• BIST 110.248
 • Altın 155,602
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  Allah'ım yardım et

  24.10.2011 07:37
  Van'ın Tabanlı Köyü merkezli 7,2 büyüklüğündeki deprem 9 şiddetinde vurdu. Geniş bir bölgeyi etkileyen sarsıntıda çok sayıda bina hasar gördü, bazıları tamamen yıkıldı. Kamu binaları ve özellikle hastane binaları etkilendi.
  Allahım yardım et
  Allah'ım yardım et Allah'ım yardım et Allah'ım yardım et

   

  Depremin gündüz meydana gelmesi olası can kayıplarını azalttı. İlk belirlemelere göre Van'da 93, Erciş'te 45, Bitlis'te de 1 kişi öldü, 500 kişi yaralandı. Devletin anında seferber olmasıyla bölgeye yardım ekipleri ve ihtiyaç malzemeleri kısa sürede ulaştı.

  Van'da Tabanlı Köyü merkezli 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Van merkezde 10 bina, Erciş'te 30 bina ve 1 öğrenci yurdu yıkıldı. İlk belirlemelere göre Van'da 93, Erciş İlçesi'nde 45, Erciş'e bağlı Alaköy, Mollakasım, Dağönü, Aravan ve Canik köylerinde de 40, Bitlis'te ise 1 kişi hayatını kaybetti, 500 kişi yaralandı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, depremde 700 ila 1000 kişi arasında vatandaşın hayatını kaybetmiş olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

  Doğu Anadolu dün saat 13.41'de Richter ölçeğine göre 7,2 büyüklüğünde Van merkezli depremle sarsıldı. Iğdır'dan Hakari'ye Van'dan Şanlıurfa'ya kadar bütün yerleşim merkezlerinde hissedilen depremde özellikle kamu binalarının hasar görmesi dikkati çekti. Depremin gündüz olması olası can kayıplarını azalttı. Bazı binalar yıkıldı, çok sayıda bina hasar gördü. Hasar gören binalar arasında hastaneler de yer alıyor. Van merkezde 10 binanın yıkılmasına neden olan deprem Erciş'te 30 bina ve 1 öğrenci yurdunu yıktı. Özellikle Vanyolu ve Beyazıt mahallelerinde ciddi hasara yol açtı.

  BİR ÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünü Van'a 30 kilometre uzaklıktaki Tabanlı Köyü olarak saptadığı deprem, yerin 5 kilometre altında meydana geldi ve 25 saniye sürdü. Kandilli'nin Richter ölçeğine göre 7,2, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nin 7,0 büyüklüğünde olduğunu açıkladığı deprem, bazı binaların yıkıldığı Van kent merkezi ile Hakkari'de şiddetli olmak üzere Bitlis, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Muş, Bingöl, Tunceli, Batman, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Siirt ve Şanlıurfa'da hissedildi.Depremin merkez üssü Tabanlı Köyü ve çevre köylerle, kent merkezinde birçok bina yıkıldı. Çatıları ve bacaları yıkılan, duvarları çatlayan birçok bina hasar gördü. Yüzeye yakında olması nedeniyle yıkıcı etkisi büyük olan deprem sırasında telefonlar sustu, elektrikler kesildi. Depremle birlikte sokağa fırlayan halk, artçı şokların devam etmesiyle paniğe kapıldı. Şiddetli sarsıntı nedeniyle Van Havaalanı'nda bazı binalar hasar gördü. Yetkililer, havaalanının ulaşıma açık olduğunu ve uçuş trafiğine engel bir durum olmadığını açıkladı. Depremden dolayı zarar yardıma ihtiyacı olan vatandaşların, 112 ve 155 çağrı merkezlerine mesaj atabilecekleri, bunun tüm operatörler için geçerli olduğu açıklandı.

  ERCİŞ'TEN YARDIM ÇIĞLIĞI

  Kızılay, Van'ın Erciş İlçesi'nde 25 apartmanın ve bir öğrenci yurdunun çöktüğünü duyurdu. Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu, "Anlatılacak gibi değil. Korkunç bir sarsıntı oldu. Çok sayıda ölü var. Araç gereç ulaşılmıyor. Çok acil yardım istiyoruz. Sağlık ekibi istiyoruz, kurtarma ekibi istiyoruz" dedi. Erciş ilçesinde gönüllü hekim ve sağlık personelinden oluşan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), arama ve kurtarma çalışmalarına destek verirken, kentteki özel hastanelerde çalışan hekimler ve sağlık personeli de boş arazilere kurulan sedyelerde yaralılara müdahale ediyor.

