Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Altına yatırım yapmak isteyenler 'alım fırsatı' bekliyordu. Uzmanlardan art arda kritik uyarılar geldi. Küresel ekonomik veriler nedeniyle geçtiğimiz hafta içi yüzde 5’i aşan düşüş yaşayan altın yatırımcısını endişelendirse de uzmanlar bunun kısa vadeli teknik bir düzeltme olduğunu ve altının yatırımcısına son bir alım fırsatı sunduğunu söylüyor. Gram altın için ise yeni rakam verildi. İşte gram altının 1.650 TL olacağı tarih...

Geçtiğimiz yılların en çok kazandıran yatırım aracı altın, 2022’de yatırımcısına yüzde 43 getiri sağlamış, bu getiri önceki yıllar göre nispeten düşük kalmıştı. 2022 sonunda altının ons kapanış fiyatı 1.823 dolar olmuştu.

Ancak altın 2023’te yatırımcısına daha çok kazandıracağının mesajını yılın ilk günlerinden itibaren vermişti. Özellikle geçen hafta ABD Merkez Bankası Fed’in faiz kararı sonrası adeta ralli yaşanmıştı.

Son dönemde enflasyonu frenlemek için 50-75 baz puanlık artışla yoluna devam eden Fed, geçen hafta faiz artırım hızını yavaşlatmış ve 25 baz puanlık artışa gitmişti (politika faizi 4.50-4.75 aralığına çıktı). Bu da faiz artırımında sona gelindiği şeklinde yorumlanmış ve altın gibi değerli metaller adeta ralli yaşamıştı.

FED’İN KARARI ETKİLEYECEK

Fed’in faiz kararını açıkladığı 1 Şubat’ta altının ons fiyatı 1.960 dolara kadar çıkmıştı. Aynı gün altının gram fiyatı da 1.185 lirayla rekor tazelemişti. Fakat ne olduysa 2 ve 3 Şubat’ta oldu. Altın son ayların (Ekim 2022’den beri) en sert düşüşünü yaşadı. Milyonlarca yatırımcının merak ettiği bu düşüşün merkez üssü ise yine ABD.

3 Şubat Cuma günü Türkiye saatiyle 16.00 civarında ABD’de ocak ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Veriler beklentilerin oldukça üzerinde bir performansa işaret etti ve ülkede tarım dışı istihdam artışı 517 bin oldu. Bu, Temmuz 2022’den bu yana en yüksek istihdam artışı anlamına geliyor. Bir başka deyişle ekonomide işler o kadar kötü değil ve para politikasını hemen gevşetmeye gerek yok.

GRAMDA 60 LİRA KAYIP VAR

ABD ekonomisine yönelik güçlü gelen tarım dışı istihdam verileri, Fed’in faiz artırımında frene basmasını öteleyecek bir gelişme olarak yorumlandı. Yani Fed, öngörüldüğü gibi faiz artışını yavaşlatmayabilir ve agresif para politikasına devam edebilir.

Fed faizi artırınca dolar, dünyadaki tüm para birimleri karşısında değer kazanıyor. Buna karşılık altın ve gümüş gibi değerli metallerin fiyatı düşüyor. Piyasa genellikle bu şekilde fiyatlanıyor. Cuma günü yaşanan tam da buydu. Veriler sonrası Dolar Endeksi yüzde 1.2 yükseldi (102.9), altında sert bir düşüş başladı.

Bu düşüş Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatlerde gece yarısına kadar devam etti. Sonuçta 1.960 doları gören ons altın, cuma gününü 1.865 dolardan tamamladı. 1-3 Şubat arasında altındaki kayıp yaklaşık yüzde 5. Ons altındaki düşüşün ortada trendi bozacak bir gelişme yokken 2 Şubat’ta başlaması sosyal medyada

"YENİ REKORLAR GÖRDÜK"

‘Acaba verileri birileri önceden haber mi aldı?’ şeklinde tartışıldı. Gelinen noktada son düşüşle gram altın da 60 lira kayıpla 1.125 liraya kadar indi. Peki bundan sonra ne olacak? Sizin için uzmanlarına sorduk. İşte ortaya çıkan sonuç…

Son yıllarda gümüş de bir yatırım aracı olarak ön plana çıkmaya başladı. Ons fiyatı 24.63 dolara çıkan gümüşün gramı ise 15.33 liraya kadar yükselmişti, dün ise 14 liralara kadar geriledi. Bunun bir alım fırsatı olduğunu belirten İslam Memiş, “Türkiye’de son birkaç yıldır altın yatırımcısı kadar gümüş yatırımcısı da olmaya başladı.

Gümüş de yine bankadan alınabiliyor. Üstelik geçtiğimiz yıl yüzde 45’lik getiriyle altına kıyasla yatırımcısına daha fazla kazandırdı. 2023’te de beklentimiz bu yönde” dedi. Mehmet Ali Yıldırımtürk de gümüş almak isteyenlere aracı kurumlardan veya bankaların yatırım bölümlerinden ons bazında ve dolar cinsinden gümüş almalarını tavsiye etti.

ASIL RALLİ BUNDAN SONRA BAŞLIYOR

Uzmanlar küresel ekonomik verilerin iyi gelmesiyle altın fiyatlarının gevşediğini belirtirken, bu düşüşün beklendiğini yani aslında teknik bir düşüş olduğunu da ekledi.

Altının yıla hızlı bir yükselişle başladığını ifade eden Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Bu haftaki düşüşü biz ‘teknik düzeltme’ diye adlandırıyoruz. Çok hızlı bir yükselme olduğunda, kâr satışlarıyla birlikte böyle bir düşüşün yani düzeltmenin gelmesi beklenen bir durum. Çünkü ons fiyatı 1.827 dolardan 1.957 dolara çıkmıştı. Bu noktada bir düzeltme bekliyorduk” dedi.

TEKNİK DÜZELTME

Uzmanlar küresel ekonomik verilerin iyi gelmesiyle altın fiyatlarının gevşediğini belirtirken, bu düşüşün beklendiğini yani aslında teknik bir düşüş olduğunu da ekledi.

Altının yıla hızlı bir yükselişle başladığını ifade eden Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Bu haftaki düşüşü biz ‘teknik düzeltme’ diye adlandırıyoruz. Çok hızlı bir yükselme olduğunda, kâr satışlarıyla birlikte böyle bir düşüşün yani düzeltmenin gelmesi beklenen bir durum. Çünkü ons fiyatı 1.827 dolardan 1.957 dolara çıkmıştı. Bu noktada bir düzeltme bekliyorduk” dedi.

KALICI OLMAZ

Altındaki düşüşün kısa vadeli olduğunu vurgulayan Memiş, “Serbest piyasalarda gram fiyatı aslında 1.198 liraya kadar çıkmıştı. Şimdi ise 1.162 liraya indi yani 36 liralık bir düşüş oldu. Ekranlarda her ne kadar 1.128 liralar görünse de serbest piyasada durum öyle değil.

Ancak bu düşüşler kalıcı değil. Zaten daha fazla düşeceğini sanmıyorum. Sonra da altın rallisine başlayacak. Yani altın almak isteyenler bunu son bir alım fırsatı olarak düşünebilir. Önümüzdeki hafta alım sürecini bitirsinler zira agresif bir yükseliş bekliyoruz. Gram tarafında 1.280 lira ve üzerini görmeye hazır olsunlar” diye konuştu.

DAHA FAZLA DÜŞMESİNİ BEKLEMİYORUM

Altın fiyatlarının oldukça hızlı yükseldiğini belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de altında zaten bir düzeltme beklendiğini, Amerika’dan gelen pozitif verilerin de bunu destekleyerek fiyatları düşürdüğünü söyledi.

Ons altının 1.850 dolardan aşağı düşmeyeceğini vurgulayan Yıldırımtürk, “Gramda 1.165 liralar bile aslında alım fırsatı. Daha sonrasında 1.200 liraya doğru bir toparlanma olacaktır. Yıllıkta ise 1.450 veya 1.650 liraların görülmesi mümkün ama sonuçta ülke olarak bir seçim ortamına giriyoruz. Bunu da unutmamak gerekiyor” dedi.

KÜRESEL RİSKLER SÜRÜYOR

Onsun en son zirvesini 8 Mart 2022’de 2 bin 70 dolarla gördüğünü vurgulayan Yıldırımtürk, şöyle konuştu: “Yılın ikinci çeyreğinde yine bu seviyeleri görebiliriz.

FDIC, SVB için teklif süresini uzattı FDIC, SVB için teklif süresini uzattı

Yılın genelinde altının, enflasyona veya resesyona karşı güvenli liman olgusu yine ön plana çıkacak. Çünkü aslında Ukrayna-Rusya savaşı, Çin ile Tayvan arasındaki gerginlik, Kuzey Kore ile Japonya arasındaki füze denemeleri vs. gibi jeopolitik gerginlikler ve küresel ekonomideki enflasyonist riskler devam ediyor. Onsta öncelikle 2 bin 150-2 bin 350 dolar zirvesini bekliyorum.”

Peki, altın fiyatları yükseldi mi, bugün ne kadar, kaç TL oldu? İşte 5 Şubat Pazar 2023 anlık altın fiyatları...

GRAM ALTIN FİYATI

1.128,28 TL 1.128,47 TL

ALTIN/ONS ($) FİYATI

1.864,40TL 1.865,54 TL

ÇEYREK ALTIN FİYATI

1.805,24 TL 1.845,04 TL

ZİYNET ALTIN FİYATI

7.220,98 TL 7.357,60 TL

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

7.220,98 TL 7.357,60 TL

YARIM ALTIN FİYATI

3.599,21 TL 3.690,08 TL

ZİYNET ALTIN FİYATI

7.220,98 TL 7.357,60 TL