• BIST 109.050
 • Altın 153,732
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Ali Uzunırmak, TBMM'de Aydınpost'a konuştu

  06.10.2011 08:44
  TBMM İdari Amiri ve MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, makamında Aydınpost Editörü Erman Çetin’in sorularını yanıtladı.
  Ali Uzunırmak, TBMMde Aydınposta konuştu
  Ali Uzunırmak, TBMM'de Aydınpost'a konuştu Ali Uzunırmak, TBMM'de Aydınpost'a konuştu Ali Uzunırmak, TBMM'de Aydınpost'a konuştu

   

  MHP'li Ali Uzunırmak röportajının devamı.

  RÖPORTAJIN İLKİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

  ÜLKEYİ KRİZ BEKLİYOR MU?

  Bölgelerdeki yakın coğrafyada yönetimler değişiyor. Sınırlar değişiyor. Yanış algıyla yönetiliyor. AKP’li arkadaşların ve sözcülerin halka verdiği imaja baktığıınızda “Arap baharı” ABD’ye karşı oradaki halkların uyanış hareketi olarak gösteriliyor. Oysa Başbakan, ABD’ye gittiğinde Obama ne diyor? Libya'daki yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim demiyor mu? Öyleyse Liba'yadaki durum abd ye durum karşı yapılan işler değil dikkatinizi çekiyorum. 

  Ayrıca başbakan oralarda ne olarak karşılandı? İslamın kurtarıcısı olarak. Acaba orada İslamın kurtarıcısına mı ihtiyaç var, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve özgürlüğünü inşa etmeye mi ihtiyaç var? Orada kölelik devam edecek. Orada beyler değişiyor köleler aynı. Orada uygulanan strateji dünyadaki enerji kaynakları için yeni güç odağı olmaya çalışan sermaye ve hamileriyle ilgili.  Nerede Çin, Avrupa Birliği ve Rusya. ABD Arap baharının geliştiği ülkelerde oradaki diktatörlerle işbirliği yapıyor. Çin büyüyor diyor. Çin büyüyor ama, bence Çin’de Amerika büyüyor. Çin para kazanıyor ama Amerikan tahvili alıyor. ABD Çin de kendine ekonomik alan açtıysa, kendi rakibi AB’dir. Arap baharının olduğu yerlerde AB ülkelerinin teke tek irtibatta olduğu , İtalya-Libya, Cezayir-Fransa, Suriye-Fransa, İngiltere-Mısır gibi diyalogları kesiyor. Yani budama var. ABD, AB’nin gelişip büyümesini istemiyor. Bu nereye götürür?

  Aslında Hüseyin Çelik başka bir mesaj vermek istedi. Bir yandan Alevi açılımı yapıyorlar. Bir yandan ithamla Kemal Bey'in Alevilik mezhep meselesini gündeme getirerek uluslararası ortaklarına Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'de iktidar olursa onu bugünkü politik role monte edemezsiniz demek istiyorlar. Çünkü Başbakaanı ortakları sünni islamın liderliğine soyunduruyorlar. Bu rol, Türkiye dış politikasını tehlikeye atacaktır. Komşularımızla problemimiz sıfır diyen başbakanın bir tane çözdüğü problemi söyleyin. Yunanistan la problemli, Kıbrıs, Suriye problemli. Sayın başbakan dün Suriye’ye ailesiyle misafir olurken Esad tek adam olarak yönetmiyor muydu? Ürdün kralına uçakla kızının düğün davetiyesini götürdü. Başka bir yönetim mi var şimdi orada? İran’la, Ermenistan’la problemliyiz. Havanda su dövüyor Başbakan. Dilek ve temennilerle ülke yönetilmez. Güzel söz söylemekle, dilek ve temennilerle dünyadaki adalet temin edilseydi şairler ve edebiyatçılar en büyük devlet adamı olurlardı.

   

  KOMŞULARDAKİ SIKINTI TÜRKİYE’YE DE SIÇRAR MI?

  Bir ülkede siyasi kriz olabilir. Ama tıkır tıkır işleyen kurumlarınız varsa, ekonomik olarak sosyal bünyeniz sağlamsa sorun olmaz. Siyasi kriz olur, ekonomik kriz olur, devlet kurumları çalışıyordur sorun yok. Siyasi, ekonomik kriz olur, devlet kurumları sıkıntılıdır ama sosyal bünyeniz iyidir aşarsınız. Ama dördünün birden tezahür ettiği ülkeyi yönetmek sıkıntılı olacaktır. Bunun tezahür ettiği Türkiye 1. dünya savaşı dönemidir. Duyun-i umumiye vardır, siyasi istikrarsızlık vardır. Sosyal bünyede de Rum Pontus cemiyetlerinden başkalarına kadar kuruluşlar vardır. Yeni anayasa yapmaktaki kavramlarla Türkiye, Yugoslavyalaştırılmaya çalışılıyor dediğim safha bu safha. Ülke bu safhaya çekilmeye çalışılıyor. Yani ekonomik olarak rakam büyüklüklerine batkınızda ülkede kredilere dayalı bir büyüme var. Herkes borçlu. Peki, bu borçlanmada acaba Türk halkının tasarrufu mu borçlanmaya kaynak temin etmiş? Yoksa yabancı kaynaklar mı? Banka kredilerinden yap işlet devret modelindeki tüm borçlanmalar yabancı kaynaklıdır. Dolayısıyla bu ekonominin sağlamlığından kimse bana söz edemez.

  Kısa vadede bir kamu finansmanı krizi beklememeliyiz. Eskiden devlet sıkışıyordu. Şimdi kısa sürede olmayacak, Türkiye’de kriz yaşanıyor zaten.