  Enkaz altında kalan yaralılara ilk etapta vatandaşlar müdahale etti. Telefon ve elektrik hatlarının çalışmadığı ilçede, bazı yolların kapandığı, ilçedeki hastanenin yetersiz kaldığı öğrenildi. Muradiye İlçesi'nde de binalarda çatlaklar oluştu, Muradiye Devlet Hastanesi'ndeki hastalar deprem nedeniyle dışarı çıkarıldı.

  BİTLİS'TE 1 ÇOCUK ÖLDÜ

  Depremin hasar verdiği Bitlis'te de enkazdan 8 yaşındaki bir çocuğun cesedi çıkarıldı. Merkeze bağlı Hüsrevpaşa Mahallesi'nde 2 caminin minaresi yıkıldı. Bitlis'in Adilcevaz İlçesi Aydınlar Beldesi'nde enkaz altından 8 yaşındaki bir çocuğun cesedi çıkarıldı. Sarsıntılar nedeniyle Bitlis'te vatandaşlar büyük bir panik içerisinde evlerini terk ederek sokağa çıktı. Binalarda mahsur kalan bazı vatandaşlar da itfaiye ekiplerinin yardımıyla balkondan çıkarıldı. Sarsıntıda Bitlis kalesinin arka duvarı ve bazı camilerin minareleri yıkılırken, çok sayıda binada da çatlak meydana geldi. Bitlis Devlet Hastanesi'ndeki hastalar ise binanın zarar görmesinden dolayı dışarı çıkarıldı. Bu arada ilçede birçok mahallede elektrik kesintisinin olduğu öğrenildi. Muş'un Bulanık İlçesi'nde bir caminin minaresi evlerin üzerine yıkıldı. Olayda şans eseri can kaybı yaşanmadı.

  EĞİTİME ARA VERİLDİ

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, eğitime 1 hafta ara verildiğini belirtti. Battal, 'YYÜ Tıp Fakültesi hastanesi bahçesine seyyar hastane oluşturuyoruz" dedi. Van merkez ve Erçiş İlçesi'nde de okullar 3 gün tatil edildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden edinilen bilgiye göre, saat 13.41'de meydana gelen depremin ardından 2.9 ile 5.5 büyüklüğünde 20'ye yakın artçı sarsıntı meydana geldi.

  Bütün dünya acıya ortak oldu

  Depremin hemen ardından Ankara'ya taziye mesajları yağdı. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya ABD Başkanı Barack Obama, 'Van'daki depremle ilgili haberleri büyük bir endişeyle takip ettiklerini' bildirdi. Obama, "Düşünce ve dualarımız depremden etkilenen bölgeye yardım götürmeye çalışan cesur erkek ve kadınlarla birlikte. Bu zorlu zamanda müttefikimiz Türkiye ile omuz omuza duruyoruz ve Türk yetkililere yardıma hazırız" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mesaj göndererek, Van depremi nedeniyle üzüntülerini dile getirdi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy da, Van'daki deprem haberinin kendilerinde büyük üzüntü yaşattığını söyledi ve Türk halkı ile hükümetine başsağlığı diledi.

  Pakistan de Türkiye'ye bir mesaj yolladı. Tüm Pakistan halkının, gelen deprem haberiyle derin bir şok yaşadığının ve din kardeşlerinin yanında olacağının dile getirildiği mesajda "Pakistan, kaybedilen değerli yaşamların yasını tutuyor ve yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyor. Hükümetimiz ve halkımız her türlü yardıma hazırdır" diye belirtildi. Yunanistan, KKTC, Ermenistan, Azerbaycan, İngiltere, Almanya, Polonya, Macaristan, Almanya ve İsviçre'den de başsağlığı geldi.

