Bakan Dönmez: Karadeniz gazında çalışmak için ülkesine dönen birçok vatandaşımız var Bakan Dönmez: Karadeniz gazında çalışmak için ülkesine dönen birçok vatandaşımız var
Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Altın fiyatları uçuşa geçecek. 2023 yılında altın fiyatları ne olacak sorusu cevabını buldu. Haftaya rekorla başlayan gram altın zirve seviyeyi gördükten sonra düşüşe geçmişti. Ons altın ise 5 ayın en yüksek seviyesinden aşağı yönlü seyre yönelmişti. Ancak cuma günü öğleden sonra piyasada sert hareketler görüldü. Öte yandan altın yatırımcılarının gözü kulağı önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan kritik gelişmede olacak. İşte altın fiyatlarıyla ilgili tüm detaylar...

Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Pazartesi günü 1084 liraya kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kıran gram altın fiyatı 1058 liraya kadar düşerek sert kayıp göstermişti.

Haftanın geri kalanında toparlanma gösteren gram altın yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Peki bu hafta gram altın kazandırdı mı?

1084 liraya kadar yükseldikten sonra pazartesi günü sert düşen gram altın fiyatı cuma günü yeniden 1082 lirayı test etti. Gram altın haftayı 1075 liradan kapattı.

ONS ALTIN 5 AYIN ZİRVESİNDEN DÖNDÜ

Haftaya 1797 dolardan başlayan ons altın pazartesi günü 1810 dolara kadar yükselerek son 5 ayın zirvesini test etti. Zirve seviyeyi gördükten sonra sert düşüş gösteren ons altın 1765 dolara kadar geriledi.

ONS ALTIN YENİDEN KRİTİK SEVİYENİN ÜZERİNDE

Haftanın kalanında ise toparlanma gösteren ons altın fiyatı cuma günü akşamüzerine doğru sert yükseldi. Ons altın yeniden 1800 dolar olan pivot seviyenin üzerine çıkarak 1806 dolara kadar çıktı. Ons altın haftayı 1795 dolardan kapattı.

PARAYI ALTINA YATIRAN KAZANDI MI?

Bu hafta ons altın yüzde 0.14 oranında prim yaparken, gram altın ise yüzde 0.10 oranında değer kazandı.

ALTIN YATIRIMCILARI KRİTİK GELİŞMEYİ BEKLİYOR

Piyasalarda gözler önümüzdeki hafta çarşamba günü açıklanacak olan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararında olacak. Fed’in politika faizini 50 baz puan artırması bekleniyor.

Fed son 4 toplantıda da üst üste 75’er baz puanlık faiz artışına giderek faizi 15 yılın zirvesine çıkarmıştı.

Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda aralık ayında faiz artış hızının yavaşlatılabileceğini söylemişti.

Bu gelişme piyasalarda pozitif tepki görürken, altın fiyatları yönünü yukarı çevirmişti.

Eğer Fed beklendiği gibi faiz artış hızında yavaşlamaya giderse bu durumda altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketler görülebilir. Yatırımcıların gözü kulağı Fed’in faiz kararında olacak.

İSLAM MEMİŞ'TEN DİKKAT ÇEKEN ALTIN YORUMLARI

Altın piyasasındaki yaşanan bu hareketlilik sonrası, son dönemin en çok merak edilen konuları arasına 'Altın fiyatları 2023 yılında ne olacak' sorusu oldu. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten dikkat çeken altın yorumları geldi. İşte o açıklamalar:

FED MART AYINDA FAİZ ARTIRIM SÜRECİNİ BİTİRECEK

Fed artık faiz artırımlarını biraz yavaşlatıyor. Aralık ayı Fed toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artışı bekliyorum. Piyasaların yüzde 70'i bunu fiyatladı. Bundan sonraki 2 toplantıda da 25 ve 25 baz puan faiz artışlarının yapılmasıyla beraber Mart ayı ile bu sürecin tamamlanacağını tahmin ediyorum.

