Altının ons fiyatı 5 ay sonra ilk defa yeni ayda değer kazancında ilerlerken; gram altın 1000 liranın üzerindeki seyrini sürdürüyor. Piyasaların bu haftaki en önemli gündemi ABD enflasyonu… Peki, altın fiyatlarında neler oluyor, kritik veri altını nasıl etkileyebilir? Baştürk Finansal Danışmanlık Kurucusu Rıdvan Baştürk, hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Araba fiyatlarıyla ilgili son dakika! Araba almak isteyene çok kötü haber! Kritik tarih verildi Araba fiyatlarıyla ilgili son dakika! Araba almak isteyene çok kötü haber! Kritik tarih verildi
Ons altın fiyatı, geçtiğimiz cuma günü 1729 dolara kadar yükselerek eylül ayının en yüksek seviyesini görürken; 5 aydır aralıksız süren değer kaybından sonra, yeni ayda yukarı yönlü hareket ediyor. Altındaki bu yükselişte, doların dünyada gücünü kaybetmesi yer alıyor. ABD dolarının Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangı olmak üzere 6 para birimine karşı değerini ölçen dolar endeksi; geçtiğimiz hafta 110 seviyesinin üzerine çıkarak 20 yılın en yüksek seviyesini görürken; haftanın ilk işlem gününde 108’in altını gördü. Dolar endeksindeki bu gerileme de ise, Fed’in haftaya açıklanacak faiz artırım kararının piyasalar tarafından fiyatlanmış olması yatıyor.

GÖZLER BU VERİDE OLACAK

Yeni haftada piyasaları yoğun bir veri gündemi beklerken; en önemlisi olarak ABD enflasyonu öne çıkıyor. ABD ağustos ayı enflasyonu yarın Türkiye saati ile 15:30’da açıklanacak. Ekonomistlerin beklentisi temmuz ayında 41 yılın zirvesinden gerileyen enflasyonda düşüşün sürmesi yönünde. Beklenti enflasyonun yıllık bazda yüzde 8,1 gelmesi… Ekonomistler, manşet enflasyonun yanı sıra çekirdek enflasyonun daha önemli olduğunu görüşünde birleşiyor. Piyasa beklentilerinden daha yüksek verilerin gelmesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyondaki yükselişin önüne geçebilmek için faiz artırımlarında hızlanabileceği beklentisini artırabilir ve risk iştahında düşüş görülebilir. Böyle bir durumda ise, doların yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak tercih edilmesi ve ters korelasyon etkisiyle altın fiyatlarında ise gerileme söz konusu olabilir.