bir dönüşüm geçirdi. Çünkü 2021’de, HPFA’nın son 20 yıldır hiç siyah üyesi olmadığı, jürinin etik dışı hediyeler kabul ettiği, çeşitlilik karşıtı ve cinsiyetçi faaliyetlerde bulundukları ortaya çıkmıştı. Adaylıklar ve ödüllerde de beyazların üstünlüğü tartışma konusu olmuştu. Ünlüler töreni boykot ediyordu.

İtibarını düzeltmek isteyen Altın Küre, bir dizi reform yaptı. Bu yıl HFPA, üyelerin herhangi bir şekilde hediye almasını yasakladı. Altısı siyah, 21 yeni üye alındı. Bunlar arasında Türkiye’den seçilen sinema yazarları Selin Gürel ve Janet Barış da yer aldı. Bunlar ışığında düzenlenen töreni, Hollywood’un önemli yıldızları katılarak destekledi. Çocukluğundan izler taşıyan ‘The Fabelmans’ filmiyle ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Film’ ödülleri kazanan efsanevi yönetmen Steven Spielberg (76), tüm ekibiyle salondaydı. ‘Müzikal/ Komedi dalında En İyi Film’, ‘Müzikal/Komedi dalında En İyi Aktör’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödülleri alan ‘The Banshees of Inisherin’, en fazla Altın Küre kazanan yapım oldu.

Törenin sunucusu komedyen Jerrod Carmichael (35), ‘vitrin amacıyla’ bu görevin kendisine verildiğini ima etti. Carmichael, “Buradayım. Çünkü siyahım. (HFPA’nın) Hiç değişmediğini varsayarak bu işi kabul ettim. Hepiniz için buradayım” dedi.

Sunucu Jerrod Carmichael, üç ödülünü iade eden Tom Cruise’la dalga geçti. Cruise’un iade ettiği ödüllerle gri halıda yürüdü. Altın Küre sayısını üçe çıkaran Cate Blanchett, bu dalda en çok ödül alan aktrisler Meryl Streep, Ingrid Bergman ve Jane Fonda’nın rekoruyla eşitlendi.

Elvis Presley’nin hayatını anlatan ‘Elvis’ filmiyle ‘En İyi Aktör’ ödülü Austin Butler (31) kucakladı.

TÖRENLERİ KARIŞTIRDI

‘Mini Dizi/ Antoloji Dizisi/ TV Filmi’ dalında ‘Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü ‘The White Lotus’ dizisindeki rolüyle kazanan Jennifer Coolidge (61), törende bir gafa da imza attı. ‘Yardımcı Rolde En İyi Aktör’ ödülünü anons etmek için sahneye çıkınca “İşte Oscar’ı kazanan isim” dedi.

INDIANA JONES UĞURU

‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda’ filmiyle ‘Yardımcı Rolde En İyi Aktör’ ödülünü kazanan Vietnam asıllı oyuncu Ke Huy Quan (51), yönetmen Steven Spielberg’e teşekkür etti. Spielberg, 1984’te ‘Indiana Jones and the Temple of Doom’ filminde kendisine rol vermişti.

DÖRDÜNCÜ KEZ ALDI

‘The Fabelmans’, Steven Spielberg’ün Altın Küre’de ‘En İyi Film’ ödülü kazanan dördüncü filmi. Daha önce ‘E.T.’, ‘Schindler’s List’ ve ‘Er Ryan’ı Kurtarmak’ filmleri ile almıştı. Spielberg, şimdiye kadar Altın Küre’de 14 kez ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne aday gösterildi, üç kez kazandı. En çok ödül kazanan ikinci yönetmen unvanını artık Clint Eastwood, Martin Scorsese, Oliver Stone, Milos Forman ve David Lean ile paylaşıyor.

BOYKOTA DEVAM ETTİLER

Altın Küre kazanan bazı önemli isimler ise boykotu sürdürerek törene katılmadı. ‘Tar’ filmi ile büyük ödül ‘En İyi Aktris’ ödülü kazanan Cate Blanchett (53), Euphoria dizisi ile ‘En İyi Aktris’ ödülü kazanan Zendaya (26), ‘Yellowstone’ dizisi ile ‘En İyi Aktör’ ödülü kazanan Kevin Costner (67) ve ‘Mini Dizi/Antoloji Dizisi/TV Filmi dalında En İyi Aktris’ ödülünü ‘The Dropout’ dizisiyle kazanan Amanda Seyfried (37) törende yoktu.

ABD’li oyuncu Angela Bassett (64), ‘Black Panther: Wakanda Forever’ filmindeki rolüyle ‘Yardımcı Rolde En İyi Aktris’ ödülünün sahibi oldu.

TOKAT GÖNDERMESİ

‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda’ filmindeki rolüyle ‘Müzikal/ Komedi dalında En İyi Aktris’ ödülü kazanan Malezyalı oyuncu Michelle Yeoh (60), teşekkür konuşmasını kısa kesmek isteyen tören ekibine sinirlendi. “Kesin sesinizi. Sizi döverim” dedi. Bu sözleri, geçen yıl Oscar töreninde sunucuya tokat atan Will Smith’e gönderme olarak yorumlandı. Aktris, Armani imzalı bir elbise giydi.

FLÖRTÖZ SOHBET

Müzikal/Komedi dalında En İyi Aktör’ ödülünü ‘The Banshees of Inisherin’ filmindeki rolüyle Colin Farrell (46) kazandı. Bu, aktörün aynı dalda ikinci Altın Küre’si oldu.

Colin Farrell’a ödülünü, Kübalı aktris Ana de Armas (34) takdim etti. Farrell, ‘Blonde’ filminde oynayan Ana de Armas’ı “Filmi izledikten sonra ağlayarak uyudum” diyerek övdü. Bu sohbet, flörtöz bulundu.

YATARAK POZ!

Mini Dizi/Antoloji Dizisi/TV Filmi dalında ‘Black Bird’ dizisiyle ‘Yardımcı Rolde En İyi Aktör’ ödülü alan Paul Walter Hauser, böyle poz verdi.

Törenin sürpriz konuğu şarkıcı Rihanna (34) oldu. Sevgilisi ASAP Rocky ile katılan Rihanna, Schiaparelli tasarımı elbisesini Cartier mücevherle tamamladı.

SARHOŞ İDDİASI

Büyük ödüllerden ‘En İyi Dizi’, ‘House of Dragon’ ekibinin oldu. Dizide Rhaenyra Targaryen’in gençliğini oynayan Milly Alcock’un (22) sahnedeki kontrolsüz halleri ‘sarhoş’ olduğu iddialarına yol açtı.

KIRMIZI DEĞİL GRİ HALI!

Altın Küre töreni için bu yıl şıklık yarışı kırmızı değil gri halıda yaşandı. Gri halıda sosyal medya ünlüleri de boy gösterdi. Salma Hayek’in elbisesi Gucci’ydi.

Guillermo del Toro ve Mark Gustafson

Ryan Murphy ve Evan Peters