YASİN ARSLAN | gazetevatan.com

Piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararı belli oldu. Fed faizi 50 baz puan artırarak yüzde 4,50'ye yükseltti. 5 defa üst üste faiz artıran Fed bu kararı da oybirliğiyle aldı. Fed yetkililerinin 2023 sonu için ortalama fed fon faizi beklentisi yüzde 5,1, 2024 içinse yüzde 4,1 oldu. Karar sonrası açıklama yapan Fed Başkanı Jerome Powell, “Daha yapacağımız çok iş var. Ekim ve Kasım ayı rakamları enflasyon hızında memnun edici düşüşü gösterdi. Ancak enflasyon için riskler yukarı yönlü” dedi. Özellikle altın fiyatlarını yakından takip eden yatırımcıların gözü kulağı bu haberdeydi. Beklenen açıklamalar geldi. Kararın piyasalara etkisini değerlendiren Stratejist Cem Özüak, altın fiyatları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"SARSICI BİR GERİYE DÖNÜŞ GETİREBİLİR"

“Tabloya baktığımız şu anda yüzde 7.1'lik bir enflasyondan bahsediyoruz” diyen Özüak, Yüzde 4'ten 4,5'e çıkan bir faiz oranı var. Bu da iki tane 0,25'lik faiz oranı ile yüzde 5'e çıkarılacak. Peki ABD'nin bu planında 0.50 puanlık artırılacak bir faiz varsa ve hedefledikleri enflasyon yüzde 2 ise; şu an yüzde 7 olan enflasyon istedikleri bu seviyeye düşecek mi? Ben hiç sanmıyorum açıkçası. Mart ayına geldiğimizde yüzde 5'e belki düşer, o da konut fiyatlarında ve resesyonlardan kaynaklı satışlarda azalma olursa. Şu an ABD'de enflasyon hala istenilen seviyede değil. Bu gerçekleşmezse ABD, ‘biz enflasyonla mücadelemize devam edeceğiz’ diyebilir. Faiz artışından kaynaklı ve mortgage kaynaklı bu problemler hallolduğunda, bu sefer enflasyon geriye de gidebilir. Bu da bütün emtiyalarda sarsıcı bir geriye dönüş getirebilir. Buna da hazırlıklı olmalıyız diyorum” dedi.

"ALTIN VE BİTCOİN ÇALKALANMAYA DEVAM EDECEK"

Önümüzdeki aylarda kimsenin yüksek kararlar beklememesi gerektiğine dikkati çeken Özüak, “Hiç kimse yüksek karlar beklemesin. Zaten önümüzdeki aylarda çok büyük ihtimalle Merkez Bankası dövizi sabit tutmaya devam edecek. Daha önce de söyledik; gram altıncının gözü Fed kararlarında değil, dövizde olması lazım. Fed kararı ancak bu kadar etkiliyor altını. 1800 TL'den 1850 TL'ye çıksa ne olur. İçeride döviz sabit kaldığı sürece biz gram altınlarımızı 1050 yerine 1080 olarak görürüz. Şu durumda 1100 TL'yi bile zor görürüz. Fakat içerde de bir enflasyon söz konusu. Türkiye'yi dünyadan farklı şekilde değerlendirmek lazım. Bu gelişmeler, biraz ters indikatör görevi de görüyor. Yani dünyada bir gelişme oluyor tüm dünyada dolar artıyor, Türkiye'de düşüyor. Tam tersi durumlar da oluyor. Altın ve Bitcoin çalkalanmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

"GRAM ALTIN ‘NE ÖLDÜRÜR NE DE GÜLDÜRÜR’ NOKTASINDA"

Özüak, Fed'in pozitif kararının Bitcoin’i pozitif yönlü geliştirmediğini belirterek, “Beklenti 0,50 olmasına rağmen, bu tabi doğal olarak tahvil fiyatlarını da artırıyor. Bu arttıkça Bitcoin ve altın yatırımcısı tahvile yöneliyor. Benim beklentim önümüzdeki bir hafta boyunca borsadaki düşüşlerin devam edeceği yönünde. Fakat çok büyük düşüşler beklemiyorum. Borsadaki kısa vadeli dalgalanmalara bakmayalım, uzun vadede mutlaka kar edersiniz. Ortalama 1080 TL civarında takılan bir gram altın var. ‘Ne öldürür ne de güldürür’ noktasında devam ediyor. Bu gerçekleşmezse ABD, biz enflasyonla mücadelemize devam edeceğiz diyebilir. Yani daha önceki tahminlerimizin tutmaya devam ettiğiniz görüyoruz” açıklamalarında bulundu.