  Yüzlerce ölü olabilir

  Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, depremin Van ve Erciş'te 8 mertebesinde hissedildiğini belirterek, "Bin dolayında evin hasar gördüğünü tahmin ediyoruz. Can kaybı olarak ise tahminimiz 700-1000 arasında. Yüzlerce kişinin hayatının kaybetmiş olabileceğini tahmin ediyoruz. Tahmini can kayıplarına bakarsak, bunlar bizim hiç istemediğimiz rakamlar... Bizim tahminimiz 710 civarında, ama bu 500 de olabilir, 1000 de olabilir. Bunlar çok tahmini rakamlar...' dedi. Erdik, 6.6 büyüklüğün yerel olduğunu, daha sonra moment büyüklüğünü 7.2 olarak revize ettiklerini söyledi. Erdik, depremlerde önemli olanın büyüklük değil, şiddet olduğuna da dikkati çekerek, 'Van'da şiddet 8 mertebesinde. 9 şiddetinin görüldüğü yerler de var' dedi.

  Erdik, devletin çok hızlı hareket ederek bölgeye intikal etmesi ve acil tedbir almasının sevindirici olduğunu söyledi. Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yaşanan depremle ilgili olarak "İnşallah az hasarla atlatılır ama korkarım ki biraz fazla çıkacak" dedi. Akar, özellikle Van merkez ve Erciş'te biraz fazla hasar olduğuna dair haberler aldıklarını açıkladı. Kızılay'dan yapılan yazılı açıklamada ise Ankara'daki Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi'nde bir kriz masası oluşturulduğu bildirildi. Erzurum, Muş ve Elazığ Yerel Afet Müdahale ve lojistik merkezlerinden ihtiyaç malzemelerinin bölgeye gönderildiği ifade edilen açıklamada, Türk Kızılayı ekiplerinin de durum ve ihtiyaç tespit çalışmalarına devam ettiği belirtildi. Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı da bölgeye gitti.

  Şiddetli artçılar bekleniyor

  Van'da meydana gelen depremin büyüklüğü ile ilgili farklı kurumlardan farklı bilgiler geldi. Kandilli Rasathanesi'nin 6.6 olarak açıkladığı Van Tabanlı'daki depremin büyüklüğünü ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi 7.3 olarak açıkladı. Deprem, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nde ise 7.0 olarak ölçüldü. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, yaklaşık 2 saat sonra yaptığı açıklamayla depremin büyüklüğü ile ilgili tartışmalara son noktayı koydu. Kandilli Rasathanesi'nin en hızlı şekilde depremi ölçerek duyurduğunu belirten Erdik, depremin şiddetinin 7.2 olduğunu söyledi. Erdik, şöyle konuştu: Depremler büyük olunca bunu dünyadaki bütün istasyonlardan alınan verilere göre analiz etmek daha doğru oluyor. Bu ilk anlarda yapılan bir tahmin. Ama asıl güvenli olanı tüm dünyadaki tahminlerdir. Depremin yaklaşık 1,2 küçüğü kadar artçı sarsıntılar olabilir. deprem 7 civarındaysa 6 büyüklüğüne kadar artçı depremler bekleyebiliriz. Yaşanan depremin ardından 101 artçı sarsıntı oldu.

  Yaralılara hastane bahçesinde müdahale

  Depremde yıkılan bazı ev ve iş yeri enkazından çıkarılan yaralılar, hastanelere ulaştırılmaya başlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle hastalar bahçeye taşındı. Depremdeki enkazdan yaralı kurtarılan yaklaşık 50 kişiye ilk müdahaleleri hastane bahçesinde yapıldı. Yaralılar arasında emniyet ve jandarma görevlileri de bulunuyor. Enkazdan çıkarılan ve henüz sayıları tespit edilemeyen diğer yaralılar ise askeri ve sivil ambulanslarla çevre illere sevk edildi. İl merkezinde jandarma ile çevik kuvvet ekipleri, yıkılan binalara vatandaşların girmesini engellemek için güvenlik önlemi aldı.

  Hissedilen şiddet 10

  Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı Ahmet Mete Işıkara, "7.3 oldukça büyük bir depremdir. Hissedilen 10 şiddetindedir. Beni korkutan oradaki yapı stoğu. Burada vatandaşlarımıza benim önerim, hasarlı binalara girmesinler. Tüm destekler deprem bölgesine sunuluyor. Bu artçı şoklar uzun süre devam edecek. 6 büyüklüğünde bir şok olabilir, olağan karşılamak lazım. 6- 6.9 civarındaki deprem ülkemizde yılda bir kere olabilir demiştim. 7'nin üzerindeki bir deprem 7-8 yılda olabilir demiştim. En son Düzce depremi olmuştu. Artçı şoklar büyük şiddetlerde devam edecektir. Halkın dışarıda beklemesi, hasarlı evlere girilmemesi gerekiyor" dedi.İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Okan Tüysüz de bölgede çok hareketli faylar olduğunu ve geçmişte de önemli depremler yaşandığını belirterek, "Bölgede 6.5 büyüklüğünde bir deprem her 50 yılda bir olabiliyor. Hasarın fazla olmasını beklediğimiz bir durum" dedi.

  Afet dünya basınında

  Van'da meydana gelen yüksek şiddetli deprem dünya basınında son dakika olarak geçti. Çin'in resmi ajansı Şinhua, Halkın Günlüğü ve China Daily gazeteleri Türkiye'de büyük yıkım olduğunu yazdı. BBC, Türkiye'den görüntülerle haberini desteklerken, CNN ile Washington Post'un internet sitelerinde deprem ilk haber olarak verildi.

  Cezaevinden toplu firar

  Deprem Van M Tipi Kapalı Cezaevi'nin arka duvarını yıkınca mahkumlardan 160'ı kaçtı. 74 kişi, depremin vurduğu ailelerini ziyaret ettiktn sonra ilerleyen saatlerde cezaevine döndü. Mahkumlar, deprem sebebiyle paniğe kapıldıklarını söyledi. Güvenlik güçleri, kaçan mahkumların aileleriyle tek tek görüşerek geri dönmelerini sağlamaya çalışıyor.

  Kahvehaneler ceset dolu

  Depremde en fazla can kaybının yaşandığı yerlerden biri de kahvehaneler ve internet kafeler oldu. Erciş ilçesinde pazar gününü fırsat bilerek hükümet konağının etrafındaki kahvehanelerde geçire giden yüzlerce kişi, enkaz altında kaldı. Şu ana kadar kahvehane enkazlarından 15 ceset çıkarılırken, 100'den fazla kişi kurtarılmayı bekliyor.

  En büyüklerinden biri

  Deprem kuşağında yer alan Türkiye'de, 1903 yılından beri 16 büyük deprem felaketi yaşandı. Kandilli Rasathanesi verilerine göre, 108 yıllık dönemde yaşanan bu 16 büyük depremde 80 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

  İşte Türkiye'de 1903'ten bu yana yaşanan deprem kronolojisi:

  28 Nisan 1903 - Malazgirt: 6,7, 2 bin 626 ölü.
  9 Ağustos 1912 - Mürefte: 7,3, 216 ölü.
  6 Mayıs 1930 - Hakkâri: 7,2, 2 bin 514 ölü.
  26 Aralık 1939 - Erzincan: 7,9, 32 bin 962 ölü.
  20 Aralık 1942 - Niksar/Erbaa: 7,0, 3 bin ölü.
  26 Aralık 1943 - Tosya/Ladik: 7,4, 2 bin 824 ölü.
  1 Şubat 1944 - Bolu/Gerede: 7,2, 3 bin 959 ölü.
  19 Ağustos 1966 - Varto: 6,9, 2 bin 394 ölü.
  28 Mart 1970 - Gediz: 7,2, bin 86 ölü.
  24 Aralık 1976 - Çaldıran/Muradiye (VAN): 7,2, 3 bin 840 ölü.
  30 Kasım 1983 - Erzurum/Kars: 6,8, bin 155 ölü.
  13 Mart 1992 - Erzincan: 6,8, 653 ölü.
  17 Ağustos 1999 - Kocaeli: 7,4, 17 bin 127 ölü.
  1999 - Bolu Düzce: 7,2, 845 ölü.
  2003 - Bingöl: 6,4, 176 ölü.
  2010 - Elağız: 6,0, 51 ölü.

  yenişafak

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim