Altın fiyatlarıyla ilgili flaş açıklama geldi. Altın fiyatlarında dalgası seyir sürüyor. Altın fiyatlarıyla ilgili yatırımcıya kritik uyarı geldi. Yeni haftada rekor üstüne rekor kıran altın fiyatlarında yön geçtiğimiz gün değişti. Özellikle ABD’den gelen ekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikasına ilişkin beklentiler şu an altın fiyatları üzerinde etkili olan ana sebepler olarak öne çıkıyor. Öte yandan altın alacaklara peş peşe önerilerde bulundu. Uzman isim altın için 15 Şubat tarihine işaret etti. İşte altın fiyatlarıyla ilgili son dakika tüm detaylar...

Altın fiyatlarıyla ilgili flaş açıklama geldi. Yeni haftada rekor üstüne rekor kıran altın fiyatlarında yön geçtiğimiz gün değişti. Özellikle ABD’den gelen ekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikasına ilişkin beklentiler şu an altın fiyatları üzerinde etkili olan ana sebepler olarak öne çıkıyor.

ABD’de geçtiğimiz haftalarda enflasyon rakamlarının düşüş göstermesiyle birlikte altın fiyatları sert yükselişe geçmişti. Geçen hafta ABD’den gelen zayıf ekonomik veriler olası bir resesyona işaret ederken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed), 1 Şubat tarihinde vereceği faiz kararı piyasalardaki fiyatlamaları etkileyecek.

PİYASALAR FED FAİZ KARARINA ODAKLANDI

Piyasalar Fed’in ekonomiyi olası bir resesyona sürüklememek için faiz artış hızını yavaşlatacağını fiyatlıyor. Fed son toplantısında politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4.50 seviyesine çıkarmıştı. Fed’in 1 Şubat’taki toplantısında politika faizini 25 baz puan artırması bekleniyor.

ABD EKONOMİSİ BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE BÜYÜDÜ

Öte yandan altın yatırımcılarının gözü kulağı geçtiğimiz gün saat 16.30’da açıklanan ABD ekonomisine yönelik 2022 yılı 4. çeyrek büyüme rakamlarındaydı. ABD ekonomisi 4. çeyrekte yüzde 2.9 oranında büyüme gösterdi.

ABD ekonomisinin yüzde 2.6 oranında büyüme göstermesi bekleniyordu. Bir önceki dönemde yüzde 3.2 oranında büyüme yaşanmıştı. Kritik büyüme rakamı sonrası dün altın fiyatlarında rüzgar tersine döndü. Akşamüzerine doğru altın fiyatları yönünü düşüşe çevirdi.

ONS ALTINDA SON DURUM NE?

Geçtiğimiz güne 1946 dolardan başlayan ons altın 1918 dolara kadar geriledikten sonra 1929 dolardan kapandı.

Bugüne 1929 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda önceki kapanış seviyesine göre hafif gerileyerek 1927 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1919 dolar, en yüksek ise 1934 dolar seviyesi görüldü.

GRAM ALTIN TARİHİ REKOR SEVİYEDEN DÖNDÜ

AFAD'dan afetzedelere ödenen 'hane başı destek' ödemesine ilişkin açıklama AFAD'dan afetzedelere ödenen 'hane başı destek' ödemesine ilişkin açıklama

Dün 1176 liradan açılan gram altın 1178 lirayı görerek tarihi rekor kırdı. Zirve seviyeyi test ettikten sonra düşüşe geçen gram altın 1159 lirayı gördükten sonra 1166 liradan kapandı.

Haftanın son işlem gününe 1166 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda önceki kapanış seviyesine göre hafif gerileyerek 1165 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 1160 lira, en yüksek ise 1170 lira seviyesi test edildi.

Rekor seviyelerden sonra düşüş trendine giren altın fiyatlarının son durumunu Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş değerlendirdi.

ALTIN ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

Altın fiyatlarındaki hareketlilik sürüyor. Dün bir kez daha rekor tazeleyerek tüm zamanların zirvesini gören gram altın bugün güne düşüş ile başladı.

Altın fiyatları ABD büyüme rakamları sonrası düşüşe geçti .ABD büyüme verisinin beklentilerin üzerine gelmesiyle birlikte ons altın hızlı geri çekilme yaşadı. Tüm bu gelişmelerin altın fiyatlarını uzun vadede nasıl etkileyeceği ise merak ediliyor. Peki, altın almak için doğru zaman mı?

TARİH VEREREK UYARDI. 15 ŞUBAT'A KADAR...

''Altının ons fiyatı 1932 dolar seviyesinde 1900-1950 dolar aralığına sıkıştı takip ettiğimiz bant aralığı 1800-1850 buarada bir değişiklik yok. Alım seviyelerimizi gram altın yatırımcıları çok iyi biliyor ne zamanki altının ons fiyatı 1850-1860 dolar seviyesinde olursa karşısında ki gram altın kaça tekabül ediyorsa buradan gram altın tarafına giriş yapacağız

Şubat ayının 15'ine kadar bu süreci beklemeye devam ediyoruz. Alım yapmak isteyenler kenarda sakin bir şekilde bekleyebilir.''

YENİ REKORLAR YOLDA

Altın fiyatlarında yeni zirvelerin yolda olduğunu da ifade eden Memiş sözlerine şöyle devam etti; ''Önümüzeki 2-3 haftalık süreçte ons tarafında bir düşüş bekliyorum. 1850 dolar seviyesindeki gram kaça tekabül ediyorsa muhtemelen 1140 lira seviyesine denk gelir oradan yine son bir alım yapmak mümkün olacaktır. Ardından yeni zirveler yolda''

2023 ALTIN VE GÜMÜŞ YILI

Özellikle 2023 yılı altın ve gümüş yılı diyen Memiş; ''altın yıla yükselişle başladı ama önümüzdeki haftalarda bir durağanlık ama yine yıllık bazda emtia fiyatlarında pozitif seviyelerdeki seyrini biraz daha fazla görebiliriz. O yüzden altın ve gümüşü bu yıl önemsiyoruz.'' dedi.

DHA