   

  NASIL PEKİ?

  Siz, 9 yılda 4 defa vergi sigorta yapılandırması yaptıysanız, 8 yılda 4 defa mali af getirip matrah artımı yaparak şirketlerin vergi denetiminden kurtulmasını sağladıysanız bu dün devletin yatırdığı kamu finansmanı krizini özel sektörün yaşadığını kabul etmişiniz demektir. Dün kamunun yaşadığı krizi, bugün özel sektör yaşamaktadır. Özel sektör ne zamanki vergisini, sigortasını yerine getiremez duruma geldi o zaman kamu finansmanı yaşanır. Zaten devlet affediyor.

  Kurumlar arasında da kriz var Türkiye’de. Tüm bu krizlerin yaşandığı bir ülkeyi düşünmek istemiyorum.

   

  AYDINLI VEKİLLERİ BİRARAYA GETİREREK KAMUOYUNDA ‘AĞABEY’ OLARAK ALGILANDINIZ. BU DAHA ÖNCE DÜŞÜNÜP TASARLADIĞINIZ BİR ŞEY MİYDİ?

  Milletvekili arkadaşlarımız bizim mesai arkadaşımız. Ben siyasette beşinci defa seçilen, üç dönemdir milletvekili olarak mevcut arkadaşların arasında en fazla bu görevde bulunan biriyim. Yeni dönemde Ramazan ayında toplanıp konuştuğumuzda Aydın’ı ilgilendiren konularda ortak hareket etmeyi kararlaştırdık. Tecrübelerimizi aktaracağız. Onların enerjilerini de havuzda toplayarak çalışmalarımızı yapacağız. Ben iki tane kanun teklifi hazırlattım. Nazilli ve Söke için üniversite talebimiz olacak. Sümer ve Milet üniversitesi kurulması için taleplerimiz var. Vereceğimiz kanun teklifleriyle Aydın’ı ilgilendiren konuları hep birlikte gündeme getireceğiz. Kanun tekliflerini kendi başıma değil, arkadaşlarımızın da imzalarıyla teklifi sunacağız. Bu ve bunun gibi ortaklaşa Aydın’ın problemlerini çözmeye çalışacağız.

   

  ESKİ VALİYLE SIKINTILARINIZ OLMUŞTU. YENİ VALİYLE GÖRÜŞÜP HAYIRLI OLSUN DEME FIRSATINIZ OLDU MU?

  Ben Kerem Al Beyi eskiden tanıyorum. Kerem Bey, Teftiş Kurul Başkanı iken gelmişti Aydın’a. Aydın’da dostları var.

   

  KEREM BEY’İN AYDINA ATANMASI SİZDE MEMNUNİYET YARATTI DİYEBİLİR MİYİZ?

  Yaşananlardan ders çıkartmalı. Her ne kadar hükümet valileri atasa da, devletin bayrağını arabasında taşıyan makamlar devletin en önemli makamlarıdır. Dolayısıyla bunun farkında olmak lazım. Elbette hükümetle birlikte çalışacaklar. Geçmişten ders çıkartmak lazım. Kerem Bey’in başarılı olmasını, Aydın’a güzel hizmetler yapmasını ümit ediyorum.

   

  HÜKÜMET CANER YILDIZ’I GÖREVDEN ALMALI!

  Devletin kurumlarında, devletin imkânlarıyla kendini siyasete hazırlamayı yadırgıyorum. Gazetelerde okudum eski Nazilli Kaymakamı Caner Yıldız gelecekte ilçeye belediye başkanı olarak dönmeyi istediğini beyan etmiş. Şu anda da Çarşamba Kaymakamı. Ben buradan hükümete sesleniyorum. Sayın Caner Yıldız’ı hemen görevden  almaları lazım. Bir kaymakam, görev yaptığı ilçeden ayrılırken ziyaret ettiği partide, ilçeye belediye başkanı olarak dönmek istediğini söylüyor. Şimdi Caner Yıldız, Nazilli’de doğmadı, Nazillili değil. Sadece kaymakamlık yaptı. Peki demek ki Kaymakamlık zamanında ilçede belediye başkanlığını düşündü ki makamının yetkilerini de ona göre kullandı. Nazillili hemşerimiz olur, başka yerde görev yapar, görevi bittikten sonra konuşur anlarız. Ama bu farklı.

  Kaymakamın siyasi bir kimliğe bürünmek gibi bir durumu olmamalı. Kaymakam siyasi mesaj mı verir. Bu yeni rol modeli olarak gelişti. AKP de buna fırsat veriyor.

   

  SEÇİM DÖNEMİNDE RAHATSIZDINIZ. ŞU ANDA NASILSINIZ?

  O dönemde ağır zatürree geçirdim. Kandaki bakteri oranı en yüksek 5 olması gerekirken, hastaneye yattığımda bendeki oran 284 idi. Gece yarısına kadar ilaçlı tedavi yaptılar. İyiyim çok şükür.

   

  SPOR YAPIYOR MUSUNUZ?

  Evet. Sabah koşuyorum daha sonra da ağırlık çalışıyorum. Evden çıkınca yürüyerek spor salonuna geçiyorum. Oradan da Meclis’e geliyorum.

   

  BU KADAR YOĞUNLUKTA KİTAP OKUYABİLİYOR MUSUNUZ?

  Tabi okumadan olmaz. Kitap okumamayı kendime ve bana oy veren seçmenime bir ihanet olarak kabul ediyorum. Okumak öğrenmektir, gelişmektir ve her şeyden önemlisi zihinsel mutluluğun anahtarıdır. Herkese de tavsiye ediyorum.

  -BİTTİ-

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim