• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075

  Almanya'da 'istifa' krizi! 'Gitmesinin zamanı geldi

  11.07.2018 23:19
  Afgan sığınmacılar hakkındaki ifadeleri ve Almanya'dan geçen hafta sınır dışı edilen Afgan bir sığınmacının Afganistan'da intihar etmesinin ardından Almanya İçişleri Bakanı Seehofer'e istifa çağrısı yapıldı.
  Almanya'da 'istifa' krizi! 'Gitmesinin zamanı geldi
  Almanya'da 'istifa' krizi! 'Gitmesinin zamanı geldi Almanya'da 'istifa' krizi! 'Gitmesinin zamanı geldi Almanya'da 'istifa' krizi! 'Gitmesinin zamanı geldi

  Seehofer'in dün katıldığı bir toplantıda Afganistan'a 69 sığınmacının gönderildiğini belirterek, "Tam da benim 69. doğum günümde Afganistan'a 69 kişi geri gönderildi. Bunu ben sipariş etmedim. Bu (sayı) normalin üzerinde."  ifadelerini kullanması ülkede eleştirilere sebep oldu.

  Bugün de Afganistan'a gönderilen 23 yaşındaki bir sığınmacının  Kabil'de intihar ettiğinin öğrenilmesiyle Seehofer'in görevinden istifa etmesi  istendi.

  Sol Parti Milletvekili Jan Korte, sığınmacının ölümünden Seehofer'in  de büyük ölçüde sorumlu olduğunu belirterek, "Seehofer'in gitmesinin zamanı geldi." dedi.

  Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Anton Hofreiter de  Seehofer'in görevinin hakkını veremediğini ve bu görev için uygun olmadığını  kaydetti.

  Partinin diğer Eş Başkanı Katrin Göring Eckardt de sınır dışı  konusunda şaka yapılamayacağını belirterek, "İnsan hayatına ilişkin kararlar kötü ellerde." değerlendirmesinde bulundu.

  İçişleri Bakanı Seehofer, hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD)  tarafından da eleştiriliyor.

  SPD Gençlik Teşkilatı (Jusos) Genel Başkanı Kevin Künert, "acınacak  durumdaki Seehofer'in karakter olarak makamını dolduramadığını" belirtti.

  SPD Milletvekili Thomas Oppermann da insanların sınır dışı  edilmelerinin  ciddi konu olduğunu ifade ederek, "Bu konuya ilişkin şaka  yapılmaz." yorumunda bulundu.

  Seehofer, geçen ay sığınmacı konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel  ile görüş ayrılığı yaşamış ve bu konu koalisyon krizine yol açmıştı.

  Taraflar  yoğun görüşmeler sonucunda uzlaşmaya varmıştı.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim