Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Altın fiyatları uçuşa geçti. Altın fiyatlarında yeni rekor ve tarihi açıklandı. Altın fiyatları, ABD enflasyonunun beklentilere uyumlu şekilde gelmesiyle yükselişini sürdürdü. Spot altın fiyatları Mayıs ayından bu yana ilk kez 1900 dolar seviyesini aşarken, gram altının fiyatı 1153 lirayla rekor kırdı. Uzman isimlerden altın fiyatlarıyla ilgili peş peşe tahminler geldi. Peki altın fiyatları ne kadar yükselecek? Bu fiyattan altın alınır mı? Altında rekor seviye ne? İşte altın fiyatlarıyla ilgili son dakika tüm detaylar...

Altın fiyatlarında son dakika gelişmesi açıklandı. Altın fiyatlarında bomba tahmin açıklaması geldi. İşte altın fiyatlarıyla ilgili tüm detaylar....

Ekonomist Serhat Latifoğlu borsa ve altındaki dalgalanmayı değerlendirdi. Latifoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

BORSA DÜN YÜZDE 5.11 KAZANÇLA GÜNÜ TAMAMLADI. BORSAYI NE ETKİLEDİ?

"Borsa aşağı yukarı 1.5 yıldan beri yükseliş trendinde. Bu trend içerisinde 4 defa düzelme gördü. Bu son düzeltme son 2 hafta içerisinde yaşandı. Son düzeltme yükseliş oldukça büyük oranlı olduğu için diğerlerine göre biraz daha sert oldu.

"Borsa aşağı yukarı 1.5 yıldan beri yükseliş trendinde. Bu trend içerisinde 4 defa düzelme gördü. Bu son düzeltme son 2 hafta içerisinde yaşandı. Son düzeltme yükseliş oldukça büyük oranlı olduğu için diğerlerine göre biraz daha sert oldu.

Biz 2 haftadır bu satışları görüyoruz. Yanılmıyorsam 5 bin 700’ü hedeflemesi bekleniyor. Ben tahmin ediyorum 1-2 hafta içerisinde biraz daha dip yaptıktan sonra yeniden alım dalgası gelecek tepeyi bir daha zorlayacağını düşünüyorum. Bu en az 1-2 hafta sürer.

Genel anlamda olumlu bir hava var. Borsa yatırımcılar için birkaç alternatiften birisi. Altın var, gram altında ciddi yükseliş var borsa da aynı şekilde. Borsa faiz indirimlerine karşı önemli bir alternatif.

YATIRIMCI NE YAPMALI?

Küçük yatırımcılar için önerim şu. Doğrudan borsaya yatırım yapmaktansa bankaların, aracı kurumların yatırım fonları var. Bunlar iyi performans gösteriyor. Küçük yatırımcıların kolay kolay bu dalgalanmalardan karlı çıkmaları mümkün değil.

Portföy yönetim şirketleri çok iyi yönetiyorlar. Ben son 1.5 senede finansal okuryazarlığı çok fazla olmayan yeni yatırımcı geldi. Benim önerim hisse senetlerine dayalı yatırım fonları var. Bunlara yönelmeleri bunların içerisinde az prim yapmış olanlar var, iyi performans gösterenler var. Buraya yatırım yapmalarını öneriyorum.

ABD’DE ENFLASYON 14 AYIN DİBİNE İNDİ. BU FED FAİZ KARARINI ETKİLER Mİ?

Bu yıl için beklenti yüzde 5’e kadar yükseltmesi ve o noktada durdurmasıdır. Muhtemelen bu olacaktır. Çünkü olumlu bir haber geldi. Enflasyon geriliyor. Bu anlamda olumlu ancak bu ilk çeyrek için geçerli olacak sonrası için hala riskler yüksek.

IMF’den de bir haber geldi. 2023’ün son döneminde toparlanma olacağı söylendi. Evet dünyada belki eskisi kadar bir resesyon havası yok ama ben bunun erken bayram havası olduğunu düşünüyorum.

Enerji maliyetlerinin yeniden artma riski var. Son gördüğümüz enflasyon talep kaynaklı enflasyon değil, arz yönlü yani maliyet enflasyonudur. Bu da ağırlıklı olarak enerji maliyetlerinden kaynaklanıyor.

Son gördüğümüz düşüş de emtia fiyatlarındaki gerilemelerden kaynaklandı. Brent petrol 80’lere kadar geriledi. Bunun getirdiği bir rahatlama var.

GRAM ALTIN 1140 LİRAYI GEÇTİ. 2023 ALTININ YILI MI OLACAK?

Gram altının seyri ile ons altının seyri biraz farklı. Gram altın dolar/TL’ye bağlı olarak hareket eder. Bu sefer hikaye değişti. Dolar/TL geçen yıl yüzde 40 arttı ama gram altının artış oranı daha fazla oldu. Bu yükseliş devam edecek. 1200’e kadar yükselme ihtimali var. Talep yüksek ve alternatif bir yatırım aracı da yok.

Ons altın da yükseliyor. Yeniden zirveleri zorluyor. 2 bin 65’e kadar neredeyse ilerleyecek. Bin 900’lere ulaştı. Buraları da aşacak. Bunun da sebebi Fed’in faiz artırımlarını durduracağı beklentisinden kaynaklanıyor. Doların gerilemesinden ötürü uluslararası yatırımcılar altına yöneldi."

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Altın, dolar ve TL bazında ne yazık ki enflasyona karşı yatırımcısını koruyamadı” dedi. Gram altın fiyatlarındaki yükselişin ise yüzde 36’sının Dolar/TL’deki yükselişten kaynaklandığının altını çizdi. 2023'te gram altında beklenen fiyatı açıkladı.

Gram altın 2023 tahmini

Önümüzdeki aydan itibaren altının 1825 dolardan sonra 1850-1900; 1950 ve hatta 2000’in üzerinde bir fiyat ulaşacağını düşünüyorum. Sene sonu rakamın ise 2350 seviyelerine gitme olasılığı var. Dolar/TL’de 20 lira geçilirse 30 TL’ye doğru hareket aralığına girilebilir. Bu senaryo gerçekleşirse gram altın 1650 liraya kadar yükselebilir” ifadeleri ile özetledi.

Çeyrek Altın Fiyatı Alış: 1.890,00 Satış: 1.910,00

Cumhuriyet Altın Fiyatı Alış: 7.710,00 Satış: 7.826,00

Ata Altın Fiyatı Alış: 7.665,58 Satış: 7.859,93

Yarım Altın Fiyatı Alış: 3.769,00 Satış: 3.820,00

Tam Altın Fiyatı Alış: 7.742,00 Satış: 7.807,00