ONS ALTIN FİYATI İÇİN 1830 DOLAR ÜZERİNE ATAKLAR SÜRPRİZ OLMAMALI

Zaten bu beklentinin fiyatlanmasıyla beraber altın ons fiyatı 1.615 dolar düzeyinden 1.800 dolar düzeyine kadar yükseldi. Sadece bu Fed yönlü haber akışıyla birlikte oldu. Burada altın ons fiyatı için 1.830 dolar düzeyinin üzerinde ataklar süpriz olmamalı.

MERKEZ BANKALARI NEDEN ALTIN REZERVLERİNİ ARTIRIYOR?

Tabiki resesyon ve enflasyon çok önemli bir faktör. Burada güvenli limanlara yönelim devam edecek diye düşünüyorum. Benim önemsediğim bir diğer etmen de şu: 2023 yılında birçok ülke dijital paraları açıklayacak. Bu dijital paraları altına dayalı yapıyorlar. Bu nedenle son dönemde merkez bankaları rezervlerinde altın miktarlarını artırıyorlar.

ALTIN YATIRIMCILARI DİKKAT!

Bunlar tabi altın fiyatları içerisinde daha fiyatlanmadı. Küresel enflasyon, resesyon, jeopolitik risk olmak üzere altını yükseltmesi gereken her şey 2022 yılında gördük ama altın olması gereken yerde değil. Çünkü bunların hiçbirisi fiyatlanmadı. Normalde 2.000 doları yukarı yönlü kırması gerekirken ons altın aksine 1.615 dolar düzeyine çekildi.

ALTIN FİYATLARI MANİPÜLE EDİLDİ

2023 yılında 2.075 dolar tarihi zirve seviyesinin kırılacağını düşünüyorum. Şu anda Fed tarafından manipüle edilmeseydi altın ons değeri 2.150 dolar olacaktı. Sanal ortamda sattılar. Fiziki ortamda topladılar.

2022 YIL SONU ALTIN FİYATLARI BEKLENTİSİ

2022 yıl sonu ons altın fiyatı için beklentim 1.860 dolar düzeyi. Bu minvalde gram altın için 1.150 TL seviyesini öngörüyorum.

ALTIN 20 YILDA YÜZDE 6290 KAZANDIRDI

Altının orta ve uzun vadede yatırımcılarına kazandırmaya devam edeceğini düşünüyorum. Gram altın son 20 yılda yüzde 6290 kazandırdı. 2023 yılında da tekrar kazandırmaya devam edecek.

ALTIN YATIRIMCISI NE YAPMALI?

Altın fiyatları yükselişine daha yeni başladı. Bence yatırımcılar bozdurmak için acele etmemeli 2023 yılında son 20 yılda olduğu gibi gram altın yatırımcısına kazandırmaya devam edecek.

ALTIN İÇİN EN KÖTÜ SENARYO NE OLUR?

Altın fiyatları için bundan sonra kötü olabilecek tek şey yine Fed öncülüğünde merkez bankaları olabilir. Burada sanal ortamda satıp fiziki ortamda alarak altın fiyatlarını baskıladılar. Bunun dışında altının önünde bir kötü senaryo görmüyorum. Bununda artık gerçekleşme ihtimalinin yüzde 5 olduğunu düşünüyorum.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın alış/satış: 1.721,07 1.759,13

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın alış/satış: 3.431,38 3.518,25

ONS ALTIN NE KADAR?

Ons altın alış/satış: 33.451,32 33.470,45

GREMSE ALTIN NE KADAR?

Gremse altın alış/satış: 17.510,00 17.765,00

ZİYNET ALTIN NE KADAR?

Ziynet altın alış/satış: 6.884,27 7.014,99

ATA ALTIN NE KADAR?

Ata altın alış/satış: 7.254,00 7.306,00

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

FED faiz toplantısı 13-14 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Toplantıda alınacak olan faiz kararının, 14 Aralık saat 21.00 gibi açıklanması bekleniyor.